Aventador SVJ bude obsahovať najvýkonnejší motor V12, ktorý značka Lamborghini svetu ponúkla.

Aventador SVJ bude obsahovať najvýkonnejší motor V12, ktorý značka Lamborghini svetu ponúkla.

Automobilka Lamborghini na konci tohto týždňa v rámci prestížnej akcií v Kalifornii predstavila ešte silnejšiu, rýchlejšiu a náročnejšiu verziu exotického modelu Lamborghini Aventador, s motorom poháňaným v štýle V12.

Model s označením Lamborghini Aventador SVJ má motor o sile až 770 koňských síl. Vie zrýchliť z nuly na 60 míľ za hodinu (97 km/h) bez problémov už za tri sekundy ale aj kratšie. Dokonca ešte predtým, ako bol oficiálne predstavený verejnosti, dosiahol najrýchlejší rekord v závode na slávnej nemeckej trati Nürburgring-Nordschleife, ktorá je považovaná za jednu z najnáročnejších tratí na svete.

V rámci tohto modelu bude vyrobených len 900 vozidiel a jeho cena bude na úrovni 518 000 dolárov.

Aventador SVJ je v podstate vylepšená verzia “bežného” Lamborghini Aventador S , ktorý má dvanásťvalcový vidlicový motor (V12) o sile 729 koňských a jeho cena je na úrovni pod 100 000 dolárov.

Súvisiace: Lamborghini už vyrobil 7000 modelov Aventador a 9000 Huracan

Označenie SVJ je skratkou pre slová Super Veloce Jota. Super Veloce v taliančine znamená “super rýchle”. Jota bol prvýkrát priznaný unikátnej extrémne výkonnej verzii klasického modelu Lamborghini Miura v roku 1970. Pre J sa jedná o špenielsku skratku správy Appendix J, presnejšie pretekárskej príručky, ktorá stanovila predpisy pre športové vozidlá. (FIA, Fédération Internationale de l’Automobile, je organizácia, ktorá dohliada na rôzne automobilové preteky.)

Rovnako ako ostatné modely spomedzi Lamborghini Aventador toto vozidlo má dokonca aj pohon všetkých kolies, riadenie všetkých kolies – zadné kolesá sa mierne natáčajú, ako aj predné – a vlastní aj sedemstupňovú automatickú prevodovku. V záujme aerodynamiky sa na vonkajšku vozidla nachádza množstvo viditeľných zmien, z ktorých najvýznamnejšie je obrovské zadné krídlo.

Lamborghini_odhalil_este_rychlejsi_superautomobiL_Aventador_SVJ

Ale niektoré z najzaujímavejších zmien je takmer nemožné vidieť. Napríklad, zadné krídlo má malé otvory v tvare štrbiny, ktoré môžu zmeniť tok vzduchu pod ním. Je zvyčajne, že zadný koniec automobilu pracuje na zlepšení trakcie. Na krajoch automobilov bude vzduch vedený cez spodné vetracie otvory. To narušuje prúdenie vzduchu, čím sa znižuje tlak na strane vozidla, čo pomáha udržiavať vozidlo zarovnané, čo bráni jeho prirodzenému sklonu smerom k vonkajšej strane otáčky. Vetracie otvory môžu byť tiež zapnuté po celom krídle, čím sa zasa zníži prítlačná sila pri extrémne vysokých rýchlostiach.

Nový super-automobil bol odhalený uprostred toho, čo je neoficiálne známe ako týždeň automobilov v Pebble Beach, čo vyústilo do prestížnej prehliadky klasických automobilov, známej ako Pebble Beach Concours d’Elegance. Jedná sa o obdobie, kedy mnoho špičkových výrobcov automobilov odhaľuje automobily určené pre najbohatších kupujúcich.

Súvisiace: Nové SUV od Lamborghini za $ 200 000 je populárnejšie, než sa očakávalo

Lamborghini tiež predstavil špeciálnu verziu vozidla Aventador SVJ 63. Číslo 63, ktoré je na boku bieleho auta je na povrchu z uhlíkového vlákna, čo pripomína rok založenia značky Lamborghini – 1963. V tomto prípade bude vyrobených len 63 kusov.

Facebook komentár