Hamburg_zacne_zakazovat_naftove_automobily_2018

Hamburg sa chystá stať prvým mestom v Európe, kde pre zníženie znečistenia zavedú čiastočný zákaz naftových automobilov.

Predstavitelia mesta poznamenali, že starším dieselovým vozidlám a nákladným automobilov vytvoria obmedzenia vrámci hlavnej cesty v centre druhého najväčšieho mesta v Nemecku, s platnosťou od 31. mája. Ďalšia kľúčová cesta v Hamburgu bude tiež mimo hraníc starších dieselových vozidiel.

Nemecko pod vplyvom obyvateľov zvyšuje tlak na zlepšenie kvality ovzdušia v mestách, odkedy v roku 2015 prepukol škandál vo Volkswagene okolo ovplyvňovania testov emisií u dieselových motorov. Mocnému automobilovému priemyslu v krajine sa proti úplným zákazom podarilo zalobovať.

Súvisiace: Všetky autá Toyoty budú mať do roku 2025 elektrickú alebo hybridnú verziu

V desiatkach nemeckých miest sú často prekračované limity znečistenia ovzdušia, stanovené Európskou úniou a vo februári vrchný súd krajiny rozhodol, že naftové vozidlá môžu zakázať.

Hamburg nainštaloval zhruba 100 znakov, aby vodičov na nové pravidlá upozornil a boli im ponúknuté alternatívne trasy. Mestský hovorca nebol okamžite k dispozícii, aby objasnil, či miestni obyvatelia budú od zákazu naftových motorov oslobodení.

Údaje z asociácie európskych výrobcov automobilov ukazujú, že takmer tretina automobilov v Nemecku – alebo približne 15 miliónov je poháňaná práve naftou. Takže väčšina dieselových vozidiel, predávaných pred rokom 2016 bude v Hamburgu čeliť obmedzeniam.

Mesto taktiež zavádza ďalšie opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia. Okrem iného sa jedná o presadzovanie používania bicyklov a povedie k podpore okolo inštalácie stoviek nabíjacích miest pre elektrické automobily.

Európska komisia v tomto mesiaci oznámila, že Nemecko príjme nariadenia od najvyššieho súdu, okolo nedodržobania pravidiel ohľadom kvality ovzdušia, spoločne s piatimi ďalšími krajinami.

Kritici obvinili nemeckú vládu, že pri stanovovaní účinných pravidiel okolo znečistenia ovzdušia existujú obavy, ktoré podľa ich vyjadrení môžu automobilovým výrobcom v krajine ublížiť.

Ugo Taddei, ktorý je právnikom v oblasti životného prostredia a zároveň bojoval proti zákazu výroby dieselových vozidiel, poznamenal: “Aktuálne je naozaj čas, aby Angela Merkelová a jej vláda naozaj prevzali vedenie a začali konať aj v otázke znečistenia.”

Výrobcovia automobilov, vrátane značiek Volkswagen, BMW a Daimler, nové obmedzenia naftových vozidiel podporujú, v dôsledku rastúceho verejného záujmu o zdravotné problémy, ktoré sú spôsobené ich emisiami oxidu dusíka.

Automobilka Volkswagen vo februári varovala, že zákaz naftových motorov zo strany mestských úradov by “v Nemecku mohol vytvoriť regulačné nejasnosti, ktoré by mohli byť pre milióny motoristov znepokojujúce.”

Vozidlá v EÚ produkujú približne 40% emisií oxidu dusíka a väčšina z nich tvoria práve dieselové motory.

Európska komisia odhaduje, že kvôli znečisteniu ovzdušia a emisiám oxidov dusíka v EÚ, každým rokom predčasne zomrie viac ako 400 000 ľudí.

Súvisiace: Ford a automobilky EÚ vybudujú sieť elektrických nabíjacích systémov

Diesel produkuje oveľa viac škodlivých látok znečisťujúcich ovzdušie ako benzín, avšak už desaťročia sa jedná o podporované palivo od vlád v Európe, v nádeji, že príde k znížiz emisií oxidu uhličitého. (Vznetové motory sú úspornejšie.)

Predaj dieselových vozidiel v súčasnosti prepadá. Len 44% všetkých nových automobilov predávaných v západnej Európe boli v minulom roku s naftovým motorom, čo predstavuje pokles z 56% v roku 2011.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár