Je pravdepodobné, že tento týždeň sa rozprúdia diskusie okolo veľkosti bonusov bankárov, kedy veľké americké banky – vrátane JP Morgan a Goldman Sachs zverejnia svoje výsledky za rok 2013.

Zverejnenie ziskovosti bánk pripraví cestu k tomu, aby sa ich zamestnanci mohli rozprával o veľkosti ich ročných bonusov a signalizujú kolo ďalších prepúšťaní okolo finančného sektora, rovnako ako aj vlny protestov o výhrach pre tisícky zamestnancov sídliacich v Londýne.

( Súvisiace: Anglicko má najviac TOP bankárov, Španielsko zasa najlepšie platených )

JP Morgan, ktorá bola v posledných troch rokoch zasiahnutá pokutou vo výške takmer 30 miliárd amerických dolárov v utorok odštartuje sezónu výsledkov, spolu s Wells Fargo & Co a nasledovaná Bank of America, ktorá kúpila Merrill Lynch počas finančnej krízy v roku 2008, Goldman Sachs a Citigroup vo štvrtok a hlávného rivala banky Goldman – Morgan Stanley počas piatku.

Zatiaľ veľké banky dali dohromady balíček platov svojich zamestnancov vo výške 63 miliárd dolárov (39 miliárd libier) a ich celkové výsledky platov a bonusov bude zverejnené počas tohto týždňa. Goldman sa za roku 2013 údajne chystá vyčleniť na odmeny rovnakú sumu ako v roku 2012 – viac ako 7 miliárd libier. Veľké spoločnosti tohto sektora na konci roka odhalili, že ich vedúci pracovníci v roku 2012 dostali priemerný plat vo výške 2,7 miliónov libier – čo bol z predchádzajúceho roka nárast až o 50%.

Americké banky budú musieť rozhodnúť, ako reštrukturalizovať platy svojich vedúcich pracovníkov, keďže v budúcom roku budú na ich bonusy od Bruselu udelené obmedzenia. Banky vo veľkosti svojich odmien budú obmedzené na veľkosť v celkovej hodnote jedného platu alebo v niektorých prípadoch dvojnásobku.

( Súvisiace: Obľúbenou investičnou bankou JPMorgan pre rok 2014 je…. )

Banky sídliace vo Veľkej Británií, ktoré vykážu svoje výsledky počas budúceho mesiaca sa budú vrámci nových pravidiel musieť pýtať svojich akcionárov, koľko budú môcť dostať.

Zdroj: Indepentent

Facebook komentár