Aj cez prepad ceny ropy a oslabovanie eura, svet najbohatší ľudí vzdoroval svetovým ekonomickým otrasom a opäť sa rozšíril. Forbes našiel rekordných 1826 miliardárov s celkovým čistým majetkom o hodnote 7,05 biliónov amerických dolárov, od 6,4 biliónov dolárov pred rokom. Celkový zoznam obsahuje 290 nových miliardárov a jeho súčasťou je 197 žien, čo je nárast z minuloročných 172 žien.

Bill Gates je opäť najbohatším človekom na tejto planéte a tento titul dosahuje 16-krát, z posledných 21 rokov. Jeho bohatstvo od minulého roka vzrástlo o 3,2 miliardy, na 79,2 miliardy dolárov a to napriek daru akcií jeho spoločnosti vo výške 1,5 miliardy dolárov. Mark Zuckerberg zo spoločnosti Facebook sa vyskočil až o 5 miest a dostal sa tak na 16. priečku v rebríčku a prvýkrát sa zaradil medzi Top 20.

Vo veku 30 rokov je Zuckerberg taktiež lídrom v revolúcii mladých boháčov sveta. Je vidno aj rastúci počet miliardárov mladších, ako 40 rokov a najmladším miliardárom na svete je Evan Spiegel (24 rokov), ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Snapchat. Technologické spoločnosti zo Silicon Valley vytvorili ďalších mladých nových miliardárov, vrátane spoluzakladateľov služby Uber, menom Travis Kalanick a Garrett Camp a ich prvého zamestnanca Ryana Gravesa. Elizabeth Holmes, ktorá prevádzkuje spoločnosť Theranos sa prvýkrát dostala na zoznam, ako najmladšia žena na vo veku 31 rokov.

Niet pochýb o tom, že sa im darí v celosvetovom meradle. Plný zoznam obsahuje 1187 členov, kde väčšina z nich sa stali miliardármi vďaka vlastnému pričineniu, zatiaľ čo len 230 z nich bohatstvo zdedilo. Ďalšie 403 miliardárov zdedilo aspoň časť, ale stále pracujú na tom,  aby mohli zvýšili svoje bohatstvo.

Zdroj: BBC

Facebook komentár