Vynosy_dlhopisov_poklesli_na_rekordne_nizku_uroven

Výnosy vládnych dlhopisov vo väčšine hlavných ekonomík na celom svete sa v posledných dňoch začali pohrávať s minimálnou spodnou hranicou, čo ukazuje, že sa investori obávajú hroziacej recesie.

Výnosy nemeckých a francúzskych 10-ročných dlhopisov zaznamenali tento týždeň rekordné minimá, pričom oba poklesli pod nulu, po komentároch oficiálneho predstaviteľa Európskej centrálnej banky (ECB) a vedúceho predstaviteľa holandskej centrálnej banky Klaasa Knota, ktorí podporil očakávania pre uvoľnenie menovej politiky s cieľom navýšenia inflácie v Eurozóne. Výnosy sa potom ďalej znížili keďže investori začali vsádzať na to, že nová prezidentka ECB – Christine Lagardeová zachová umiernený postoj, čo povzbudí ekonomiku eurozóny.

Výnosy dlhopisov sa pohybujú nepriamo k ich cenám. Výnos na 10-ročnom nemeckom dlhopise, ako dôležitý ukazovateľ európskych aktív s pevným výnosom a ukazujúci sa ako bezpečné útočisko pre investorov, sa vo štvrtok znížil na -0,398%. Medzitým sa výnosy francúzskych 10-ročných dlhopisov znížili na -0,12%, belgické 10-ročné výnosy po prvýkrát klesli pod nulu a výnosy talianskych 10-ročných dlhopisov poklesli na 14-mesačné minimum, v hodnote 1,67%.

V časoch neistoty a náročného trhového prostredia majú investori tendenciu presúvať svoje investície z rizikových aktív do bezpečných útočísk, ako sú zlato a štátne dlhopisy. Tento krok poukazuje na pretrvávajúcu neistotu hospodárstva eurozóny, ktorá je spôsobená spomalením v Nemecku, rastúcimi obavami okolo Brexitu a napätím na svetovom trhu.

Vedúci analytik pre oblasť kapitálového trhu v spoločnosti Capital Economics, John Higgins v priebehu tohto týždňa predstavil, že aj pri výnosoch dlhopisov v eurozóne na minimálnych spodných hraniciach stále existuje šanca na zlepšenie. Higgins očakáva, že ECB v septembri zníži svoju úrokovú sadzbu o 10 bázických bodov na -0,5% a v októbri oznámi pokračovanie nákupu aktív a zároveň odmieta vylúčiť ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie (QE).

Higgins ďalej poznamenal: „Celkovo sa domnievame, že investori ešte nestanovili vhodné úrovne, keďže ešte objem nákupu firemných a štátnych dlhopisov nie je známym.“ Analytici z investičnej spoločnosti Capital Economics predpovedajú, že 10-ročný výnos z dlhopisov v tomto roku padne na úroveň okolo -0,5% a v podobnom rozsahu klesne medzi ostatné „hlavné“ vládne dlhopisy eurozóny.

Obavy zo spomalenia

Obavy zo spomalenia ekonomiky v Európe sa zhoršili po tom, ako americká vláda na začiatku týždňa pohrozila, že vrámci dlhodobého sporu o dotácie na lietadlá voči Eurozóne uvalí clo na dodatočný tovar v hodnote 4 miliárd dolárov.

Nasledujúce udalosti v strede týždňa, ako nominácia Lagardeovej na vedúcu pozíciu ECB, nervozitu iba zosilnili. Prieskumy Indexu nákupných manažérov (PMI) potom naznačili, že ekonomika Veľkej Británie sa po prvý raz od roku 2012 dostala do kontrakcie.

Čo sa týka USA, výnos 10-ročných štátnych dlhopisov na konci týždňa poklesol späť pod hodnotu 2%, obchodujúc sa pri úrovni 1,9532%. A to aj napriek krátkemu presunu na vyššie hodnoty, z dôvodu obchodného prímeria dohodnutého medzi USA a Čínou.

Väčšina analytikov taktiež v tomto roku odhaduje dve zníženia sadzieb od Federálneho rezervného systému USA. Predseda Fed-u – Jerome Powell naznačil, že ak sa sila ekonomiky zníži, mohlo by dôjsť k aspoň jednému zníženiu sadzieb.

Medzi obavy vedúcich predstaviteľov Fedu patrí spomaľujúcimi globálny rast, ako aj inflácia, ktorá neustále zaostáva pod cieľovou hodnotou 2% a následky taríf, ktoré si USA a jej obchodní partneri, najmä Čína, navzájom udeľujú. Draghi tiež nedávno naznačil uvoľnenie menovej politiky od ECB, ak sa inflácia v eurozóne dostatočne nezvýši. Obaja vedúci predstavitelia týchto centrálnych bánk sú konfrontovaní s prudko klesajúcimi inflačnými očakávaniami, slabým rastom a geopolitickou paralýzou.

Významné centrálne banky urobili radikálny obrat z predchádzajúcej dravej politiky na pozadí pomalého rastu, nízkej inflácie a politickej neistoty, čo vedie investorov k tomu, aby sa vyhli rizikovým a nestálym aktívam. Ako Fed, Centrálna banka Anglicka, tak aj ECB v tomto roku nakoniec vylúčili zvýšenie úrokových sadzieb.

Tento vývoj spomalil prognózy rastu už začiatkom tohto roka. Hospodárstvo eurozóny sa vo veľkej miere spoliehalo na vývoz, ale s nemeckými výrobným sektorom, ktoré vykazuje vážnu slabosť priemyslu, Talianskom vstupujúcim do recesie a tiež kvôli Brexitu, ktorý sa ocitol v slepej uličke, sprevádzaný obchodnou vojnou USA a Číny, sa investori nakoniec na trhoch začali obávať.

Volatilita trhu dosiahla maximá v máji, keďže obchodná vojna medzi dvomi najväčšími hospodárstvami sveta prešla rôznymi fázami stupňovania a uvalením taríf, čím vyvolala mnohonásobné bleskové odpredanie rizikových aktív.

Vyhliadky

Svetová banka v júni znížila svoje prognózy rastu, pričom rast investícií a objemy sa začiatkom roka 2019 znížili, tak ako aj rast miezd a inflácia.

Roger Jones, ktorý je vedúcim kapitálových trhov v spoločnosti London & Capital, poznamenal, že klesajúce náklady na kapitál spôsobujú opätovné preceňovanie aktív, čoho výsledkom by mohli byť väčšie presuny. Jones špekuloval, že by sme mohli vidieť výnos 10-ročných štátnych dlhopisov na hodnote 1,5%.

Jones dodal: “Akciové trhy sa zameriavajú na rýchle spomaľovanie rastu, čo by však mohlo viesť k zvratu v pozitívnej korelácii medzi dlhopismi a akciami.“

Ak sa prostredie rastu nestabilizuje, mohlo by dôjsť k značnému sklamaniu v oblasti príjmov, čo bude mať rozsiahly vplyv na akcie a Jones predpokladá, že je „nepravdepodobné“, že umiernený rast, ktorý bol prítomným od štvrtého štvrťroku 2018, je úplne na konci, ak obchodné vojny budú aktívne.

Nakoniec dodal: “A teda existuje nebezpečenstvo, že spomalenie priemyslu ovplyvní trh práce a spôsobí ešte škodlivejší vplyv na spotrebiteľa,“ … „Mnohí investori sa teraz oprávnene obávajú obrátenej výnosovej krivky, čo má za následok rast.”

Preložila: Eva Hodorová

 

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár