Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Každý fanúšik sníva o tom, že bude vlastniť kúsok svojho obľúbeného profesionálneho športového tímu? Zaplatili by ste viac za oprávnenie povedať, že vlastníte kus New York Yankees? Dallas Cowboys? LA Lakers? Väčšina fanúšikov by ihneď skočila na túto príležitosť. Pre zvyšok sveta je však futbalový tím Manchester United ich New York Yankees. Manchester United ako víťaz 19 titulov anglickej Premier League je najviac zbožňovaný športovými fanúšikmi všetkých čias, pýcha viac ako 600 miliónov fanúšikov po celom svete. A za menej ako jeden mesiac, práve niekto z týchto 600 miliónov fanúšikov bude môcť pomocou telefónu alebo jednoduchým kliknutím myši a vlastniť akcie kultového tímu. Nákup akcií Manchester United sa bude zdať z pochopiteľných osobných dôvodov dobrým nápadom,  ale skutočnou otázkou je, či vôbec je alebo nie je nákup akcií Manchester United dobrou investíciou.

Prečo chce byť Manchester United obchodovaný na New York Stock Exchange?


Tak poďme analyzovať prečo známy anglický futbalový tím sa chystá byť obchodovateľným na New York Stock Exchange. Začnime bohatým vlastníkom Malcolmom Glazerom, ktorý má veľké ambície a nároky na klub. Malcolm Glazer kúpil tím v roku 2005 za 1,2 miliardy dolárov a chce predajom podielov verejnosti získavať finančné prostriedky a zmierniť riziko, pričom si stále ponechá kontrolu nad tímom – každý investor by chcel mať takúto možnosť to urobiť. Obchodovanie na NYSE dáva Glazerovej rodine dualnu triedu podielovej štruktúry, umožňujúcu udržanie hlasovacích práv. Tento model je veľmi podobný štruktúre Murdochovského rodinného nastavenia pre udržanie kontroly v News Corp (NWSA). Obchodovanie na Londýnskej burze by neumožnilo nastavenie tohto druhu a to je dôvod, prečo sa rozhodli priniesť anglický futbal cez veľkú mláku.

Čo môžeme očakávať od tejto investície?


Čo sa mi nepáči? Manchester United je franšízová firma, ktorá vytvára každoročne zisk a má dokázateľný záznam potvrdzujúci, že bude dobrou majetkovou investíciou. Manchester United rástol viac ako 20% ročne po dobu 14 rokov bol prednostne obchodovaný pre rodinu Glazerovcov, ktorí prebrali vedenie a aj samotný klub do súkromného vlastníctva pred siedmimi rokmi.

Hotovosť je kráľom a Manchester United má vážne ťažkosti zo zadĺžením. Pokrivenie vlastníckej štruktúry akcií nie je nič, čoho sa musíte obávať ak to budete porovnávať s nešťastím franšízového dlhu. Áno a to je správne. Manchester United má v súčasnosti 650 miliónov dolárov dlhu, ohromujúci číslo, keď zdôrazníme, že tento klub nemal žiadny dlh v žiadnom roku pred rokom 2005, v ktorom rodina Glazerovcov získala klub do vlastníctva. Odvtedy Glazer dostatočne zadlžil klub, pomocou taktík si získal tím a od jeho získania ho použil ako určitý druh pokladničky.

Ak bude verejná ponuka úspešná a prinesie očakávaných 300 miliónov dolárov alebo viac, kam pôjdu tieto peniaze? Pri ohodnotení na 3 miliardy dolárov sa predpokladá, že z väčšiny týchto peňazí sa zníži zadlženie, ale niektoré fanúšikov alebo budúci akcionári môžu mať iné plány. Fanúšikovia dúfajú, že získané peniaze pôjdu na nejakú viac zaujímavú obchodnú príležitosť, napríklad na získanie top hráčov aby držali krok so zvyškom ligy, prípadne znížili ceny vstupeniek alebo zlepšili vybavenie štadióna. Získanie špičkových talentov je ešte intenzívnejšie teraz po tom ako prišli o mestského rivala Manchester City. Tento tím bol dlho najhorším v lige, pokým ho nekúpila skupina z Abu Dhabi, ktorá investuje miliardy na získanie top hráčov po celom svete a úspešne premeni tím na okamžitého víťaza.

Fanúšikovia Manchestru United tlačili na klub, aby získal viac a viac top hráčov, ale starosti so zadlžením klubu vysali stovky miliónov, ktoré tím potreboval na zlepšenie talentov na ihrisku. A hlavný dôvod, Manchester United už nie je futbalová elektráreň vládnuca lige rok čo rok.

Na predaj: svetovo preslávená spoločnosť, ktorá je vysoko zadlžená s ustanoveniami brániacimi prebratiu nevyplácajúcu dividendu bez programu spätného odkúpenia akcií.

Veľký problém, okolo verejnej ponuky tvorí budúca povinnosť skladať účty. V dôsledku Jobs Actu môžu zahraničné spoločnosti využiť mnoho medzier. Napríklad Manchester United nebude musieť oznamovať výsledky každý štvrťrok, alebo výhľad na nasledujúce obdobie. Dosť sladká výhoda pre vlastníkov, ale vážny problém pre mnohých investorov.

Kto chce vlastniť akcie spoločnosti osedlanej dlhom, ktorú neovládajú ani najväčší akcionári. Mnohí budú stále kupovať z rovnakého dôvodu, ľudia kúpili akcie v Green Bay Packers, akciu, ktorá je takou novinkou, že podielnici nemajú žiadne dividendy a nemôžu ju ani predať so ziskom. Bude existovať veľká skupina bohatých fanúšikov, ktorí milujú tím a právomoc povedať, že vlastnia časť Manchestru United. Ale to neznamená, že na tom zarobia nejaké peniaze. Jediná vec, ktorú má Manchester United je skutočnosť, že je výhradná rarita, ktorá nie je porovnateľná s ničím. Myslím, že by si mohol vlastniť kúsok Manchestru United, najviac zbožňovaného futbalového tímu. Pre väčšinu spiatočníckych fanúšikov, to bude  ľahký predaj.

Čo iné športové kluby, sú verejne obchodovateľné? Technicky zatiaľ nie sú žiadne iné profesionálne športové tímy verejne obchodovateľné v USA. Investori môžu kúpiť akcie z Madison Square Garden, ktorá vám dáva vlastníctvo New York Knicks v NBA, NHL Rangers, WNBA tím, arénu a Televízne siete. (Prepáč, žiadny ďalší Jeremy Lin,) Inou podobnou spoločnosťou je Liberty Media, ktorá vlastní Atlanta Braves baseballový tím, ktorý je iba jednou zložkou ich obrovského portfólia spoločnosti. Nintendo vlastní väčšinu Seattle Mariners, Rogers Communications malý kúsok Toronto Blue Jays. Takže technicky všetkými týmito spôsobmi nepriamo vlastníme športový tím.

Mimo USA existuje niekoľko futbalových tímov, ktoré sú aktívne obchodovateľné na iných zahraničných globálnych trhoch. Napríklad AJAX sa obchoduje v Holandsku; Juventus v Taliansku; Benfica v Portugalsku a Fenerbache, menej známe meno zalistované v Turecku, ale má ročný výnos takmer 14 percent. Ostatné uvedené tímy mali všetky medziročné výnosy a všetky boli stratovou investíciou. Veľká hroziaca otázka je, kde bude stáť Manchester United.

Kedy to bude na trhu? Celosvetová roadshow sa len začína a Manchester United má vypracované plány hosťovania  celosvetovej road show, ktorá sa začne v Európe a skončí v USA. Stanovenie cien a obchodovanie sa očakáva niekedy začiatkom augusta, ale vzhľadom na nedávne správy IPO to bude ťažký predaj. Hoci je technicky na pozícii držať, zmena by mohla prísť veľmi skoro po očakávaní analytikov o začatí roadshow na budúci týždeň a urýchlení procesu v nádej na spásu trhov USA pod plášťom veľkej nedávnej rally. To je ppresne približne v čase, v ktorom Manchestru United začína jeho pravidelná sezóna. Iba čas ukáže, že kto bude väčší víťaz, tím na poli alebo tím na burze.

Preložil: Marek Hatrák

Zdroj: Stocks on Wall Street

Facebook komentár