Investori_vytahuju_peniaze_z_akciovych_trhov_ako_v_casoch_financnej_krizy

Peniaze investorov z globálnych akciových fondov krvácajú tempom, ktoré sa neobjavilo od chvíle, odkedy explodovala finančná kríza.

Globálne akciové fondy v júni zaznamenali odlev o objeme 12,4 miliardy dolárov, čo je úroveň, ktorá nebola videná od októbra 2008. S touto informáciou prišla výskumná spoločnosti trhu – TrimTabs. Lehman Brothers skrachovala v septembri toho istého roka, čo spôsobilo najhorší hospodársky pokles od Veľkej hospodárskej krízy a malo to vplyv na spustenie medvedieho trhu, ktorý znamenal pokles hodnoty hlavných akciových indexov o viac ako 60%.

Najnovší odklon, ktorý zahŕňa spoločné fondy a tzv. ETF fondy, prichádza medzi obavami, z toho že plynulej synchronizovanej globálnej expanzií dochádza plyn, rovnako ako sú ukončované niektoré z veľmi úspešných obchodom s akciami na rozvíjajúcich sa trhov.

Súvisiace: Investori s biliónmi v stávke sa napchávajú ako „prasce pri koryte“

IShares MSCI Emerging Markets ETF, ktorý sleduje skupinu akciových spoločnosti z týchto trhov, v päťmesačnom rozpätí od júla 2017 do januára 2018 sa navýšil o viac ako 18 percent, ale vzhľadom k tomu, že bola veľká časť z týchto ziskov v roku 2018 už odstránená, ešte dokonca sa v medziročnom porovnaní sa nachádza v zisku na hodnote 10,3 percenta. Pre porovnanie, americký akciový index S&P 500 počas nestabilného roka 2018 vzrástol takmer o 1 percento, zatiaľ čo Vanguard FTSE All-World, ktorý je súčasťou amerického indexového fondu, ktorý sleduje globálne bez USA, je v tomto roku v zisku na hodnote viac ako 6,5 percenta.

Vzhľadom na to, že rozvíjajúci sa trhy a krajiny mimo USA tak razantne rástli a zintenzívnil sa obavy z obchodnej vojny, investori z globálnych akcií utekali a vracali sa do USA, kde fondy zaznamenali prílev o hodnote 6,3 miliárd dolárov. Fond rozvíjajúcich trhov – iShares ETF zaznamenal v júni výber o objeme 5,4 miliárd dolárov, čo je podľa ETF.com najviac spomedzi akýchkoľvek ďalších fondov.

Spoločnosť TrimTabs v poznámke uviedla: “Sila amerického dolára a pretrvávajúca nedostatočná výkonnosť sa zdajú byť u investorov negatívne najmä vo fondov mimo amerických akcií.”

Je zaujímavé, že jedným z regiónov, ktoré utrpel najnižšiu úroveň strachu zo strany investorov, je Čína, kde finančné prostriedky zaznamenali čistý prílev vo výške 150 miliónov dolárov, hoci hlavný národný akciový index sa dostal do medveďového trhu definovaného ako 20% pokles, z najvyššej hodnoty.

Pre investorov potom môže byť hlavnou otázkou, či odtoky inde signalizujú niečo naozaj hrozivé, alebo len vytvárajú ďalšiu nákupnú príležitosť, pretože ocenenia sú lacnejšie.

Gabriele Foa, ktorá nastavuje krízovú stratégiu pre rozvíjajúce sa trhy v Bank of America Merrill Lynch, v poznámke uviedol: “Kumulatívne toky za rok [naprieč triedami aktív] sú vďaka silnému prílevu v mesiaci január stále silné.” Rusko a Južná Afrika v súčasnosti odvádzajú odtoky ako najplodnejšie trhy v predvečer nedávnej slabosti.” … “Vybrané príležitosti sa objavujú vďaka slabým úrovniam.”

Súvisiace: Najväčší exportéri sveta – krajiny

V skutočnosti, ak sa tento trend ukáže do konca júna, bude to prvýkrát, kedy globálne akcie od novembra 2016 zaznamenali čistý odliv (podľa údajov spoločnosti TrimTabs).

Investori však v Latinskej Amerike zostávajú vzostupní, keďže v júni zaznamenali príliv do ETF fondov v hodnote 30 miliónov dolárov, aj keď fondy v júni stratili 10% a od mája viac ako 25%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár