Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv neziskovej “práce”)…Čím viac klikov na “páči sa mi to”, alebo FB “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Od té doby co Nassim Nicholas Taleb vydal svou knihu The Black Swan, kde hovořil o extrémních hodnotách – zejména ve vztahu k investování se mnohé změnilo. Události označované jako Black Swan (Černá labuť), jež popisuje ve své knize, jsou vysoce nepravděpodobné situace, které však mohou uvrhnout trhy do oprátky, tedy pokud se vyskytnou.

Tyto události mohou také rychle vyhladit investory, protože riziko vzniku těchto událostí, které nastaly, je považováno za tak malé, že není ani často zahrnováno v investičních modelech.

Problém je, že události, které označíme, jako Černou labuť, jsou v podstatě náhodné (např. zemětřesení, erupce sopky, a další jevy, které jsou ve většině pojistných smluv klasifikované, jako “zásah vyšší mocí”). I dnes vidíme mnoho událostí, které by mohly být považovány za tzv. “Černou labuť”. Jedná o situace, které jsou výsledkem dlouhodobě špatných rozhodnutí.

Jinými slovy, tyto události nejsou náhodné, ale jsou založeny na vztahu příčiny a následku.

Vezměme si příklad: Bylo odhadováno, že pravděpodobnost usmrcení člověka starým autem během jeho celého života se pohybuje kolem 77:1. Je ale pravděpodobnější, že se tak stane někomu, kdo si hraje v plném provozu na osmi proudé dálnici. Bohužel, to je právě to, co dělali mnohé banky, firmy, investoři, a dokonce i vlády : „hráli si v plném provozu“.

Nehledejte za tím nic jiného než například krach MF Global (OTC Markets Group). Ano, je to stará zpráva, ale je to dokonalý příklad „mrtvé kachny“. Až nyní, týdny poté co firma zkrachovala, se veřejnost dozvěděla, že MF Global vlastnil hrubě 11 miliard USD v evropských státních dluhopisech. Ve skutečnosti, to byl pouze odhad, přičemž firma byla spekulativní v poměru více než 30:1 (za každý dolar vlastního kapitálu ve svých účetních knihách, měl MF 30 USD v dluzích).

Jedním z důvodů  proč se MF Global snažil využít balancování na hraně byla snaha zůstat solventní s tím, že pod “vedením”, generálního ředitele Jona Corzine, měla firma své sázky “zajištěné” – nebo si to alespoň myslela – a to produkty, kterým nerozuměli (To jeto mé: „Něco jako si hrát na silnici při plném provozu“).

Vzhledem k tomu, jak MF Global fungoval, není divu, že dopadl, jak dopadl?

Stejně tak, spousta investorů, mediálních učenců a dokonce i manažerů odmítá uznat pravděpodobnost řeckého bankrotu, zhroucení eura nebo možnost krachu další velké banky. V rizikových modelech tito lidé jen zřídka kdy používají zohlednění některých těchto výše zmíněných faktorů, které považují za více než nepravděpodobné.

Jejich názor se jistě  bude měnit s vědomím, že uprostřed finanční krize v letech 2008/09 Federální rezervní systém USA poskytl injekci velkým bankám ve výši zhruba 7,7 bilionu USD, přičemž Citigroup se na této pomoci „podílela“ největším podílem. To je tedy 11-krát více, než bylo původně uvedeno odhadech, které byly ve výši „pouhých“ 700 miliard USD.

To znamená, že  příchod mnohých těchto událostí, které většina lidí popisuje jako tzv. doom-and-gloom (tj. pocit, že situace je špatná a není pravděpodobné její zlepšení) je mnohem pravděpodobnější, než by si chtěli sami přiznat. Řecko nebude schopno splácet své dluhy a Itálie bude pravděpodobně následovat obdobný scénář. Euro, se jako měna zhroutí, ale vytvořený společný evropský trh bude pravděpodobně i nadále zachován především pro obchodní účely.

Ano, a co třeba další velké americké banky, ty budou pravděpodobně pokračovat vstříc mizině a krachu všem na očích. Přesně tak jak je řečeno se mnohdy i stalo.

Ale nebojme se, i když to všechno bude pravděpodobně pro některé investory bolestné, hlavně pro ty, kteří nejsou na tyto situace připraveni, neznamená to, že by se svět chýlil ke konci. To vše je prostě přirozený závěr způsobený velmi špatným plánováním – a ještě horším provedením politik a rozhodnutí v globální ekonomice.

Skutečný dopad na investory je právě teď, kdy si ještě trhy udržují nějakou bolestnou „tvář“ do doby, než se věci zlepší. To je způsobeno tím, že nejnovější politický vývoj ve světě ba i změny na „hracím poli“ na trzích se nemají o co opřít. Věci se zlepší, ale nejprve potřebuje ekonomika získat pevnou půdu pod nohama, a začít s některými pokyny týkající se politiky a jistot v oblasti podnikatelského prostředí.

Zdroj: Treece Investment Advisory

Facebook komentár