Bolo by veľmi zaujímavé sledovať novú japonskú vládu a jej odvážnych akcií k znižovaniu hodnoty jenu voči ostatným hlavným menám. Zatiaľ to funguje a ak ste už čítali knihu Jima Rickardsa „Currency Wars,“ tieto rozhodnutia sú skutočne také, aké predpovedal. Podstatou jeho teórie je, že krajiny za sebou príjmu politiku kvantitatívneho uvoľňovania (QE pozn. prekladateľa) Federálneho rezervného systému v USA. alebo podobné expanzívne monetárne politiky v snahe znížiť relatívnu hodnotu svojej meny. Ďalšie krajiny sú potom nútené prijať podobné politiky, ako sa ich mena stane nadhodnotenou, čo zraňuje ich vývoznú a dovoznú infláciu. Ich hlavným bodom je taktiež to, že úroveň indexu amerického dolára (DXY) bude skoro bez pomoci predpovedať či bude oznámené ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania v USA, keďže jeho hlavným zámerom je znížiť hodnotu dolára, avšak nič z toho na verejnosti nehovoria. Toto vedie preteky ku dnu u všetkých mien, pretože napokon ublížia všetkým krajinám v tejto stretégií zapojených a svetovej ekonomike. Videli sme USA začínať závod s QE1 v roku 2009, potom Veľkú Britániu, Európsku úniu a teraz Japonsko. Je to ako kolotoč, kde nastupuje stále viac a viac krajín, meny neustále rastú a klesajú, ale na konci, sa meny skutočne relatívne nikde vzájomne nepohybujú, pretože všetky strácajú na hodnote.

Vrátiť sa späť na trh striebra je skutočne úžasné, pretože môžeme teraz nakupovať opäť uncu striebra za 30$. Myslel som, že by to bolo dno cenového rozsahu pre rok 2013, takže som sa buď mýlil alebo je súčasná cena zločinom. Je to ironické, pretože prvýkrát, keď som naletel striebru a investoval 25% svojich aktív, bolo to presne pred jeho veľkým pohybom. To rozhodne dokazuje, že si nemôžete iba striebro kúpiť a držať, musíte s ním aktívne obchodovať. Môžete držať základnú pozíciu a aj ju uchrániť ďaleko od daniara držaním, najmä do budúcnosti, ak si ho kúpite za tieto skvelé ceny. Avšak budete musieť stále obchodovať s väčšinou svojich strieborných podnikov hore-dolu a využiť volatilitu striebra a zbierať zisky.

Viem, že som prevzal obrovské množstvo rizika nákupom v očakávaní vzostupu cien Pro Shares Ultra (AGQ), ktorá tvorí ekvivalent 140% dlhej(na rast) pozície striebra. Povedal som vám, že som rozhodnutý mať rok 2013 veľmi úspešným, lebo si myslím, že celé 2 roky, po krátkom stlačení striebra, ktoré vyvrcholilo v máji 2011, si myslím, že rok 2013 bude dobrý rok, pretože striebro je v podstate ploché už takmer 2 roky. Nedosiahli sme 48$, ale myslím, že 40$ je pravdepodobných a 42$ možných. Ako sa dostávame hlbšie do rokov 2013-2014, hriechy našej monetárnej politiky sa stávajú čoraz viac zrejmé. Existuje pravdepodobnosť erózie dôvery niekde vo finančných trhoch. Pravdepodobne to začne na trhoch s dlhopismi v Japonsku a potom širšie. Napokon sa úrokové sadzby v USA budú zvyšovať a zapríčiní to skvelé povolenie nadmernej páky na trhu s derivátmi. Jediným spôsobom, ako zabrániť rastu úrokových sadzieb v USA, bude pre Federálne rezervy nákup celého ročného federálneho deficitu a ak by to urobili, trh s dlhopismi by klesal.

Chcem zdôrazniť najdôležitejšiu vec o vzťahu medzi kvantitatívnym uvoľňovaním a výkonom striebra postúpiť v roku 2013. Rozdiel medzi novým kolom QE a posledným kolom je, že začiatkom januára nové znova začína nakupovať sieť nových americký dlhopisov ako to QE1 a QE2 pôvodne robili. QE3 zavádzalo, lebo znakom operácie Twist bol jednoducho nakúp dlhopisov dlhodobej splatnosti z výnosov krátkodobých dlhopisov, ktorým už splatnosť skončila. Dôvod kritiky je, že neboli vlastne vstrekované nové peňažné prostriedky do systému, ale stačí zachovať úroveň existujúcich peňažných prostriedkov. To bolo na to, aby udržiavalo likviditu v systéme ešte pred vybratím , nie pridávaním novej likvidity do systému, takže podstata volania QE bola veľmi zavádzajúca. Taktiež bolo cieľom dlhodobých úrokových sadzieb stimulovať bývanie. Potom zvyšok QE3 nakúpilo hypotekárne dlhopisy znova zameraných na bývanie. Dôvod, prečo je to tak dôležité je, že keď FED nakupuje hypotéky, banky sa obrátia k lepšiemu a požičiavajú znova na iné hypotéky. To obmedzuje schopnosť finančný prostriedkov udržať sa v dostupných prebytočných rezervách v bankovom systéme a z toho dôvodu sa nevyhľadávali riskantné investície, takže to má iný účinok na peniaze tečúce do finančných trhov. Tradičné QE umelo stimulovalo ceny aktív oveľa viac, takže teraz sa vrátilo späť k tradičnej politike, monetárna expanzia bude viesť k väčšej stimulácií cien aktív na finančných trhoch. To začne hýbať zlatom a obzvlášť vyššími cenami striebra v ďalších dvoch až troch mesiacoch.

Dôvod, prečo je to dôležité je, že by sa malo vysvetliť, prečo sa zlato a striebro nikam nepohli takmer 2 roky. Dobré správy sú, že v januári znova napumpujú 45miliárd $ v štátnych dlhopisoch do systému a pokračovať to bude pumpovaním 40miliárd $ v hypotékach každý mesiac. Ak budete porovnávať vzťah medzi QE a výkonom cien striebra v nasledujúcich mesiacoch, pomôže to posilniť vaše rozhodnutie o tom, prečo je teraz čas byť agresívny v kupovaní striebra. Moje preferované nástroje sú práve teraz iShares Silver Trust (SLV) a ProShares Ultra Silver ETF.

Preložil: Lukáš Jankejech

Zdroj: Silver Price Advisor

Facebook komentár