Tento článok napísal môj hosť Zeke Lee, absolvent Standfordskej univerzity, bývalý konzultant manažmentu v Booz & Company a v súčasnosti obchodník s derivátmi na Wall Street (Áno, on je tiež jeden s mojich priateľov zo školy). Vynašiel GMAT Pill (GMAT pilulku) na základe svojich skúseností s dosiahnutím 98 percent v GMAT len za 2 týždne: unikátnou študijnou metódou.

Videli ste niekedy obchodné poschodie?

Nie, teraz nehovoríme o Liar´s Poker…..

Všetci sme už videli tých takzvaných „pit traders“ na CNBC vykrikujúcich a vrieskajúcich jeden na druhého. No ako to vyzerá na obchodnom poschodí vo veľkej banke, kde možno budete pracovať?

Zvyčajne uvidíte jednu veľkú otvorenú  miestnosť- žiadne kabínky. Na kraji podlažia uvidíte konferenčné miestnosti a príležitostne kancelárie výkonných riaditeľov.

Na samotnom podlaží uvidíte rady naozaj dlhých stolov, ktoré majú sekcie pre každého človeka. Obchodníci v rámci jednej skupiny sedia prirodzene blízko seba. Tak môžete vidieť devízovú skupinu v jednej časti, úverovú skupinu v ďalšej a ľudí od akcií niekde inde.

No na stole každého obchodníka si všimnete niečo unikátne. Monitory. Nie, nie je to, že sú ekologické a šetria energiu. Len to, že na každom stole je veľmi veľa monitorov a že niektoré neustále blikajú.

Máš monitory?

Ak ste ešte nikdy nepracovali v obchodovaní, možno si myslíte, že neexistuje dôvod aby ste skutočne potrebovali 3 až 8 monitorov – tých 7 musí byť na hranie World of Warcraft, však?

Nie.

Sčasti je to vyťahovanie sa. Niektorí obchodníci vidia počet monitorov, ktoré majú, ako symbol statusu na obchodnom poschodí. Hej, aj keď nevidíte moje BMW, mojich 8 monitorov znamená, že vlastním skutočne drahé auto, však? Alebo aspoň, že náš výkaz ziskov a strát je vyšší ako tamtej skupiny s len dvoma monitormi.

Skutočný dôvod- symboly statusu bokom- je, že pri obchodovaní je extrémne dôležitá rýchlosť. A nechcete strácať čas preklikávaním medzi oknami.  Alt + Tab je pre bankárov.

Musíte byť schopný pozrieť sa  vedieť, že Apple narástol o 4% počas predchádzajúcich desiatich minút.

Ďalej potrebujete monitorovať trhové novinky a hlavné nadpisy prichádzajúce cez Bloomberg. Zvyšuje nejaký analytik predpoveď počtu predaných iPhonov? Vyšlo akurát oznámenie týkajúce sa kontraktov Apple s AT&T a Verizon? Vyšli čísla spotrebiteľských výdavkov?

Ako aktívny obchodník, stále robíte viac vecí  naraz a neustále myslíte na tie typy otázok, odhadujete risk a robíte rýchle rozhodnutia.

Bloomberg

Bloomberg je drahý informačný servis správ a finančných ukazovateľov, ku ktorému majú prístup všetky banky a obchodujúce firmy.

Pomimo len sledovania správ, potrebujete vystopovať  akcie, o ktoré máte záujem a vidieť ich ceny aktualizované v skutočnom čase- takže na to používate ďalší monitor. Tieto obrazovky neustále blikajú ako sa ceny cenných papierov každú sekundu menia.

Bloomberg má cenovú funkciu, ktorá vám dovolí organizovať a vystopovať akcie podľa sektora (technológia, financie, energia, atď.) a dovolí vám vidieť, kde sa so všetkým obchoduje.

Môžete tiež dostať aktuálnu “teplotnú mapu“, takže môžete vidieť, ktoré subsektory S&P sú hore, a o koľko.

Obchodná platforma

Ďalej, používate ďalší monitor na skutočné obchodovanie– môže to byť Merrill’s MLX platforma, Goldman’s REDIPlus platforma, FlexTrade, Fidessa alebo niečo iné.

Ak obchodujete s akciovými derivátmi, potrebujete rýchlo zadávať objednávky na akcie, opcie a príkazy. A monitorovať časovo blízke objednávky, ktoré čakajú na vyplnenie.

Prečo potrebujete celý monitor len na uzatváranie obchodov?

Pretože možno obchodujete s vyše 100 individuálnymi akciami a každá z nich má možno vyše 20 pozícií v opčných kontraktoch. S rôznou zrelosťou a realizačnými cenami.

V závislosti s čím vlastne obchodujete, budete možno potrebovať 2 monitory, aby ste všetko zachytili.

Oceňovanie opcií/ iné  kalkulácie

Ak neobchodujete s derivátmi, nebudete potrebovať oceňovať opcie, no možno budete musieť robiť iné kalkulácie. Či už oceňujete dlhopisy, analyzujete krivku výnosov alebo spätne testujete obchodnú stratégiu.

Aj keď matematika sama o sebe nie je extrémne náročná veda, ide mimo toho s čím sa zaoberá väčšina bankárov: jednoduché počty. Zatiaľ čo investiční bankári môžu pochádzať z oblasti slobodných umení, financií alebo techniky, obchodníci s derivátmi pochádzajú predovšetkým z matematického alebo technického zázemia

Vaša firma má možno špeciálny spôsob oceňovania opcií. Vyvinutý skúseným IT programátorom (vidíte, obslužné oddelenie môže mať nakoniec nejakú hodnotu). A v závislosti od toho s čím obchodujete, systém môže byť veľmi komplexný.

Zabezpečiť, aby tieto programy fungovali správne dokáže byť náročné, pretože potrebujú byť synchronizované  s ostatnými používanými programami. Spojiť dynamicky dokopy získavanie počtu akcií a kontraktov, vystavenie riziku a ďalšie premenné len zriedka vyjde perfektne. A táto komplexnosť znamená, že budete volať človeka z obslužného oddelenia alebo človeka od IT na vyriešenie technického problému pomerne často.

Správy

Samozrejme, budete taktiež potrebovať  monitor pre Outlook – štandardný emailový program v bankách- aby ste zvládli poštu a videli prichádzajúce správy od brokerov a zvyšku vášho tímu.

Zvyšok stola

Čo ešte je teda na vašom stole?

Presne ako v banke, dostávate telefónny terminál so slúchadlami s mikrofónom a tiež obyčajný telefón. No buďte opatrní pri vašich konverzáciách, pretože celá komunikácia medzi brokerom a klientom sa nahráva.

Rozprávanie o fľašiach vás možno nevyhodí z práce, no pravdepodobne by ste chceli odložiť rozhovor s vašou modelkou/ modelkami na neskôr. Alebo s modelom/modelmi samozrejme.

Telefóny sú pripojené k CNBC audio, takže môžete počas dňa počúvať čo sa deje v novinách.

Takže čo ďalšie robíte cez telefón okrem četovania s modelkami?

Po prvé, telefón v skutočnosti zvoní dosť často. Zvlášť počas obchodovacích hodín medzi 9:30 a 16.00.

Väčšinou volajú brokeri, aby vám povedali, aký nákup a predaj ich klienti hľadajú. Tiež presvedčiť sa či máte záujem. Niečo z toho sa posúva na online chat, no je stále bežné, že brokeri zavolajú, aby získali vašu pozornosť pri väčšej objednávke.

Niekedy hovory najskôr prevezmú obchodníci juniori pred obťažovaním obchodníkov. Vy už vtedy musíte robiť viac vecí naraz. A prichádzajúce hovory každých 20 sekúnd robia vašu prácu ešte ťažšou.

Zabudnite na kúpeľňu alebo výlety do Starbucks

Tu máme ďalší kľúčový bod a veľký rozdiel medzi bankovníctvom a obchodovaním. Väčšina obchodníkov nenávidí odchod od stola kvôli strachu zo zmeškania niečoho dôležitého.

  • Obedné prestávky sú limitované na 15 minút ( a často chodia po jedlo juniori alebo stážisti).
  • Prestávky na toaletu sú zriedkavé, pokiaľ teda naozaj nepotrebujete.
  • Zabudnite na 10 výletov do Starbucks počas dňa. Bankári to robiť môžu, lebo majú tak veľa časových prestojov.
  • Žiadne priateľské četovanie s milou marketingovou stážistkou. Teda aspoň pokým sa nezatvorí trh.

Taktiež to znamená, že pre obchodníkov je bežné priberať na váhe. Do veľkej miery tam celé dni len sedia, oči prilepené ma monitory, len občas nejaká prestávka na jedlo.

Ak prídete hore a pokúsite sa hovoriť s obchodníkom, polovicu času sa na vás ani nebude pozerať. Môže to vyzerať drzo, no nevenovanie pozornosti čo i len na niekoľko sekúnd môže pre neho znamenať stratu tisícov alebo desiatok tisícov dolárov.

A čiastočne je to jednoducho zvyk. Sú zvyknutí mať oči nalepené na monitor do takej miery, že je pre nich skoro divné pozerať sa inde.

Hej, ak by ste mali neustále na linke tak veľa peňazí, pravdepodobne by ste časť dňa nevenovali svetlo- okým stážistkám alebo tiež novým obchodníčkam.

Preložil: Tomáš Tyrol

Zdroj: Mergers & Inquisitions

Facebook komentár