Silicon_Valley_po_hurikane_Matthew_pomaha_na_Haiti_2016

Silicon Valley sa spojila na pomoc Haiti, potom, čo tento ostrovný národ zasiahol hurikán Matthew.

Neziskový startup – New Story iba za 24 hodín získala 300 000 amerických dolárov, od americký technologických firiem, ako je Salesforce, Google, DocuSign a Amazon.

Peniaze pôjdu priamo k úsiliu startupu New Story, ohľadom prestavania nehnuteľností, keďže Matthew zničil niektoré z 3 200 domovov na Haiti a vysídlil viac ako 15 000 ľudí.

S 350 000 postihnutých ľudí, Haiti čelí najhoršej humanitárnej kríze od ničivého zemetrasenia pred šiestimi rokmi.

Súvisiace: Ako technológie pomáhajú vysporiadať sa so zemetrasením v Taliansku

New Story sa odlišuje od ostatných neziskových organizácií tým, že prisľúbil úplnú transparentnosť pre darované peniaze. Pôsobí formou tzv. crowdfundingu s urbanistami, partnerstvami s miestnymi neziskovými organizáciami ktoré preverujú rodiny, ktoré potrebujú bývanie. (Na Haiti spolupracuje s Mission of Hope.)

Silicon_Valley_po_hurikane_Matthew_pomaha_na_Haiti_2016_2

Následne v čase zháňajú peniaze pre jednu rodinu, s cieľom získať okolo 6000 dolárov (pre jednu), čo je presný náklad na vybudovanie udržateľného domovu, so základnými betónovými blokmi a plechovou strechou. Darcovia môžu vidieť konkrétne, ako rodine pomohli ich peniaze a ako boli tieto prostriedky využité, zároveň koľko z nich stálo drevo, cement a strešné krytiny.

Hurikán Matthew zasiahol oblasti najmä v blízkosti domovov organizácie New Story, ktorá od začiatku decembra v roku 2014 na Haiti prestavala 211 domov (taktiež stavajú domy v Salvádore a Bolívií).

Podľa CEO skupiny New Story – Bretta Haglera všetky domy postavené od New Story, hurikánu Matthew odolali.

Poznamenal, že nehnuteľnosti počas hurikánu pomohli až 2000 ľuďom zostať v bezpečí.

New Story sa do súčasnej krízy zapojila, keď CEO firmy DocuSign – Keith Krach počas tohto týždňa vyzval Haglera. Krach, ktorý je poradcom a darcom New Story poznamenal, že pochopil, ako škodlivá ďalšia prírodné katastrofa na Haiti bude. Šesť rokov po zemetrasení v roku 2010, tisíce ľudí stále žije v stanoch.

Hagler s tým, že 100% z darov ide na stavbu poznamenal: “Cítime, že je po katastrofe a ľudia svoje peniaze ľahšie vložia do priehľadnej organizácie, čo je aktuálne nesmierne dôležité.”

(Červený kríž a iné neziskové organizácie boli kritizovanými za míňanie veľkej časti darov, za réžiu.)

Úsiliu pomoci New Story môže darovať peniaze ktokoľvek. Doteraz drvivá väčšina darov prišla zo Silicon Valley, kde Salesforce prispela 100 000 dolármi.

Zdroj: Reuters, Fortune

Facebook komentár