H&M zatvára 250 obchodov.

H&M zatvára 250 obchodov.

H&M v budúcom roku zatvorí 250 obchodov z dôvodu pandémie koronavírusov, pretože ľudia čoraz viac nakupujú cez online.

Reťazec tzv. rýchlej módy má po celom svete 5000 predajní, takže tohto-týždňové oznámenie predstavuje 5% z celkového počtu obchodov.

Mnoho otvorených obchodov však stále čelí miestnym obmedzeniam a obmedzenú otváraciu dobu. Ešte predtým, ako vypukol koronavírus museli byť zatvárané predajne a obchodné centrá, keďže tradičné kamenné prevádzky prichádzali o príjmy a zákazníkov kvôli gigantom v rámci elektronického obchodu, ako sú Amazon, Target a Walmart.

Spoločnosť H&M na konci tohto pracovného týždňa vo vyhlásení, po dočasnom zatvorení obchodov, ktoré v čase svojho vrcholu tvorili približne 80% jej počtu uviedla: „Stále viac zákazníkov začalo počas pandémie nakupovať cez online.“

Švédsky maloobchodník uviedol, že v rámci jeho tretieho štvrťroku, ktorý zahŕňa tržby od júna do augusta, sa s pribúdajúcim časom zotavil z dôvodu opätovného otvárania obchodov a „silného a ziskového“ rastu online nakupovania. Septembrové tržby v porovnaní s rovnakým mesiacom pred rokom napriek tomu poklesli o 5%.

Generálna riaditeľka spoločnosti H&M – Helena Helmersson vo vyhlásení uviedla: „Aj keď výzvy ešte zďaleka nekončia, veríme, že to najhoršie je za nami, a sme v dobrej pozícii, aby sme z krízy vyšli silnejší.“

V správe o výsledkoch skupina uviedla: „Covid-19 urýchlil rýchle zmeny v správaní zákazníkov,“ … „Skupina H&M preto v súčasnosti zvyšuje tempo svojich transformačných prác, a to digitálnymi investíciami, optimalizáciou portfólia obchodov a čoraz väčšieho využia integrovanejších kanálov.“

Koronavírus tak urýchlil trend smerom k online nakupovaniu, ktorý už pred pandémiou zasiahol narušenie maloobchodu a vo veľkom zasiahol hlavné reťazce. Konkurent spoločnosti H&M – skupina Inditex, ktorá vlastní firmu Zara a ďalšie značky z oblasti rýchlej módy, začiatkom tohto roka uviedol, že v tomto a budúcom roku plánuje zavrieť až 1200 obchodov.

H&M a Inditex nie sú jedinými maloobchodníkmi, ktorí čelia zoštíhľovaniu. American Eagle Outfitter a GameStop tiež nedávno oznámili plány na zatvorenie stoviek obchodov z dôvodu nárastu v rámci online nakupovania.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, BBC

Facebook komentár