Preco_by_ludia_nemali_panikarit_z_rastu_urokovych_sadzieb_na_hypoteky_2016

Hypotekárne sadzby v poslednej dobe dosahujú stály rast, ale kupujúci by nemali panikáriť – sadzby sú stále veľmi nízke.

Priemerná sadzba pre 30-ročné americké hypotéky s pevnou sadzbou v minulom týždni, podľa skupiny Freddie Mac vzrástla na 4,16%, oproti 4,13%. Pred rokom, úrokové sadzby dosiahli úroveň okolo 3,97%.

Za súčasnej úrovne úrokovej sadzby, kupujúci mesačne v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaplatia o 21 dolárov viac, za predpokladu hypotéky na úrovni 241 000 dolárov.

Súvisiace: Vysvetlenie prečo dom nie je dobrou investíciou

Keith Gumbinger, ktorý je viceprezidentom spoločnosti HSH.com poznamenal: “Nemyslím si, že niekto víta vyššie úrokové sadzby, ale nemalo by to vo veľkej miere odstrašiť niekoho, kto naozaj chce kúpiť dom.”

Pre dekádu bola norma sadzieb na úrovni 5%. Len Kiefer, ktorý je zástupcom hlavného ekonóma pre skupinu Freddie Mac poznamenal: “Stále vieme o spôsoboch, kde sú dosahované sadzby, ktoré sa ani nepribližujú k priemeru.”

V roku 1996 bola priemerná sadzba vo výške 5,67%, a v roku 1990 to bolo 10,13%.

Rastúce ceny domov, poháňané silným dopytom a obmedzenou ponukou mali v uplynulých rokoch vplyv na celkový počet kupujúcich. Nižšie úrokové sadzby podporili zmieniť obavy, ale keď sa ich rast začal zvyšovať, pôžičky sa začali stávať drahšie a môžu viesť k zníženiu rozpočtu kupujúceho.

Gumbinger ďalej poznamenal: “Ak sadzby zostanú na tejto úrovni, mohli by v niektorých okrajových oblastiach vytlačiť kupujúcich z trhu ,” … “Tým pádom by bol u nich aj menší dopyt po nehnuteľnostiach, ale nemyslím si, že by mohla nastať obrovská zmena.”

Kiefer očakáva, že ceny domov v roku 2017 aj naďalej porastú, ale pomalším tempom, než sme videli v tomto roku. “Objem ponuky je pomerne nízky, v porovnaní s dopytom, ktorý bude udržiavať tlak na ceny a prenájom.”

So zvyšujúcimi sadzbami je vidieť väčší počet lovcov nehnuteľností v oblastiach drahších trhov krajiny, ako je San Francisco a Manhattan.

Erin Lantz, ktorý je viceprezidentom hypotekárneho webu HyperReality poznamenal: “Cenová dostupnosť je na niektorých trhoch ťažko dosiahnuteľná,” … “Sadzby môžu mať v týchto oblastiach väčší vplyv, ale pre väčšinu krajiny, sa jedná o stále veľmi cenovo dostupné riešenia, najmä podľa historických priemerov.”

Podľa Asociácie hypotekárnych bankárov, žiadosti o hypotekárny úver v poslednom týždni poklesli o 4%.

Odborníci očakávajú že sadzby sa budú aj v priebehu roka 2017 naďalej postupne zvyšovať a najmä po tom, čo Federálny rezervný systém v stredu vykonal druhé zvýšenie kľúčovej úrokovej sadzby za posledných 10 rokov.

Vyššia miera federálnych fondov tak bankám zdražuje požičiavanie si, čo môže viesť k zvýšeniu sadzieb z kreditných kariet a úverov na bývanie.

Lawrence Yun, ktorý je hlavným ekonóm z National Association of Realtors, v stredajšom vyhlásení poznamenal: “Éra ultra-nízkych úrokových sadzieb je u konca,” … “Počas rokov 2017 a 2018 príde k niekoľkým kolám krátkodobého rastu úrokových sadzieb. Aj cez tieto pohyby sa hypotekárne sadzby nemusia dostať na znepokojujúce úrovne.”

Dlhopisový trh taktiež zohráva dôležité úlohy pre úrokovej sadzby hypoték. Odkedy bol za novozvoleného prezidenta určený Donald Trump, úrokové sadzby na 10-ročné štátne dlhopisy americkej vlády USA poklesli. Tieto cenné papiere sú mierou pre mnoho druhov úverov, vrátane úverov na bývanie.

Vplyv na úrokové sadzby hypoték v USA majú aj ďalšie faktory, ako aj celosvetová ekonomickej neistota.

Gumbinger ďalej uviedol: “Celosvetové trhy čelili aj nepokojom, čo viedlo k zrazeniu úrokových sadzieb USA.”

Súvisiace: 
Čo vás môže naučiť dom Warrena Bufffetta o úspechu?
Fed práve vykonal niečo, čo ešte nikdy predtým

Napríklad po júnovom hlasovaní o Brexite, sadzba na 30-ročnej hypotéky s pevnou sadzbou poklesla na 3,48%, čo je najnižšia úroveň od mája 2013.

Keďže sadzby sa presúvajú na vyššie úrovne, mohli by sme vidieť väčší návrat úvodných úverových produktov, ako je nastavenie (fixácia) hypotekárnych sadzieb.

Lantz nakoniec poznamenal: “Do trhov by sa mohli späť dostať netradičné hypotekárne produkty, keďže spotrebitelia vyhľadajú cenovo dostupnejšie možnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár