Najlepsia_investicia_za_desatrocie_zmenila_1_dolar_na_90_000_dolarov

Desať rokov je takmer u konca – a jedna neuveriteľne volatilná investícia vyčnievala zo všetkých ostatných ako najlepšia z roku 2010. Chcete uhádnuť, čo to bolo? Bitcoin.

Podľa nedávnej správy Bank of America Securities, ak ste na začiatku desaťročia investovali 1 bitcoinu, aktuálne by mal hodnotu viac ako 90 000 dolárov.

Bitcoin je v súčasnej dobe v hodnote okolo 7 000 dolárov. Aj keď je to ešte stále výrazne pod maximálnou cenou, tesne pod 20 000 dolárov, ktorú dosiahol pred dvoma rokmi, je to podstatne vyššie ako zlomok penny, ktorú stál jeden bitcoin na začiatku roka 2010.

Bitcoin zostáva vysoko špekulatívnou investíciou, ale počas posledného desaťročia prudko stúpal, keďže sa ukázal ako najpopulárnejšia a všeobecne akceptovaná kryptomena.

Stále viac maloobchodníkov prijíma bitcoiny ako spôsob platby a niekoľko investičných spoločností a búrz začalo obchodovanie s virtuálnou menou bitcoin na termínovaných obchodoch, čo ju pomohlo zlegitimizovať.

A plánované spustenie iniciatívy digitálnej meny Libra od Facebooku ešte vo väčšej miere prispelo k uznaniu bitcoinu a iných kryptomenien v mysliach mnohých investorov.

V správe BofA sa uvádza niekoľko ďalších zaujímavých faktov o tom, čo pre trhy znamenalo divoké desaťročie – ktoré ukázalo, ako sa akciové trhy zotavili z hlbín Veľkej recesie a napriek obchodnej vojne medzi Spojenými štátmi a Čínou dosiahli nové maximá, ako aj útokov na Federálny rezervný systém od prezidenta Trumpa, obáv z Brexitu a spomalenia v Európe, ako aj pokračujúcim nepokojom v Japonsku.

Smer USA a vyhnutie sa Mjanmarsku a Grécku

Aj keď bol bitcoin od roku 2010 hviezdnou investíciou, nikto, kto uviazol s náhradným kyanom – miestnou menou Mjanmarska – nebude príliš šťastný.

Etnické konflikty, násilie a nestabilita v krajine, ktoré sa stali známym pre Mjanmarsko, zanechali dolár investovaný v kyate na začiatku desaťročia v hodnote iba 4 desatín jedného amerického centu.

Pokiaľ ide o akciové trhy, Grécko taktiež dopadlo nepríjemne. Stredomorský národ pokračoval v boji v dôsledku dlhovej krízy. Investiční analytici BofA – Michael Hartnett a Tommy Ricketts v správe uviedli, že 1 dolár investovaný na gréckom akciovom trhu v roku 2010 má teraz hodnotu len 7 centov.

Spojené štáty americké boli najlepším akciovým trhom sveta. Americké akcie s hodnotou 1 dolára, v súčasnosti dosahujú hodnotu okolo 3,46 dolára. To je výnos na hodnote takmer 250%.

Americké dlhopisy boli tiež najvýkonnejšie, čo sa týka fixných výnosov. 30-ročné štátne dlhopisy USA, ktoré v roku 2010 stáli 1 dolár, sa v súčasnosti odhadujú na približne 2,08 dolárov. Sused Grécka však dosiahol najhorší výsledok za desaťročie. Dolár vo forme referenčných tureckých dlhopisov na začiatku roku 2010 má aktuálne hodnotu len 61 centov.

Zároveň veľký objem dlhopisov už viac nevytvára príjem pre investorov.

Záporné úrokové sadzby boli dobré pre zlato

Niekoľko centrálnych bánk po celom svete znížili úrokové sadzby pod nulovú hodnotu, aby sa pokúsili podporiť slabé ekonomiky. V dôsledku toho BofA uviedla, že v roku 2019 bola hodnota štátneho dlhu vo výške 17 biliónov dolárov obchodovaná so záporným výnosom. V roku 2010 žiadne dlhopisy nedosahovali záporné výnosy.

Keď už hovoríme o centrálnych bankách, môže sa zdať, že vedúci predstavitelia amerického Fedu – Ben Bernanke, Janet Yellen a Jerome Powell v poslednom desaťročí príliš veľa krát s úrokovými sadzbami nehýbali. Ale v Brazílii sa udial pravý opak. Brazílska centrálna banka bola najaktívnejšou – od roku 2010 vykonala 25 znížení sadzieb a 24 zvýšení sadzieb.

Japonská banka bola “najtichšou” centrálnou bankou. Za posledných desať rokov znížila sadzby len jeden krát – v roku 2016 a to do záporného územia.

Keď úrokové sadzby klesli, investori sa zameriavali na zlato, ktoré sa v desaťročí od roku 2010 do 2019 stalo najvýnosnejšou komoditou. 1 dolár investovaný do zlata v roku 2010 má teraz hodnotu 1,34 dolára. Ale ropa dosiahla najhorší výkon. 1 dolár v rope sa aktuálne oceňuje len za 74 centov.

Pokles cien ropy, čiastočne z dôvodu pomalého dopytu a väčšej ponuky od ďalších amerických producentov z bridlíc, je kľúčovým dôvodom, prečo boli akciové spoločnosti z oblasti energie medzi sektormi s najhorším výkonom akciového indexu S&P 500 v poslednom desaťročí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár