IIF uviedla, že celosvetový dlh v nadchádzajúcich mesiacoch prekoná nové rekordy a do konca roka dosiahne až 277 biliónov dolárov.

IIF uviedla, že celosvetový dlh v nadchádzajúcich mesiacoch prekoná nové rekordy a do konca roka dosiahne až 277 biliónov dolárov.

Koronavírusová kríza spôsobila, že úroveň celosvetového dlhu sa v treťom štvrťroku zvýšil na nové maximum nad 272 biliónov dolárov – s týmto vyjadrením prišiel Inštitút pre medzinárodné financie, ktorý varoval pred „útokom dlhovej tsunami“.

Inštitút uviedol, že celosvetový dlh v nadchádzajúcich mesiacoch prekoná nové rekordy a do konca roka dosiahne 277 biliónov dolárov. To by malo predstavovať pomer dlhu k HDP na hodnote 365%.

Stáva sa to po tom, čo vlády na celom svete zintenzívnili podporu spoločností a občanov tvárou v tvár globálnej pandémii, ktorá viedla k rozsiahlym stratégiám pre „zostať doma“. Firmy tiež museli hľadať alternatívne financovanie, pretože aktivita sa v dôsledku ochorenia Covid-19 zastavila. Obidva faktory sa tak premietli do vyšších objemov pôžičiek, a teda do vyššej zadĺženosti.

IIF vo svojej najnovšej správe, zverejnenej v priebehu dnešného dňa, uviedla: „Keďže pandémia Covid-19 aj naďalej pretrváva, z dôvodu prudkého nárastu pôžičiek vlád a firiem, celosvetové zadĺženie sa za prvé tri štvrťroky 2020 zvýšilo o 15 biliónov dolárov a aktuálne predstavuje hodnotu viac ako 272 biliónov dolárov.“

Medzi vyspelými krajinami sa dlh v treťom štvrťroku navýšil nad 432% HDP – čo v porovnaní s rokom 2019 predstavuje nárast o 50 percentuálnych bodov. USA, ktoré zaviedli jeden z najväčších stimulačných balíkov na svete, tvorili takmer polovicu tohto nárastu.

Vládne kroky v eurozóne viedli v rovnakom období k zvýšeniu verejného dlhu o 1,5 bilióna dolárov na 53 biliónov dolárov. To je stále pod úrovňou historického maxima tohto regiónu, ktorý predstavoval 55 biliónov dolárov, zaznamenaných v druhom štvrťroku 2014, keď sa tento región vyrovnával s krízou štátneho dlhu.

Súvisiace:
Nemecké firmy očakávajú, že obmedzenia koronavírusov potrvajú do apríla
Predpokladá sa, že dlh USA bude teraz väčší než celá ekonomika

Na rozvíjajúcich sa trhoch úroveň dlhu bola navýšená na viac ako 248% HDP, pričom najväčší nárast dlhu nefinančného sektora dosiahli Libanon, Čína, Malajzia a Turecko.

Pandémia koronavírusu však nie je jediným faktorom, ktorému je možné vyčítať obrovskú hodnotu globálneho dlhu.

IIF uviedla: „Tempo celosvetovej akumulácie dlhu je od roku 2016 bezprecedentné a navýšilo sa o viac ako 52 biliónov dolárov.“

„Zatiaľ čo v roku 2020 bolo uprostred pandémie Covid-19 zaznamenaný nárast dlhu zhruba o 15 biliónov dolárov, nárast dlhu za posledné štyri roky ďaleko predbehol nárast o 6 biliónov dolárov za predchádzajúce štyri roky.“

Vyššia úroveň dlhu vystavuje vlády, spoločnosti a domácnosti vyššiemu riziku počas hospodárskych poklesov, pretože sú potrebné na splácanie tohto dlhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár