Oxfam_Najbohatsie_1%_sveta_ma_viac_ako_dvojnasobok_bohatstva_ako_6_9_miliard_ludi

Celosvetová nerovnosť je „mimo kontroly“ kvôli skresleným ekonomickým systémom, ktoré vylučujú mnoho žien a zároveň umožňujú miliardárom hromadiť obrovské bohatstvo, ktoré pre spoločnosť nie je prínosom. S týmto záverom prišla nezisková organizácia Oxfam International.

Táto organizácia vyzýva vlády, aby zaviedli politiky, ktoré zmierňujú záťaž žien, ktoré sa starajú o deti a staršie osoby, často za malú alebo žiadnu odmenu. Oxfam navrhuje vyššie dane pre bohatých a vyššie výdavky národných vlád na starostlivosť o dieťa a zdravotnú starostlivosť.

Výročná správa Oxfamu o nerovnosti bola zverejnená pred Svetovým ekonomickým fórom v Davose vo Švajčiarsku, ktoré každý rok spája mnoho z najbohatších a najvplyvnejších ľudí na svete. Medzi hlavné zistenia správy patrí:

  • 2 153 miliardárov sveta má viac majetku ako 4,6 miliardy ľudí.
  • 22 najbohatších mužov má väčšie bohatstvo ako všetky ženy v Afrike. Podľa OSN je vo veku 20 a viac rokov až 326 miliónov.
  • Najbohatšie 1% sveta má viac ako dvojnásobok bohatstva ako 6,9 miliárd ľudí.
  • Hodnota neplatenej starostlivosti o ženy vo veku od 15 rokov je ročne na hodnote 10,8 bilióna dolárov.
  • Počet miliardárov sa za posledné desaťročie zdvojnásobil.

V 63-stranovej správe sa uvádza, že svetoví lídri nerobia dosť pre to, aby riešili prehlbujúcu sa priepasť medzi chudobnými a bohatými. Tento rok sa zameriava na politiky, ktoré umožňujú mužom dominovať v najvyšších odvetviach podnikania a vlády. Správa tvrdí, že hospodárska nerovnosť je založená na rodovej nerovnosti.

V správe sa ďalej uvádza: „Ženy podporujú trhové hospodárstvo lacnou a slobodnou prácou a tiež podporujú štát poskytovaním starostlivosti, ktorú by mal poskytovať verejný sektor,“ … „Táto neplatená práca podnecuje sexistický ekonomický systém, ktorý mnohých ľuďom berie a dáva peniaze do vreciek veľmi malej menšiny.“

Oxfam varuje, že starnúce obyvateľstvo a škrty vo verejných službách môžu zvýšiť záťaž pre zdravotníckych pracovníkov a spôsobiť ďalšiu nerovnosť.

Správa ďalej poznamenáva: „Je možné sa vyrovnať s dramatickou úrovňou hospodárskej nerovnosti a blížiacou sa krízou v oblasti starostlivosti, bude si však vyžadovať spoločné úsilie a odvážne politické rozhodnutia na odstránenie spôsobenej škody a na vybudovanie hospodárskych systémov, ktoré sa starajú o všetkých občanov.“

Skupina odporúča, aby vlády pracovali na budovaní národných systémov starostlivosti, poskytovaní bezplatných verejných služieb a zvyšovaní daní pre bohatých. Navrhuje tiež, aby sa krajiny snažili obmedziť vplyv korporácií a super bohatých.

Správa prichádza uprostred rastúcej diskusie, a to aj v Spojených štátoch, o tom, či sú miliardári pre spoločnosť dobrí alebo zlí.

NEW YPodľa Michaela Forbesa má Michael Bloomberg podľa odhadov hodnotu majetku na hodnote 59,5 miliárd dolárov.

NEW YPodľa Michaela Forbesa má Michael Bloomberg podľa odhadov hodnotu majetku na hodnote 59,5 miliárd dolárov.

Niektorí ľudia tvrdia, že super bohatí sú vedľajším produktom úspešného kapitalistického systému, ktorý vytvoril strednú vrstvu. Iní tvrdia, že zdanenie miliardárov oveľa viac povedie k spravodlivejšiemu a rovnoprávnejšiemu svetu. Táto otázka rozdelila Demokratických prezidentských kandidátov, z ktorých dvaja z nich – Tom Steyer a Michael Bloomberg, sú miliardári.

Oxfam tvrdí, že kapitalistický systém je narušený, pretože umožňuje monopolom prosperovať a sústreďuje bohatstvo do rúk pár jednotlivcov.

V správe sa ďalej uvádza: „Preskúmanie pôvodu bohatstva superbohatých a jeho rozmiestnenia vyvoláva vážne pochybnosti o ich hodnote pre naše hospodárstvo a našu spoločnosť.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, CNN

Facebook komentár