Americká senátorka, Elizabeth Warrenová práve urazila Silicon Valley, tým najhorším možným spôsobom: Porovnala najväčšie technologické spoločností voči bankám, ktoré spôsobili finančný kolaps.

Warrenová vo svojom prejave uviedla: “Myšlienka “príliš veľké na bankrot” si vo finančnom sektore získala naozaj veľa pozornosti,” … “Avšak ich špecifická neexistujú len pre finančný sektor. Skrývajú sa v očiach celej americkej ekonomiky.”

Jej poznámky boli zverejnené v priebehu akcie Pre Novú Ameriku, ktorá je skupinou ohľadom verejnej politiky v DC.

Súvisiace: Grafika: Ako technologické spoločnosti prišli ovládnuť svet

Okrem toho podobné vyjadrenia smerovala aj k firmám ako Wal-Mart, CVS a ďalším veľkým korporáciám. Warrenová dokonca konkrétne poukázala aj na praktiky proti hospodárskej súťaže od firiem Google, Apple a Amazon.

Ďalej uviedla, že FTC už dokonca vyšetrovala Google, keďže vo svojom vyhľadávači (voči konkurentom) uprednostňoval svoje služby.

FTC taktiež prešetruje spoločnosť Apple z dôvodu praxe okolo vytvárania pravidiel, ktoré zaťažujú konkurenciu v oblasti streamovania mediálnych služieb, ktoré by mali byť konkurentom služby Apple Music. Veľká skupina autorov obviňuje firmu Amazon z nabádania zákazníkov, aby kupovali knihy od vlastných vydavateľov a tým navyšovali svoje podiely zo ziskov.

Warrenová ďalej poznamenala: Každá spoločnosť si zaslúži “byť vysoko ziskovou a úspešnou,” … “Avšak príležitosti pre konkurenciu od nových účastníkov a menších konkurentov musia zostať otvorené.”

Súvisiace: Týchto 10 technologických firiem platí najlepšie vstupné platy

Zástupcovia pre každú spoločnosť však okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.

Warrenová tak v poslednej dobe presúva svoj hnev z Wall Street do Silicon Valley. Ona je v užšom výbere kandidátov Clintonovej. To je obzvlášť zaujímavé, najmä v čase, keďže sa Clintonová práve počas tohto týždňa snažila nalákať Silicon Valley k jej 5 bodovej technologickej agende.

Medzi Clintonovej ciele patrí zvýšenie investície do vzdelania v oblasti výpočtovej techniky a poskytnutia vysoko-rýchlostného internetu pre každého v krajine. Ale časť jej agendy zahŕňa aj vytvorenie pravidiel, ktoré podporujú väčšiu konkurenciu a inovácie.

Zdroj: The Wall Street Journal, LATimes

Facebook komentár