Pred niekoľkými týždňami sme poukazovali na silnú koreláciu medzi rastom DPH a spotrebou ropy, a to porovnávaním spotreby ropy na hlavu, ktorá vo vybraných krajinách vzrástla súčasne s rastom príjmu na hlavu. Špeciálne, sme si všimli potenciál čínskej spotreby – dnes už krajiny s druhou najväčšou spotrebou ropy na svete. Keď to vezmeme ako spotrebu na hlavu, k Číne sa pridávajú aj ďalšie ázijské krajiny ako Taiwan alebo Južná Kórea. No je to práve Čína, kto udáva tempo v regióne. Vysoký rast spotreby ropy na hlavu bol v krajine zaznamenaný v posledných 50 rokoch. Za čias, keď krajinu viedol Mao tse Tung, spotreba na hlavu dosahovala zhruba 0,2 barelov za rok. V roku 1982 za vlády Deng Xiaopinga, spotreba vzrástla na 0,6 barelov/rok.  
 

Od tej doby sa nikto nepozerá späť. Čínska spotreba ropy na hlavu vzrástla o vyše 350 % od začiatku osemdesiatych rokov na dnešných 2,7 barelov/rok. Len za posledné desaťročie spotreba na hlavu vzrástla o 100%.  Spotreba ropy obyvateľa USA za posledných 30 rokov je na úrovni  cca 25 barelov. Každopádne, dnešná spotreba je v USA približne o 20%  nižšia ako bola v roku 1979. Čína však nie je jediná krajina, ktorá dosiahla obrovský nárast spotreby na hlavu. Niektoré ázijské krajiny zaznamenávajú ešte výraznejší vzostup. Z druhého grafu je jasné, že spotreba ropy na hlavu v Malajzii je takmer štvornásobná oproti šesťdesiatim rokom. Spotreba v Thajsku a Brazílii sa viac ako zdvojnásobila na takmer 5,7 barelov/rok, resp. 4,9 b/r. V rozvinutých krajinách, hlavne Západnej Európy je trend opačný, výrazný pokles. 

Súčasná  spotreba ropy na hlavu vo Švédsku je okolo 12 barelov/rok, v sedemdesiatych rokoch to bolo 25 barelov/rok. To je jeden z najväčších poklesov v rozvinutom svete, no nie jediný. Výrazné poklesy zaznamenalo aj Francúzsko, Japonsko, Nórsko a Veľká Británia. Všetky tieto krajiny spotrebujú menej ropy na hlavu ako v sedemdesiatych rokoch. Tento trend odhaľuje rozvojové krajiny, špeciálne Áziu ako epicentrum rastu dopytu po rope v najbližších rokoch.

Zdroj: US Global Investors

Facebook komentár