Akcie_spolocnosti_Saudi_Aramco_po_zacati_obchodovania_vyskocili_o_10%

Akcie ropnej skupiny Saudi Aramco po začatí obchodovania na burze sa zvýšili o 10%, čím obmedzili očakávaný debut na akciovom trhu, ktorý razantne pokoril viaceré rekordy, avšak ocenenie 2 biliónov dolárov, ktoré požadoval korunný princ Mohammed bin Salman nedosiahla.

Obrovský ropný monopol Saudskej Arábie minulý týždeň vykonal najväčšie IPO v histórii a prostredníctvom predaja 1,5% spoločnosti získal 25,6 miliárd dolárov. To presiahlo dokonca aj trhový debut spoločnosti Alibaba v roku 2014, zrealizovaný v New Yorku.

IPO (počiatočná verejná ponuka) na saudskoarabskej burze cenných papierov Tadawul v Rijáde ocenila Aramco na zhruba 1,7 bilióna dolárov, čo z neho robí najcennejšiu verejne obchodovanú spoločnosť na svete pred spoločnosťou Apple, ktorá má hodnotu takmer 1,2 bilióna dolárov.

Akcie spoločnosti Saudi Aramco po debute v stredu dosiahli cenu na hodnote až 35,20 riálov (9,39 dolárov), čo je maximálny denný nárast povolený burzou. To prinieslo ocenenie spoločnosti k hodnote 1,88 bilióna dolárov.

Prevažná väčšina kupujúcich akcií pochádza zo Saudskej Arábie. Spoločnosť Samba Capital, ktorá IPO spravovala, v utorok uviedla, že 97% retailových investorov, ktorí dostali akcie, pochádzali z krajiny. Viac ako 75% akcií predaných inštitucionálnym investorom smerovalo do saudských spoločností, fondov a vládnych inštitúcií.

Po čiastočnej privatizácii spoločnosti, ktorá bola prvýkrát odpropagovaná v roku 2016, mala viesť Saudskú Arábiu do novej éry hospodárskej liberalizácie.

Saudská vláda pôvodne rokovala o tom, že v roku 2018 bude ponúkať investorom 5% spoločnosti v rámci dohody, ktorá by jej umožnila získať až 100 miliárd dolárov. Zvažovala emisiu akcií na medzinárodných trhoch, ako je New York alebo Londýn, ako aj Rijád, čo signalizovalo, že krajina je otvorená globálnym investíciám.

Táto stratégia však bola odložená kvôli obavám z právnych komplikácií v Spojených štátoch, pochybnostiach ohľadom ocenenia na úrovni 2 biliónov dolárov a medzinárodnému pobúreniu vyvolanému vraždou novinára Jamala Khashoggiho na saudskom konzuláte v Turecku.

Súvisiace:
Saudi Aramco získalo v najväčšom IPO na svete $25,6 miliárd
USA má Apple – Saudská Arábia bude mať Aramco: JP Morgan

Snaha o emisiu bola obnovená začiatkom tohto roka, ale čelila tlmenému záujmu zo strany medzinárodných investorov. Jednalo sa aj o obavy z nižších cien ropy, klimatickej krízy a geopolitických rizík spojených so spoločnosťou.

Cena akcií bude pravdepodobne v nasledujúcich dňoch podporená rozhodnutím organizácie OPEC, Ruska a ďalších krajín produkujúcich ropu z minulého týždňa, kde sa rozhodli rozšíriť obmedzenia v produkcií, v snahe zvýšiť ceny. Ropa Brent, ktorá predstavuje medzinárodnú referenčnú hodnotu, za posledný týždeň vzrástla o 1,8%.

Graf: Iba 2 z 1000 obchodovaných spoločností majú nižší podiel akcií obchodovaných na burze
Akcie_spolocnosti_Saudi_Aramco_po_zacati_obchodovania_vyskocili_o_10%_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Bloomberg

Facebook komentár