Akcionári Volkswagenu milujú Porsche.

Podľa agentúry Bloomberg BusinessWeek, Porsche má zisk z každého jedného predaného automobilu 23 000 dolárov, čo je ziskové rozpätie vo výške 18 percent. To je viac než konkurenti koncernu Volkswagen – Audi, Bentley, Lamborghini a taktiež ďalšie ne-luxusné značky skupiny.

Výročná správa automobilky Bentley (taktiež patri k Volkswagenu) nebola pozadu, so ziskom viac ako 20 000 dolárov zisku za jeden automobil. VW považuje Lamborghini za časť automobilky Audi a týmto dvom značkám sa podarilo za jedno predané vozidlo získať len 5 200 dolárov. V porovnaní – celá značka Volkswagen za jedno auto získava len 850 dolárov – ziskové rozpätie 2,9 percenta.

( Súvisiace: Ultra-luxusné automobilky dosahujú rekordné predaje – okrem Ferrari )

Následky z poslednej Veľkej recesie stále ovplyvňujú predaje bežných modelov, ale luxusné a drahé autá sa predávajú veľmi dobre. Ich bohatí kupci jednoducho neboli ovplyvnení stagnujúcou globálnou ekonomikou tak – na rozdiel od typického zákazníka vozidiel Jetta alebo Passat – neváhajú, či vykonať nákup nového automobilu.

Tieto luxusné značky majú taktiež menšiu priamu konkurenciu: Nie je príliš veľa výrobcov prémiových športových vozidiel, zatiaľ čo predajcov stredne veľkých sedanov je omnoho viac. Kupujúci sa taktiež viac pravdepodobne rozhodujú na základe subjektívnych vlastností, skôr než na základe objektívnej metriky, ako je spotreba paliva, vnútorný priestor, alebo cena.

Avšak, všetky tieto faktory sa vzťahujú na Bentley, Lamborghini a v menšej miere aj na Audi. Tak prečo Porsche získalo túto prvú priečku?

Jedným z dôvodov môže byť postavenie Porsche v hierarchii VW Group. Jej produkty sú rozhodne exkluzívne, ale sú vyrábané vo väčšom počte, než čokoľvek od Bentley alebo Lamborgini. Taktiež má dispozícii viac možnosti zdieľania, teda medzi firmou Porsche a mainstreamovými značkami, ktoré majú nízke náklady, z výroby veľkého objemu.

( Súvisiace: Porsche prestavila model SUV – Macan, ktorého cena začne na úrovni 49 900 dolárov )

Názorný príklad: Cayenne. Je to stále považovaný za obľúbenca nejedného fanúšika značky Porsche, keďže toto SUV bolo pre túto značku najpredávanejší modelom niekoľko rokov. Jeho cena a výkon ho dali na úroveň nad Audi Q7, ale Cayenne stále zdieľa podobné komponenty, ako Volkswagen Touareg.

Je to taktiež len typ auta, ktorí ľudia chcú kúpiť. Dokonca aj členovia jedného percenta musia v niečom prepravovať deti a potraviny a to je ťažké v modely 911. Porsche je úspešná preto, že vo svojich showroomov má oba modely.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár