Milióny nemeckých robotníkov vyhrali svoj boj za 28-hodinový pracovný týždeň.
Pracovná organizácia IG Metall tento týždeň zabezpečila neobvyklú dohodu, kde veľkej časti svojich 2,3 miliónov členov poskytla flexibilnejšiu pracovnú dobu a veľký rast miezd.
Od budúceho roka, zamestnanci mnohých špičkových strojárskych firiem v Nemecku – napríklad materskej skupiny Mercedes-Benz – Daimler budú môcť pracovať 28 hodín týždenne až počas dvoch rokov, predtým ako sa vrátia na štandardný 35-hodinový týždeň.
Dohoda bola prerokovaná so zástupcami viac ako 700 spoločností, nachádzajúcich sa v juhozápadnom Nemecku. Očakáva sa, že to vplyvní celý nemecký priemysel.
Súvisiace: Nemecko má nedostatok pracovníkov. Môžu utečenci pomôcť?
Megan Greene, ktorá je hlavnou ekonómkou spoločnosti Manulife Asset Management, poznamenala: “Stanovuje to štandard pre všetkých.”
IG Metall poznamenala, že flexibilita pomôže zamestnancom, ktorí sa chcú starať o deti alebo príbuzných. Plat bude zníženým tak, aby odrážal kratší pracovný týždeň. Dohoda taktiež zamestnancom poskytuje možnosť pracovať 40 hodín na to, aby zarobili viac.
Nemeckí pracovníci tak využívajú nízku nezamestnanosť a silný hospodársky rast pre zmenu podmienok a rozšírenie svojho vplyvu.
Famke Krumbmüller, ktorá je partnerkou v OpenCitiz – poradenskej spoločnosti pre politické riziká uviedla. “Môžete očakávať, že podobné dohody bude čoskoro vidno v iných sektoroch a regiónoch.”
Zamestnanci, ktorí nie sú členmi odborových organizáciami, by z dohody taktiež mohli mať prospech, keďže firmy, ktoré zamestnávajú pracovníkov IG Metall, ponúkajú rovnaké podmienky v oblasti širšej pracovnej sily.
Daimler poznamenal, že ponúkne nové flexibilné hodiny všetkým svojim zamestnancom od roku 2019, ale ďalej uviedol, že už v súčasnosti ponúka mnoho flexibilných pracovných možností.
Spoločnosť Bosch, ktorá v Nemecku zamestnáva 138 000 ľudí, uviedla, že väčšine nemeckých pracovníkov ponúkne rovnaké zvýšenie miezd. Ďalej poznamenali, že flexibilné hodiny by nemali mať rušivý vplyv.
Hovorca spoločnosti, Simon Schmitt uviedol: “Bosch má zhruba 100 rôznych modelov z pohľadu pracovných hodín, k tomu aby sa zabezpečila optimálna rovnováha medzi pracovným a súkromným životom.”
Avšak ďalším spoločnostiam to môžu spôsobiť určité problémy. Združenie zamestnávateľov – Südwestmetall, ktoré dohodu schválilo uviedlo, že ide o kompromis s niektorými “bolestivými prvkami,”… “Pre mnohé firmy to bude náročné zvládať.”
Hovorca Südwestmetall – Volker Steinmaier poznamenal, že kratší pracovný týždeň by mohol viesť k nedostatku pracovných síl. Avšak väčšina zamestnancov bude pravdepodobne chcieť pracovať aj počas ďalších hodín, keďže si budú chcieť zarobiť viac peňazí.
Ďalej poznamenal: “Niekoľko spoločností už svojim zamestnancom poskytuje možnosť pracovať 30, 35 a 40 hodín týždenne. Väčšina zamestnancov sa rozhodne pracovať dlhšie a tak si zarobiť viac.”
Z tohto opatrenia by konečným víťazom mohla byť rastúca ekonomika Nemecka, keďže pracovníci, na ktorých sa vzťahuje dohoda, budú míňať viac.
Súvisiace: Sila nemeckého hospodárstva maskuje rastúcu nerovnosť
IG Metall povedal, že jej členovia získajú 4,3% zvýšenie platov, počnúc aprílom. Florian Hense, ktorý je ekonómom v banke Berenberg poznamenal: “To sa rovná priemernému nárastu o približne 3,5% pre rok 2018.“
Hense nakoniec poznamenal: “To je pre zamestnancov pozitívne,” … “Ich mzdy tak budú rásť oveľa viac ako inflácia, čo zvyšuje ich disponibilný príjem a výdavky.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, TheGuardian
Facebook komentár