Nová štúdia ukazuje, že sa stalo niečo bizardné s platmi vo finančnom sektore po roku 1987: začali prudko stúpať.

Písomne v Quarterly Journal of Economics profesor Thomas Philippon a Ariell Reshefová tvrdia, že až do tohto roku pracovníci v oblasti financií s rovnakým vzdelaním získavali upravené mzdy ako iní pracovníci.

Ale do roku 2005 vysokí činitelia v oblasti financií zarobili o 250% viac, než inde u vedúcich a existovala 300% prémia pre pracovníkov v sektore financií oblasti troch štátov (oblasť spojená s konkrétnym mestom alebo metropolou, ktorá leží cez tri štáty v USA pozn. prekladateľa), píšu.

Čo sa stalo?

V podstate sa platy zbláznili, len čo bola deregulácia vykopnutá.

Autori používajú špeciálny index deregulácie, ktorý  berie do úvahy účtovné sprostredkovanie úveru , poistenie a iné faktory a prichádzajú s nasledujúcim grafom.

Predovšetkým identifikujú uvoľnenie Glass – Steagall zákona v roku 1987 ako katalyzátor mzdovej explózie.

Uvoľnenie zákona, píšu „ zmenilo obe organizácie investičného bankovníctva a konkurencie v rámci sektora, a preto by to malo mať väčší dopad.“

Prišli k záveru, že zákon Dodd – Frank mohol v podstate zaceliť medzeru:

Zmeny vo finančnej regulácií sú dôležitým determinantom týchto všetkých paternov. Rozhodujúci test tejto hypotézy môže byť evolúciou miezd ďalších 5 až 10 rokov. Ak sú nové regulácie (Basel 3, zákon Dodd – Frank, atď…) efektívne zrealizované a ak máme pravdu, potom očakávame, že obe mzdy a intenzita skúsenosti konverguje a prebytok mzdy zmizne.

Preložil: Lukáš Jankejech

Zdroj: HuffingtonPost

Facebook komentár