OBR Porsche Taycan sa pôvodne ponúka v dvoch vysoko výkonných verziách Turbo.

Porsche Taycan sa pôvodne ponúka v dvoch vysoko výkonných verziách Turbo.

Porsche včera predstavila svoj prvý elektrických automobil s názvom Taycan. Vozidlo bolo predstavené v dvoch vysoko-výkonných verziách: Taycan Turbo o sile 670 konských síl a Taycan Turbo S o výkone 751 konských síl.

„Turbo“ môže byť v názve trochu mätúce. Tieto automobily nemajú žiadne skutočné turbodúchadlá, pretože sú poháňané výlučne elektrinou. Turbodúchadlá sa používajú na zvýšenie výkonu naftových motorov. Ale automobilka Porsche v súčasnosti používa toto označenie na rozlíšenie vysoko výkonných verzií elektrického vozidla.

Maximálne hodnoty konských síl budú k dispozícii iba v najvýkonnejšom režime „Overboost“. V opačnom prípade môžu dva elektromotory – jeden poháňajúci predné kolesá a jeden zadný – produkovať až 617 koní v rámci oboch modelov.

Zatiaľ čo spoločnosť Porsche predtým predstavila koncepčné verzie modelu Taycan, automobil uvedený v stredu je skutočným automobilom určeným pre širokú výrobu, ktorý bude čoskoro uvedený do predaja. Cena modelu Turbo S bude okolo 185 000 dolárov, zatiaľ čo cena Turbo bude na hodnote okolo 151 000 dolárov. Automobilka Porsche uviedla, že ďalšie verzie ponúkajúce nižšiu rýchlosť a výkon za nižšie ceny, budú k dispozícii koncom tohto roka. Koncom budúceho roka bude k dispozícii aj elektrický crossover SUV a Taycan Cross Turismo.

Pomocou funkcie „Overboost“ a systému Launch Control môže Taycan S zrýchliť zastavenie z 0 na 100 km/hod už za 2,6 sekundy. Podľa časopisu Car & Driver je rýchlejším ako Porsche 911 Turbo. Spoločnosť Tesla tvrdí , že jej vysoko výkonný variant Model S Performance je ešte rýchlejší a bez toho, aby vyžadoval spustenie funkcie Launch Control.

Porsche však trvá na tom, že skvelý výkonný automobil je oveľa viac ako len automobil, ktorý poskytuje zrýchlenie z nuly. V júli bola predvedená pôsobivá schopnosť prototypu Taycan na pretekárskej dráhe.

Klaus Zellmer, generálny riaditeľ spoločnosti Porsche pre Severnú Ameriku poznamenal: “Vo všetkých aspektoch je zrýchlenie, spomalenie smerujúce do zákrut, ale aj ďalšie jazdné vlastnosti o aute a ak jednotlivec bude v aute vždy by mal mať pocit, že sa jedná o športový automobil,” .. „práve takto sa odlíšime od ostatných elektrických batériových vozidiel.“

Súvisiace:
Porsche Taycan má už viac ako 20 000 potenciálnych zákazníkov
Elektrické vozidlá budúcnosti by mohli byť dobíjané za 15 minút

Väčšina elektrických vozidiel má iba jedno-rýchlostnú prevodovku, pretože nevyžadujú taký druh prevodoviek s viacnásobným prevodovým pomerom, ktorý používajú automobily na benzínový pohon. Taycan má však dvojstupňovú prevodovku pre zadné kolesá, zatiaľ čo predné kolesá majú jednostupňovú prevodovku. Nižší prevodový stupeň na zadných kolesách pomáha zabezpečiť razantné zrýchlenie.

Taycan bude mať päť jazdných režimov, ktoré zmenia spôsob jazdy autom. Okrem obvyklých nastavení spoločnosti Porsche „Sport“, „Sport Plus“ a „Normal“ bude mať Taycan k dispozícií režim „Range“, ktorý maximalizuje jeho energetickú účinnosť. Má tiež režim „Individual“, v ktorom vodič môže upravovať rôzne nastavenia.

Vo vnútri vozidla Taycan nie sú takmer žiadne fyzické spínače, gombíky ani ukazovatele. Takmer všetky ovládacie prvky a prístroje sa ovládajú pomocou sklenených počítačových obrazoviek a dotykových obrazoviek. Spoločnosť Porsche po prvý raz ponúka aj interiér úplne bez kože. Tieto interiéry budú vyrobené z recyklovaných materiálov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TechPortal, SuperCars

Facebook komentár