Ako_technologie_menia_Wall_Street

Jedno jednoduché vyjadrenie z niekoľko desiatok slov, ktoré poznamenal finančný riaditeľ spoločnosti Goldman – Sachs Marty Chávez, ukazuje, ako veľmi technológia mení Wall Street.

Chavez po konferenčnom hovore v rámci výsledkov firmy za druhý štvrťrok poznamenal: “Pokračujeme v budovaní rozsiahlych a rôznych biznis modelov, keďže v priebehu času dochádza k prirodzenej migrácii nášho biznis modelu z finančných kompenzácií na zamestnancov, na oblasť s výdavkami kde kompenzácie nebude potreba,” … “Aby sme zabezpečili disciplinovaný prístup, naše celkové náklady komplexne monitorujeme.”

Aby ste pochopili význam týchto slov, musíte zvážiť, že ich povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs. Jedná sa však o investičnú banku, ktorá svojim ľuďom v roku 2009 vyplatila vo forme kompenzácií viac ako 16 miliárd dolárov a kde sa partnerstvo s touto spoločnosťou vo všeobecnosti považuje za jednu z najplodnejších pracovných miest na Wall Street, a to hlavne kvôli tomu, koľko svojim spolupracovníkom vyplácajú naozaj rozsiahle provízie.

Súvisiace: Vymierajú bankové pobočky vo svete a v EÚ?

Pamätajte tiež na to, že investičné banky sa po generácie spoliehali na to, že firmy sú len tak dobré ako ich aktíva a aktíva (ľudia) každý večer vychádzali z dverí. A tak sa spoliehali na veľkorysé kompenzačné balíky aby vedeli prilákať a udržať tie najlepšie talenty.

Ale Wall Street sa mení a banka Goldman Sachs spolu s ním.

Pomer kompenzácií u tejto spoločnosti klesol v prvom polroku na 39%, z 41% v prvých šiestich mesiacoch roku 2017, aj keď počet zamestnancov v druhom štvrťroku vzrástol. Na strane druhej, náklady na náhradu sa čiastočne zvýšili z investícií, ktoré firma dosiahla v oblasti technologických zlepšení.

V spoločnosti Goldman Sachs, kde firma obchoduje s peňažnými finančnými prostriedkami naďalej hľadá odpoveď na dlhodobý pokles, čím sa firma začala snažiť presadzovať digitálne spotrebiteľské bankovníctvo. Hľadá spôsoby, ako by vedeli inštitucionálnym klientom poskytovať viac produktov a služieb. A vstupuje do oblastí, ktoré sú už dlho ovládané väčšími komerčnými bankami, ako pôžičky na kreditné karty a správa finančných prostriedkov, keďže technológie zrazu umožnili ľahšie sa dostať na trh.

Ak chcete byť súčasťou tohto trhového segmentu, znamená to, že musíte najať viac programátorov a počítačových systémov, čo Chávez svojím vyjadrením aj povedal. Mohlo by sa to stať inak: keďže technológia mení všetko od obchodovania s cennými papiermi po oblasť poradenstva, čo bude vyžadovať naozaj menej ľudí. Náklady na odškodnenie sa s klesajúcim počtom zamestnancov samozrejme znižujú.

Technológie však nefungujú bezplatne. A niektoré alebo všetky z toho budú kompenzované zvýšením nákladov na náhradu škody, vrátane výdavkov na technológie.

Zmena v spoločnosti Goldman Sachs nastala pod súčasným generálnym riaditeľom Lloydom Blankfeinom a očakáva sa že bude pokračovať a je docela pravdepodobné, že by sa pod vedením nového generálneho riaditeľa – Davida Solomona mohla urýchliť. Nový riaditeľ bol veľkým fanúšikom produktu firmy z oblasti digitálneho spotrebiteľského bankovníctva – Marcus a presadzuje sa o to aby divízia investičného bankovníctva premýšľala o spôsoboch, ako doň dostať stále viac technológií.

Jedná sa taktiež o sekundárny príznak toho, kedy sa tajnostkárska firma otvára a voči investorom zdieľa omnoho viac finančných detailov. Banka v poslednom roku vynakladala spoločné úsilie na to, aby mohla vyhovieť žiadostiam investorov a analytikov okolo zverejňovania väčšieho množstva informácie ohľadom ich finančnej situácie.

Chavez zároveň poskytol pár vyjadrení na výzvu a ochotu banky vypočuť spätnú väzbu a návrhy od investičnej komunity.

Súvisiace:
Morgan Stanley u klientov používa roboty na analýzu profilov sociálnych médií
Finančný manažér vybudoval pre Wall Street virtuálnu asistentku

Poznamenal: “Pre nás všetkých v spoločnosti je odhalenie obrovskou prioritou a sme otvorení všetkým návrhom a odporúčaniam od vás – analytikov, od našich investorov a berieme ich naozaj vážne.”

Jednou z týchto nových metrík je pomer efektívnosti, ktorý kombinuje náklady na kompenzácie a nekompenzácie dohromady a porovnáva ich s celkovými príjmami a prináša mieru výpočtu, koľko stojí vytvorenie príjmu vo výške jedného dolára. Jedná sa o metriku, ktorú dlhodobo používajú konkurenti z oblasti komerčného bankovníctva a banka Goldman Sachs ju začala uverejňovať len v posledných štvrťrokoch.

Jedná sa tak o ďalší znak toho, že banka Goldman, ktorá je úctyhodnou inštitúciou z Wall Street, sa v novom prostredí taktiež mení.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Fortune

Facebook komentár