Michael Moritz (na obrázku), ktorý je predsedom investičnej spoločnosti rizikového kapitálu zo Silicon Valley – Sequoia Capital má práve pre Silicon Valley varovanie.

Moritz v rozhovore pre The Times of London poznamenal: “Existuje celá partia bláznivých malých firiem, ktoré zmiznú. Existuje značný počet jednorožcov, ktoré zaniknú,” … “Ale taktiež sú tam dobré firmy, ktoré budú prekvitať.”

Súvisiace: Stážisti v Silicon Valley majú plat 7000 dolárov za mesiac

“Jednorožec” je termín používaný na opis startupovej spoločnosti o hodnote 1 miliardy dolárov alebo viac. Sú ako tzv. fiktívne zviera, tradične vzácne a magické.

V poslednej dobe však, Silicon Valley zaznamenala nárast počtu firiem s ocenením 10 miliárd dolárov alebo viac a vedúci sekcie Bloomberg Business označil tieto spoločnosti ako “decacorns.”

Moritz, ktorý bol v začiatkoch investorom v spoločnostiach, ako je Google a Yaaho povedal: “Pred niekoľkými rokmi atmosféra nebola až v tak veľkej eufórii, ako je tomu dnes. Dokonca aj keď ukážete svoje myšlienky, môžete získať peniaze.” … “Nájdete tam veľa spoločností, ktoré si v žiadnom prípade nezaslúžia také ocenenie, ktoré majú. “

Ostatní investori toto varovanie Moritza zopakovali. Spolumajiteľ investičnej spoločnosti Benchmark Capital, Bill Gurley taktiež bil na poplach už niekoľkokrát, keďže varoval nad technologickou bublinou, ktorú prirovnáva ku koncu 90. rokov. Poznamenal, že veľké množstvo ľudí šťastne pracuje na start-upoch, ktoré prichádzajú o milióny dolárov ročne. Gurley na SXSW Keynote uviedol: “Ja osobne si myslím, že v tomto roku uvidíme mŕtveho jednorožca.”

Súvisiace: Nasdaq dosiahol 15-ročné maximá. Prečo je to iné ako v bubline?

Ale Moritz predpovedá, že nadhodnotenosť niektorých firiem v Silicon Valley nebude tak zlou, ako posledná technologická bublina, jednoducho preto, že technologické firmy sú v súčasnosti viac udržateľné.

“Vtedy existovalo mnoho spoločností, ktoré nemali nič, maly skôr iba niekoľko denných obchodných modelov,” … “Podobné existujú v Sillicon Valey aj dnes, ale väčšina z nich je bezpečnými a majú udržateľné obchodné modely.”

Zdroj: Fortune

Facebook komentár