Lamborghini Sián.

Lamborghini Sián.

Spoločnosť Lamborghini budúci týždeň na nemeckom autosalóne vo Frankfurte predstaví svoje prvé hybridné auto.

Nový automobil s názvom Sián bude najrýchlejším a najmocnejším vozidlom značky Lamborghini, aký bol kedy vyrobený a vyrobí iba 63 z nich. (Číslo pripomína rok založenia automobilky Lamborghini – 1963.) Označenie Sián v tradičnom bolonskom dialekte (Lamborghiniho) severného Talianska, znamená „blesk“.

Sián predstavuje „mierny hybrid“, čo znamená, že sa bude stále spoliehať hlavne na benzínový motor V12 s výkonom 774 koní. V kombinácii s elektrickým motorom s výkonom 34 koní bude môcť vozidlo dosiahnuť výkon na celkovej hodnote 808 koní.

Vozidlo bude schopné prejsť z 0 na 100 km/h za menej ako tri sekundy a bude mať najvyššiu rýchlosť viac ako 350 kilometrov za hodinu. Podľa spoločnosti Lamborghini, hybridný systém vozidla zvyšuje rýchlosť o 10%. Malý elektrický motor tiež vyhladí tok energie, čím sa minimalizuje pocit tzv. “trhania“ pri radení.

Súvisiace: Lamborghini kvôli exkluzivite obmedzí počet automobilov

Namiesto použitia lítium-iónovej batérie, čo je typom ktorý sa používa vo väčšine hybridných automobilov, Sián vlastní ľahký superkondenzátor namontovaný hneď za priestorom nachádzajúcim za cestujúcimi. Podobne ako iné hybridné automobily, aj Sián bude vlastniť svoj ultrakondenzátor, ktorý v čase keď vodič brzdí, následne využije uloženú energiu pri nízkych rýchlostiach ako aj počas zrýchlenia.

Superkondenzátory od batérií pracujú odlišne a dokážu rýchlejšie prijímať a uvoľňovať energiu. Z tohto dôvodu bude podľa automobilky Lamborghiniho superkondenzátor Siánu nabitý po krátkom stlačení brzdového pedála. Superkondenzátory sú tiež ľahšie ako batérie. Nevýhodou však je, že superkondenzátory vo všeobecnosti nie sú také dobré ako batérie na dlhodobé uchovávanie energie.

V zadnej časti vozidla sa podľa potreby otvoria aktívne vetracie otvory na chladenie motora. Otvory budú ovládané „inteligentnými materiálmi“, ktoré automaticky reagujú na teplo.

V zadnej časti vozidla sa podľa potreby otvoria aktívne vetracie otvory na chladenie motora. Otvory budú ovládané „inteligentnými materiálmi“, ktoré automaticky reagujú na teplo.

 

Lamborghini pri vývoji superkondenzátorov pre použitie v superšportových automobiloch spolupracuje s inžiniermi na Massachusetts Institute of Technology. V roku 2017 spoločnosti Lamborghini a MIT odhalili koncepciu plne elektrického superautomobilu poháňaného superkondenzátormi. V spomínanom automobile, nazývanom Lamborghini Terzo Millennio, boli superkondenzátory integrované do skutočných panelov karosérie.

Lamborghini zatiaľ verejne neoznámil cenu, ale určite bude v miliónoch. Všetkých 63 vyrobených Siánov už je pred-objednaných. Lamborghini je súčasťou koncernu Volkswagen, ktorý tiež vlastní značky ako Bentley, Bugatti a Porsche.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Deezen

Facebook komentár