Co_znepokojuje_Wall_Street_viac_ako_recesia

V súčasnosti, vyššie úrokové sadzby predstavujú väčšiu hrozbu pre ceny akcií, ako ekonomická recesia.

To je výsledok, ktorý vyplynul z dôkladnej analýzy reakcie amerického akciového trhu na správu Amerického ministerstva práce začiatkom tohto mesiaca, po slabších než očakávaných výsledkoch z trhu práce. Americký akciový index S&P 500 v priebehu jednej hodiny bezprostredne po tomto oznámení výrazne vzrástol, a to nie je niečo, čo sa zvyčajne stane, keď nastáva recesia.

Tento záver môže byť prekvapivý, pretože titulky článkov môžu viesť k presvedčeniu, že americká ekonomika sa chystá dosiahnuť kontrakciu. Splošťujúca výnosová krivka, silnejší dolár a hroziaca obchodná vojna sú len tromi dôvodmi, prečo by recesia mala byť hneď za rohom.

Ak by však ekonomika bola na pokraji kontrakcie, akciový trh s najväčšou pravdepodobnosťou v reakcii na slabšie než očakávané výsledky nezamestnanosti by klesal a nie rástol. Je treba zvážiť akademickú štúdiu, ktorá sa objavila pred desiatimi rokmi v prestížnom časopise Journal of Finance: “Reakcia akciového trhu na nezamestnanosť: Prečo negatívne správy sú pre akcie zvyčajne pozitívnymi”. Jej autormi boli dvaja finanční profesori – John Boyd z University of Minnesota Ravi Jagannathan z Northwestern University s Jianom Hu, riaditeľom spoločnosti Moody’s Investor Services.

Co_znepokojuje_Wall_Street_viac_ako_recesia_1

Výskumníci zistili, že reakcia akciového trhu na nezamestnanosť sa líši v závislosti od toho, či sa ekonomika rozširuje alebo zmenšuje. Ak je na ceste kontrakcia, neočakávané zlé správy o nezamestnanosti naznačujú, že ekonomika je slabšia, než sa predtým predpokladalo – a nie je prekvapením, že akciový trh reaguje tým, že klesá.

Súvisiace: Takmer polovica finančných riaditeľov sa obáva recesie v roku 2019

Keď sa však ekonomika rozširuje, investori sa viac obávajú, že by Federálny rezervný systém mohol vykonať zvýšenie úrokových sadzieb, ak si guvernéri Fedu budú myslieť, že sa ekonomika prehrieva. V tomto kontexte sa negatívne správy stávajú dobrými, pretože to vyvoláva tlak na Fed – a akciový trh reaguje rastom. Práve to sa zdá, že sa stalo v dôsledku správy o nezamestnanosti, začiatkom decembra.

Často v oblasti investovania, čo sa inak zdá byť zvráteným a iracionálnym správaním, niekedy dáva zmysel. Samozrejme, neexistujú žiadne záruky. A recesia je nevyhnutná. Ale profesor Jagannathan v rozhovore uviedol, že “rozumná interpretácia” reakcií trhu na decembrovú správu o nezamestnanosti spočíva v tom, že recesia nie je bezprostrednou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár