Perspektíva outsidera môže byť cennejšia, ako by sa vám mohlo zdať.

Steve Jobs mal Billa Campbella.

Jodie Foster sa opierala o Roberta De Nira.

Andy Murray má Ivana Lendla.

Veľkí hráči v akejkoľvek oblasti zvyčajne majú trénera alebo mentora. Skvelý kouč vám poskytne svoje skúsenosti a bude sa vás pýtať viac otázok, ako vám dá odpovedí. Núti vás premýšľať o vašom biznise takým spôsobom, akým by ste to sami nikdy neurobili. Váš biznis kouč je taktiež osoba na ktorú sa obrátite v dobre krízy- presne tak ako to urobili Mandy & Brent Manningovci v  roku 2010.

( Súvisiace: 7 princípov génia inovácií Steva Jobsa  )

Manningovci nedávno založili spoločnosť NWA Towing& Recovery Inc. so sídlom v Arkansase, a ich najhoršia nočná mora sa stala skutočnosťou. Investovali 50,000 dolárov nato aby sa dostali do biznisu s odťahovými vozidlami bez akýchkoľvek skúseností a ich jediný zamestnanec, ktorý vedel o odťahových autách všetko, dal výpoveď.

Manningovci sa obrátili na Barbaru a Chrisa Taylorovcov zo Synergy Business Services -manželský obchodnícky tím, ktorý by sa pokúsil predať firmu a tým vrátiť Manningovcom ich počiatočné investície.

Hodnotenie Barbary Taylor však bolo drsné “nikdy sa vám nepodarí predať tento podnik. Hocikto môže minúť 50000 dolárov na jedno auto a nazvať sa odťahovou spoločnosťou.” Avšak Taylor navrhla, že by mohla naučiť Manningovcov ako vybudovať hodnotný podnik z ich rodiacej sa spoločnosti a ponúkla im koučing.

Perspektíva outsidera

Taylorová priznala, že nevedela nič o odťahových spoločnostiach. Avšak vedela veľa o podnikaní, nakoľko sama založila niekoľko vlastných podnikov vrátane obchodnej spoločnosti Synergy.

( Súvisiace:5 tipov pre vyjednávanie od Steva Jobsa )

Ako outsiderka mala Taylor zaužívaný stereotyp vodiča odťahovej služby- mastný, agresívny chlap s nadváhou, ktorý nevidel žiletku už celé týždne. Jej prvé odporúčanie bolo odlíšiť NWA od iných odťahových spoločností tak, že sa zamerajú na vzhľad vodičov ich odťahovky.

A tak Manningovci pri príjmaní svojich vodičov nastavili prísne kritériá ktoré navrhla Taylorová. Trvali na tom, že vodiči vždy prídu do práce v čistej uniforme s jasne uvedeným menom na prednej strane. Taktiež museli byť vždy hladko oholený a autá nepoškvrnené či už zvonka alebo zvnútra. A pokiaľ sa zákazník viezol vo vnútri kabíny, ponúkli mu aj fľašu minerálnej vody.

Ak by bola Taylorová veteránkou v biznise odťahových spoločností, na týchto veciach by jej nemuselo záležať. Ale keďže sa na tento biznis pozerala z inej strany, bola schopná vidieť túto lákavú príležitosť.

Ako ďalšie navrhla Taylorová Manningovcom pripojiť sa k podnikateľskej komore ako aj združeniu pre lepší biznis a vybudovať fanúšikovskú stránku na facebooku. Spýtala sa prečo vodiči trvajú na platení v hotovosti a navrhla aby začali príjmať aj platobné karty.

“Odťahový biznis sa zastavil v roku 1988” hovorí Mandy Manning “a Barbara nám pomohla priniesť ho do roku 2013”

( Súvisiace: Mark Zuckerberg a Steve Jobs majú jednu zvláštnosť spoločnú )

Výsledky boli ohromujúce: príjmy vzrástli z $35,000 v roku 2010 na odhadovaných 450.000 dolárov v roku 2013. NWA práve vyhralo 5 ročnú zmluvu na odťahovanie vozidiel z celého mesta Fayetteville v Arkansase, ktorá im podľa odhadov prinesie v nasledujúcom roku asi milión dolárov čistých príjmov

Velikáni zo všetkých oblastí života využívajú služby trénera aby sa stali ešte lepšími. Nenechajte sa však posadnúť myšlienkou hľadania mentora z vašej vlastnej oblasti podnikania. Niekedy tí najlepší kouči nevedia o vašom odvetvi absolútne nič, a je to ich postavenie outsidera ktoré robí ch perspektívu takou cennou.

Preložila: Kamila Petrincová

Zdroj: ActionCoach

Facebook komentár