Moderna_menova_teoria_moze_sposobit_velke_problemy_financnych_trhov

  • Možno budete môcť odhadnúť, ako budú trhy reagovať, ak sa vláda rozhodne vytlačiť viac peňazí na financovanie svojich projektov.
  • Zdá sa, že moderná menová teória hovorí, že krajiny, ktoré kontrolujú svoju vlastnú menu, sa nemusia spoliehať na dane ani na pôžičky, ohľadom míňania ich finančných prostriedkov. Hlavným problémom podľa oponentov je však to, že príliš veľa peňazí v ekonomike spôsobuje hyperinfláciu.

Pre finančné trhy to môže znamenať vážne dôsledky pre dlhodobé sadzby a úverové rozpätia. Ak existujú obavy týkajúce sa hodnoty meny, investori sa zbavujú dlhopisov. A to by nakoniec podľa Torstena Sløka, hlavného ekonóma Deutsche Bank, viedlo aj k odpredaju rizikových aktív.

Ďalej uviedol: “Zdá sa, že zo súčasnej úrovne 10-ročných štátnych dlhopisov Ministerstva financií to môže vyzerať ako “neexistujúca udalosť” s malým dopadom deficitu USA na úrokové sadzby USA, avšak pre trhy je tým najdôležitejším vplyv štátnych dlhopisov na úverové rozpätia.”

Dodal, že peniaze ktoré smerujú do štátnych pokladničných fondov, musia odniekiaľ prísť, a nakoniec nebudú mať dostatočné finančné prostriedky na nákup tých, ktoré sú vydané bez následkov pre ostatné triedy aktív.

Ale podľa Stephanie Keltonovej, zástankyne modernej menovej teórie (MMT), ktorý bola poradkyňou v prezidentskej kampani Bernieho Sandersa v roku 2016, peniaze na nákup štátnych dlhopisov pochádzajú zo samotného deficitu. Ďalej uviedla, že úroky by sa stali novými výdavkami v rozpočte, ale táto platba by sa uskutočnila na základe pokynu Federálnej rezervnej banky na úverový účet držiteľov dlhopisov.

Poznamenala: “Preto je bláznovstvo, že používame slovo “pôžičky”, aby sme opísali, čo sa deje,” … “Ak si požičiame peniaze od banky, neposkytujem peniaze banke a následne ich nežiadam o pôžičku, ale práve tak si požičiava federálna vláda.”

Súvisiace:
Štátny dlh USA prvýkrát v histórii prekročil hranicu $22 biliónov
Centrálnym bankám chýbajú zbrane na boj s ďalšou veľkou recesiou

Aby sa zabránilo inflácii, mohli by sa zvýšiť dane, takže ide o modernú menovú teóriu. Ale s politickými výzvami, ktoré takýto návrh sprevádzajú, nie je jasné, ako by to bolo životaschopné.

Josh Wright, ktorý je hlavným ekonómom v spoločnosti iCIMS a bývalý ekonóm Federálneho rezervného systému, uviedol: “Realizácia modernej menovej teórie by si vyžadovala zásadné prehodnotenie spôsobu, akým sa hospodárska politika uskutočňuje,” … “Musíme si položiť otázku: Naozaj si myslíme, že Kongres – alebo akýkoľvek nový orgán, ktorý sa vytvorí – urobí oveľa lepšiu prácu ako Federálny rezervný systém pri doladení ekonomického rastu a cenovej stability?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár