Majetok Elona Muska v roku vzrástol o

Majetok Elona Muska v roku 2020 vzrástol až o 90 miliárd dolárov.

Čistý majetok Elona Muska je aktuálne na hodnote 115 miliárd dolárov, čo ho podľa na zozname najbohatších jednotlivcov sveta od agentúry Bloomberg posunulo pred generálneho riaditeľa spoločnosti Facebooku – Marka Zuckerberga.

Muskov prírastok bohatstva bol poháňaný divokým 12% ziskom spoločnosti Tesla, ku ktorému došlo v pondelok po rozdelení akcií spoločnosti Tesla v pomere 5:1. Podľa zoznamu miliardárov sveta s označením Bloomberg Billionaires Index sa zakladateľ a CEO spoločnosti Tesla stáva treťou najbohatšou osobou na svete. Aktuálne je už len “chudobnejší” ako Bill Gates a Jeff Bezos.

Súvisiace: Apple a Tesla oznámili rozdelenie akcií. Čo to znamená pre investorov?

Medzi päť najbohatších jednotlivcov sveta (v poradí) patrí: Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg a Bernard Arnault, generálny riaditeľ francúzskej skupiny LVMH.

Musk je tiež zakladateľom niekoľkých ďalších spoločností vrátane SpaceX, The Boring Company, Hyperloop a OpenAI.

Akcie spoločnosti Tesla už v roku 2020 dosahujú obrovský rast s výnosom 500% a hodnota automobilky sa aktuálne nachádza na úrovni 475 miliárd dolárov.

Muskov platový balíček, ktorý schválili akcionári spoločnosti Tesla v roku 2018, mu nevypláca žiadny plat ani peňažné bonusy. Namiesto toho generálny riaditeľ dostane výplatu v miliónoch opcií na akcie, ktoré sú v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Dostal dve výplaty v hodnote spomínaných miliárd, keďže spoločnosť dosiahla určité prahové hodnoty s pohľadu zisku a ceny akcií, a čoskoro by mal dostať ďalšiu podobnú výplatu.

Musk vlastní viac ako 18% akcií spoločnosti, čo je viac ako trojnásobok ďalšieho najväčšieho akcionára. Keď teda akcie spoločnosti Tesla rástli, Muskov čistý majetok tento rok explodoval o takmer 90 miliárd dolárov, čo ho katapultovalo medzi troch najbohatších jednotlivcov sveta.

Súvisiace: Elon Musk sa chystá získať ďalšiu výplatu $1,8 miliardy od firmy Tesla

V januári 2020 predstavoval Muskov čistý majetok hodnotu zhruba 32 miliárd dolárov, pričom polovica tohto bohatstva pozostávala z akcií spoločnosti Tesla (podľa vtedajších odhadov časopisu Forbes a Bloomberg).

Muskov podiel sa čoskoro tak trochu rozriedi: Z regulačných údajov zaslaných Komisii pre cenné papiere vyplýva, že len deň po rozdelení akcií spoločnosť oznámila plány na predaj nových akcií v hodnote približne 5 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Tesla v utorok klesajú zhruba o 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár