Preco_je_Silicon_Valley_naozaj_velmi_drahe_top

  • Týždenník Palo Alto sa nedávno opýtal obyvateľov bohatého Silicon Valley: “Ako definujete svoju sociálnu vrstvu?”
  • Prieskum zistil, že viac ako 80% ľudí žijúcich v meste Palo Alto, zarábajúcich do výšky 399 999 amerických dolárov ročne sa považuje za súčasť strednej triedy.
  • Obyvatelia uznali, že aj keď môžu byť bohatí v iných častiach USA, stále si nemôžu dovoliť kúpiť domy v oblasti Bay Area.

Niektorí bohatí obyvatelia Silicon Valley môžu mať mylné predstavy o tom, čo si myslí zvyšok USA o peniazoch.

Palo Alto Weekly – miestne noviny publikované v meste Palo Alto v Kalifornii, v decembri a januári skúmali viac ako 250 obyvateľov. Jedna z otázok znela: “Ako definujete svoju sociálnu vrstvu?”
81 respondentov s výnosmi od 10 000 do 399 999 dolárov uviedlo, že sa považujú za “strednú vrstvu”.

Kim-Mai Cutler, zo spoločnosti TechCrunch, najprv analyzoval zistenia z prieskumu.
Neexistuje všeobecne akceptovaná definícia strednej vrstvy, mení sa podľa štátu.

V septembri, Úrad Amerického Sčítania Ľudu vydal prieskum o americkom spoločenstve za rok 2016, ktorý meria rôzne ekonomické, sociálne údaje, ako aj údaje o bývaní medzi obyvateľmi USA.

Tento prieskum zistil, že národný priemer príjmu domácností v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 3,2%, na hodnotu 59 039 amerických dolárov, čo je doteraz najvyššie.

Podľa Pew Research Center môžu ľudia, ktorých príjem v domácnosti klesne medzi 66% – 200% priemerného národného príjmu domácnosti, nazývať strednou vrstvou. Podľa tejto definície stredná vrstva v USA mala v roku 2016 príjmy domácností približne od 39 000 dolárov do 118 000 dolárov.

Podľa Fiony Kelliherovej zo spoločnosti Palo Alto Weekly sa v Palo Alto, kde je priemerný príjem domácnosti je viac ako 137 000 dolárov, sa používajú odlišné štandardy úrovne bohatstva.

Mnohí obyvatelia Palo Alto tvrdia, že inde by boli bohatí

V srdci Silicon Valley, sa v meste Palo Alto nachádza Stanfordská univerzita a niekoľko významných technologických spoločností vrátane Tesla, Palantir Technologies, Hewlett-Packard a VMware.

Respondenti prieskumu v týždenníku Palo Alto uviedli, že dlhodobá kríza nehnuteľností v oblasti a vysoké náklady na bývanie sú dôvodom na označenie obyvateľov pojmom stredná vrstva, namiesto pojmu vyššia vrstva.

Jeden respondent, ktorý sa označil ako príslušník strednej triedy povedal: “Takmer v ktorejkoľvek inej časti krajiny by sme boli bohatí,” … “Tu žijeme z mesiaca na mesiac.”

Iný povedal: “Na mieste odkiaľ pochádzam, by som vlastnil dom a bol vo vyššej strednej triede.”

Iní povedali, že “nikdy nemajú núdzu o zdravé jedlo ani čisté oblečenie”, ale problémom je pokrytie nákladov na základné veci ako starostlivosť o deti. Jedna osoba uviedla, že obaja rodičia pracovali na uživenie štvorčlennej rodiny, zatiaľ čo 73-ročný poznamenal: “Vôbec sa necítim finančne zabezpečeným, ako som očakával, že v mojom veku budem.”

Priemerná predajná cena domu v Palo Alto v mesiaci december dosiahla hodnotu 3 miliónov dolárov, čo predstavovalo historické maximum. Podľa realitnej stránky Redfin, domy v meste Silicon Valley sa zvyčajne predávajú za 110% z katalógovej ceny a kupujúci zložia zálohu v priemere 20% predajnej ceny.

Podľa týždenníka Palo Alto, 75 respondentov z prieskumu uviedlo, že sa považujú za “vyššiu strednú vrstvu”, pričom príjmy sa pohybujú od 50 000 do 400 000 dolárov. Iba 17 ľudí uviedlo, že ide o “nižšiu strednú vrstvu” alebo “robotnícku triedu”, pričom príjmy klesajú medzi 35 000 a 349 999 dolárov. Štyria ľudia uviedli, že sú v “hornej triede” s viac ako 400 000 dolárov ročne, zatiaľ čo 89 odmietlo odpovedať na túto otázku alebo napísalo inú odpoveď.

Vzhľadom na to, že ceny nehnuteľností v Silicon Valley naďalej rastú a zvyšujú sa aj náklady na bývanie, ľudia ktorí sa identifikujú ako obyvatelia strednej triedy, sú čoraz oprávnenejší používať toto označenie.

Preložil: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: PaloAltoWeekly, TechCrunch

Facebook komentár