Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Saudská Arábia znížila platy ministrov o 20 % a obmedzila finančné výhody pre zamestnancov vo verejnom sektore. Jedná sa o jedny z najviac drastických opatrení, ktoré doteraz, toto na energie bohaté kráľovstvo vykonalo, keďže musí ušetriť peniaze v čase nízkych cien ropy.

Tieto opatrenia vo vyhlásení poznamenal kabinet, v štátom riadenej Ekhbariya TV. Prvé znižovanie platov u štátnych zamestnancov tvoria zhruba dve tretiny pracovných miest Saudskej Arábie.

Minister tieto opatrenia predniesol pred zhromaždeným vedúcich predstaviteľov krajiny a členov kráľovskej rodiny, vrátane kráľa Salmana: “Kabinet sa rozhodol zastaviť a zrušiť niektoré bonusy a finančné výhody.”

Súvisiace: Saudská Arábia je v stave paniky

Prepad cien ropy od polovice roka 2014 zatlačil energeticky bohaté štáty Perzského zálivu, aby udržiavali na uzde rozsiahle verejné výdavky.

Saudská Arábia počas minulého roka nazbierala rekordný deficit rozpočtu vo výške takmer 100 miliárd dolárov, čo ju prinútilo nájsť nové úspory a spôsoby, ako získať peniaze.

Nariadenia Kráľovstva čítali vo vysielaní na televíznom kanáli, kde následne oznámili aj škrty v odmeňovaní ministrov. Príspevky na bývanie a dopravu pre členov Poradného zhromaždenia Saudkej Arábie budú zníženými až o 15 percent.

Nadčasové príplatky budú obmedzené v rozpätí 25 až 50 percent zo základných platov, zatiaľ čo ročná dovolenka už nebude môcť presiahnuť 30 dní.

Výnimku budú tvoriť vojaci zapojení do boja pozdĺž južnej hranice, ale aj v zahraničí, ako súčasť 18-mesačnej vojenskej intervencie vedenej Saudskou Arábiou v susednom Jemene.

Charakteristika doby

Saudský analytik a editor Al Arab News – Jamal Khashoggi uviedol: “Jedná sa o ekonomické opatrenia na vyrovnanie výdavkov. Samozrejme, ľuďom sa to nepáči, ale je to charakteristikou tejto doby.”

Pre agentúre Reuters ďalej poznamenal:: “Pravdepodobne učitelia a mnoho ďalších budú týmito obmedzeniami taktiež ovplyvnení. Poukazuje to na dôvody, prečo je nakoniec dôležité diverzifikovať súkromný sektor a HDP Saudskej Arábie.”

Saudská Arábia počas tohto roka predstavila plán reforiem, ktoré majú odkloniť Saudskú ekonomiku od svojej závislosti na rope, na ktorej je vláda závislá drvivým podielom svojich príjmov.

Takzvaná iniciatíva “Vízia 2030” si kladie za cieľ rast súkromného sektora, ktorý bude poskytovať pracovné príležitosti pre rastúcu populáciu a zbierať väčšie príjmy mimo ropného sektora.

Tieto obmedzenia výhod verejného sektora, s účinnosťou od 1. októbra, sú najstriktnejšími v sérii nedávnych opatrení, ktoré majú slúžiť na podporu príjmov.

Vláda počas minulého mesiaca schválila návrhy na zvýšenie širokej škály vládnych poplatkov, vrátane poplatkov za víza a pokút za niektoré dopravné priestupky, ako je “driftovanie”, alebo bezohľadného jazdenia vozidiel pri vysokej rýchlosti, čo predstavuje veľkú zábavu u Saudskej mládeže.

Súvisiace: Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!

V decembri minulého roka znížila dotácie na energiu a vodu a následne odvolala ministra zodpovedného za ich realizáciu.

Zástupca korunného princa Mohammed bin Salman, ktorý je zodpovedný za radikálne ekonomické reformy, uviedol, že zvýšenie cien vody nebolo realizované tak, ako sa plánovalo.

Veľa saudských členov sociálnej siete Twitter prišlo s negatívnymi reakciami a poukazovali na vládu bývalého kráľa Abdalláha a pripomínali minulé obdobia prosperity.

Jeden užívateľ Twitteru, Rayan al-Shamri napísal, že sa jedná o predzvesť negatívnej budúcnosti: “Boh s občanmi, sme späť v období chudoby.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár