Aj_cez_pandemiu_sa_europske_odvetvie_investicnych_fondov_tesi_cistemu_prilevu

Podľa novej správy spoločnosti Refinitiv Lipper, európske odvetvie investičných fondov za prvých deväť mesiacov roku 2020 zaznamenalo čistý prílev vo výške 297,1 miliárd eur (347,6 miliárd dolárov), a to aj napriek pandémii koronavírusov, ktorá v priemysle vytvára „náročné“ prostredie.

V prehľade spoločnosti Refinitiv – European Fund Industry Review sa uvádza, že fondy peňažného trhu, ktoré zvyčajne investujú do nízko-rizikových likvidných aktív, ako sú krátkodobé dlhopisy boli podľa najväčších predajcov za celý doterajší rok najpredávanejšie, s prílevom na hodnote 211,3 miliárd eur. Tieto typy fondov prinášajú určité výnosy, ale používajú sa hlavne na uloženie hotovosti v čase vysokej volatility.

Medzitým, medzi dlhodobými investormi boli najobľúbenejšie fondy zamerané na celosvetové akciové spoločnosti, pričom tento sektor zaznamenal prílev na hodnote 62,8 miliárd eur.

Poskytovateľ údajov a výskumu však zistil, že celkové spravované aktíva v celom regionálnom investičnom priemysle poklesli z 12,3 biliónov eur v decembri 2019 na 12 biliónov eur v septembri 2020, čo z veľkej časti pripisoval výkonnosti podkladových trhov, čo predstavuje pokles o objeme 531 miliárd eur.

Prichádza to po volatilnom medziročnom porovnaní trhov. Po prepade v marci, kedy sa naplno začal prejavovať koronavírus po celom svete, zažili akcie v posledných mesiacoch rozsiahle býčie (rastúce) obdobie, keďže investori vsádzali na stimuly od vlád a centrálnych bánk a perspektívu vakcíny proti koronavírusom.

V správe Detlef Glow, vedúci výskumu spoločnosti Lipper EMEA v spoločnosti Refinitiv, uviedol: „Pandémia koronavírusu zasiahla odvetvie európskych fondov klesajúcimi trhmi a odhadovaným čistým odlevom v prvom štvrťroku 2020 vo výške 125,9 miliárd eur.“

„Tento trend sa v priebehu druhého štvrťroka obrátil, keď centrálne banky a vlády na celom svete začali s programami kvantitatívneho uvoľňovania a balíčkami ekonomických opatrení na zmiernenie hospodárskeho spomalenia, spôsobeného šírením koronavírusu a blokádou ekonomík po celom svete.“

Glow ďalej vysvetlil, že relatívna normalizácia trhov od marcového krachu spôsobila, že sa investori vrátili k podielovým fondom a ETF, a v druhom a treťom štvrťroku presunuli čistý prílev do kladného teritória.

Ale dodal: „Ak vezmeme do úvahy toto všetko, rok 2020 bol aj napriek prílevu pre európske odvetvie investičných fondov naozaj náročným obdobím.“

Správa označila skupinu BlackRock za najlepšieho predajcu fondov za dané obdobie s čistým predajom na úrovni 68,3 miliárd eur, za ním nasleduje spoločnosť JPMorgan s objemom 56,9 miliárd eur a Goldman Sachs s objemom 23,3 miliárd eur.

ETF (fondy obchodované na burze) sú cennými papiermi, ktoré sledujú podkladový index, zatiaľ čo podielové fondy sa aktívne riadia a strategicky nakupujú alebo predávajú aktíva s cieľom poraziť trh a priniesť investorom zisk.

ETF fondy sa podľa správy doposiaľ v roku 2020 tešili prílevu o objeme 48,5 miliárd eur a Glow zdôraznil, že ich popularita rastie u všetkých typov investorov.

„Vzhľadom na všeobecné trhové prostredie bolo trochu prekvapujúce, že došlo k miernemu nárastu spravovaných aktív (ETF) z 870 miliárd eur na konci decembra 2019 k hodnote 871 miliárd eur na konci 3. štvrťroka 2020, a to aj napriek negatívnemu vplyvu trhoch podkladových aktív (- 44,8 mld. eur).”

 

Zdroj: MSN

Facebook komentár