Deň pred zverejnením výsledkov sa v obchodovaní trhová kapitalizácia spoločnosti Facebook uzavrela na hodnote 630 miliárd dolárov.

O deň neskôr dosiahla prepad hodnoty na 510 miliárd dolárov.

Z toho dôvodu sa jedná o prepad v hodnote zhruba 120 miliárd dolárov, čím sa dostala na vrchol zoznamu najväčších jednodňových prepadov v nedávnej histórii akciových trhov.

Akcie spoločnosti Facebooksk vo štvrtok skončili obchodovanie v strate 19%, čo je najhoršia 1-dňová strata odkedy sa akcie tejto spoločnosti dostali na verejnosť (18. mája 2012). Podľa údajov spoločnosti WSJ Market Data je pokles spoločnosti Facebook najväčšou jednodňovou stratou v histórii, medzi súčasnými 25 najvýznamnejšími spoločnosťami podľa trhového trhovej kapitalizácie a niektorých ďalších pozoruhodných prepadov.

V ďalšom porovnaní si ukážeme aký rozsiahly je prepad tejto spoločnosti, ktorý bol na hodnote 120 miliárd dolárov (v prípade, že by ste chceli): pokles je väčší ako individuálne trhové kapitalizácie 464 z 500 spoločností v americkom akciovom indexe S&P 500, resp. 92,8% z nich. Zároveň je to viac ako trhová hodnota 21 spoločností v indexe S&P 500 dohromady.

Najpredávanejšou akciovou spoločnosťou pred Facebookom bola firma Intel, dňa 22. septembra 2000, počas prasknutia technologickej bubliny. Intel v jeden deň stratil 91 miliárd dolárov, čím sa jeho trhová kapitalizácie zmenšila o 22%, po odhalení oslabenia dopytu v Európe a odhadovanom rastu tržieb ktorý bol výrazne pod tým, čo analytici očakávali.

Ďalšou firmou, ktorá v tomto rebríčku figuruje je technologická spoločnosť Microsoft, kde jej pokles v hodnote 80 miliárd dolárov, zo dňa 3. apríla 2000 (dni po prasknutí technologickej bubliny). Na ďalšom mieste sa nachádza firma Apple. Tento jej významný pokles prišiel v januári 2013, kedy jej nevýrazné výsledky a následné znižovanie cien u analytikov spôsobilo, že v jeden deň jej trhová kapitalizácie prepadla takmer o 60 miliárd dolárov – a tým stratila titul najhodnotnejšej spoločnosti na svete.

Do konca roka 2013 bola však trhová hodnota spoločnosti Apple opäť nad svojou úrovňou pred masívnym jednodenným poklesom a samozrejme už dávno získala titul najcennejšej spoločnosti. Aj toto opakovanie histórie môže byť reálne, ale samozrejme aj nemusí.

Prepad_Facebooku_v_hodnote_120_miliard_je_najvacsim_v_historii

Dôvod obrovskej straty Facebooku

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg v stredu oznámil novú štatistickú informáciu na konferencii s finančnými analytikmi: približne 2,5 miliardy ľudí – tretina obyvateľov sveta – dnes každým mesiacom používa aspoň jeden produkt spoločnosti Facebook.

Ale ani táto ohromujúca štatistika nestačila na averziu investorov od zlých správ, ktoré spoločnosť neskôr uviedla: v nasledujúcich rokoch očakáva výrazné zníženie miery rastu tržieb a prevádzkových marží.

Hodinu pred začatím konferenčného hovoru spoločnosť Facebook oznámila neuspokojivé výsledky za druhý štvrťrok. Spoločnosť minula očakávania firiem z Wall Street v oblasti výnosov, ako aj počtu denných a mesačných aktívnych používateľov.

Jej akcia klesli o viac ako 8%. Zostali však pomerne stabilné, prinajmenšom až do začatia telefonického hovoru a David Wehner, ktorý je hlavným finančným riaditeľom spoločnosti Facebook, začal diskutovať o finančnom výhľade spoločnosti. Wehner varoval, že spoločnosť Facebook očakáva spomalenie svojho rastu tržieb z 42% tempa, ktoré zaznamenala v druhom štvrťroku a jej prevádzkové marže v danom období klesli zo 44%.

Ďalej poznamenal: “Pokiaľ ide o obdobie po roku 2018, očakávame, že celkový rast výdavkov v roku 2019 prekročí rast tržieb,” … “V najbližších niekoľkých rokoch by sme očakávali, že naše prevádzkové marže budú klesať k úrovni okolo 33 percent.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, CNBC

Facebook komentár