Ocenenie IPO Porsche.

Ocenenie IPO Porsche.

Nemecký gigant na výrobu automobilov Volkswagen (VW) uviedol, že sa pre Porsche snaží o ocenenie v hodnote až 75 miliárd eur (75 miliárd dolárov; 65,8 miliardy libier), v čase kedy sa táto luxusná značka dostane na burzu.

Obchodovanie s akciami sa má začať vo Frankfurte 29. septembra.

V dnešnom dni zároveň bol zverejnený prospekt, po ktorom mohli investori požiadať o IPO akcií skupiny Porsche.

Predaj akcií má byť druhou najväčšou nemeckou počiatočnou verejnou ponukou akcií (IPO) v histórií.

Finančný riaditeľ skupiny VW – Arno Antlitz, uviedol: “Aktuálne sme v počiatočnom štádiu plánov IPO pre Porsche a vítame odhodlanie našich základných investorov.”

Skupina VW vo vyhlásení pre investorov uviedla, že preferenčné akcie pri emisií spoločnosti Porsche budú ocenené v rozmedzí 76,50 až 82,50 eur za akciu, čo by výrobcovi športových áut poskytlo trhové ocenenie na 70 až 75 miliárd eur.

Graf: Tržby Porsche od fiškálneho roka 2011 do fiškálneho roka 2021 (v miliardách eur)
Porsche IPO-Vyrobca-luxusnych-aut-v-hodnote-az-75-miliard-eur-graf-1

Na hornom konci rozsahu by to bola tretia najväčšia európska IPO v histórii.

Toto ocenenie však stále ďaleko prevyšuje ocenenie iných nemeckých výrobcov automobilov, ako je 49 miliárd eur pre BMW alebo 61 miliárd pre Mercedes-Benz. Tiež sa približuje trhovej kapitalizácii skupiny Volkswagen, vo výške 88 miliárd eur.

Oznámené čísla však zaostali za predchádzajúcim cieľom ocenenia, ktorý bol v rozmedzí 85 miliárd eur, najmä kvôli obavám investorov z rastúcich úrokových sadzieb a potenciálnej globálnej recesie.

VW uviedla, že z predajom akcií získa až 9,4 miliardy eur, čo pomôže podporiť financovanie prechodu na elektrické vozidlá a výdavky na vývoj softvéru.

Ak bude IPO pokračovať, VW uviedla, že v decembri usporiada stretnutie pre investorov, na ktorom plánuje navrhnúť rozdelenie špeciálnej dividendy (49 % podiel z celkových hrubých výnosov) z predaja akcií akcionárom.

Porsche sa snaží získať investorov svojou stabilnou značkou a vysokými prevádzkovými maržami, aj keď akcie iných výrobcov luxusných automobilov ako Ferrari a Aston Martin tento rok čelili slabým výsledkom v dôsledku otrasov na akciových trhoch Európy.

Automobilka však očakáva podobný vývoj akcií ako Ferarri:
Porsche IPO-Vyrobca-luxusnych-aut-v-hodnote-az-75-miliard-eur-graf

Akcie Porsche Holding SE, najväčšieho akcionára Volkswagenu, po oznámení ocenenia vzrástli o 3,23 %, čím prekonali nemecký blue-chip index DAX.

Dopyt po akciách Porsche

Základní investori si už uplatnili nárok na takmer 40 % akciového kapitálu v ponuke: Qatar Investment Authority – tretí najväčší akcionár Volkswagenu, sa zaviazal kúpiť 4,99 %, zatiaľ čo nórsky suverénny investičný fond a T. Rowe Price kúpia akcie v hodnote 750 miliónov eur.

ADQ z Abú Zabí kúpi akcie v hodnote 300 miliónov eur.

Očakáva sa, že upisovacie obdobie pre súkromných a inštitucionálnych investorov bude trvať od 20. septembra do 28. septembra, pričom akcie budú ponúkané súkromným investorom v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku.

Dohoda prichádza aj napriek tomu, že tento rok v Európe kótovalo akcie relatívne veľmi málo spoločností, keďže región čelí energetickej kríze, vysokej inflácii a zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Podľa plánu počiatočnej verejnej ponuky (IPO) rodina Porsche-Piech, ktoré pred viac ako desiatimi rokmi stratili kontrolu nad ikonickou značkou VW, zaplatí prémiu za nákup akcií, ktoré jej vrátia významnú rozhodovaciu právomoc.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár