Energeticke-firmy-ziadaju-o-pomoc-v-obave-z-vyssich-uctov-za-energie

Vláda Británie zvažuje ponúknutie núdzových štátom podporovaných pôžičiek, kvôli obavám z bojujúcich energetických spoločností a zvýšeniam účtov pre zákazníkov.

Minister obchodu Kwasi Kwarteng bude v dnešnom dni viesť krízové rokovania s vedúcimi predstaviteľmi priemyslu, vrátane spoločností Centrica a E.On.

Vysoký dopyt po plyne a nízka ponuka stoja za nárastom veľkoobchodných cien.

Graf vývoja cien plyn v rokoch 2016-2021
Energeticke-firmy-ziadaju-o-pomoc-v-obave-z-vyssich-uctov-za-energie-graf

Spotrebitelia sú chránení pred náhlymi nárastmi, prostredníctvom vládneho cenového stropu, ktorý predstavuje maximálnu cenu, ktorá im môžu byť účtovaná.

To však tiež znamená, že energetické firmy nedokážu preniesť vyššie veľkoobchodné náklady na svojich zákazníkov, čo niektoré spoločnosti núti ukončovať aktivity. Šiesta najväčšia britská energetická spoločnosť Bulb sa snaží o záchranu, pričom sa očakáva, že v najbližších dňoch skrachujú štyri menšie firmy.

Vyššie účty

Je vidno sa, že minister Kwarteng „váha“ zachraňovať menšie spoločnosti, ale obáva sa, že spotrebitelia môžu pri prechode na nového dodávateľa v prípade bankrotu svojho súčasného dodávateľa energie skončiť s drahšími tarifami.

Zákazníci sú automaticky prepnutí na tarifu – alebo plán platieb – poskytovaný novým dodávateľom. Ide o tarifu dohodnutú s energetickým regulátorom Ofgem, ale môže byť aj oveľa drahšia ako dohoda, ktorú uzavreli s bývalou spoločnosťou, ktorá skrachovala.

Milióny domácností v Anglicku, Walese a Škótsku už čelia 12% nárastu svojich účtov za energie od októbra, kedy začne platiť vyšší cenový strop – maximálna cena, ktorú môžu dodávatelia účtovať zákazníkom podľa štandardného plánu platieb.

Začiatkom roku 2021 bolo v Británii 70 dodávateľov energií, ale zdroje z priemyslu uviedli, že do konca roka ich môže zostať iba 10.

Súvisiace: Energetická kríza EU znervózňuje trhy. Rekordné ceny by mali pretrvávať

V posledných týždňoch ukončili svoje aktivity štyri malé energetické spoločnosti, vrátane spoločnosti People’s Energy so sídlom v Edinburghu, ktorá dodávala plyn a elektrickú energiu do približne 350 000 domácností a 1 000 firiem. Ofgem v pondelok potvrdil, že jej pravidelných zákazníkov prevezme spoločnosť British Gas.

Utility Point so sídlom v Dorsete, ktorá mala 220 000 zákazníkov, PfP Energy a MoneyPlus taktiež v septembri ukončili svoje činnosti.

Nedávne zvýšenie cien spôsobilo, že niektoré spoločnosti nie sú schopné poskytnúť svojim zákazníkom energiu, za ktorú zaplatili.

Ak dodávateľ zlyhá, Ofgem zabezpečí, aby sa dotknutým domácnostiam aj naďalej dodávalo, a aby neprišli o peniaze, ktoré im boli dlžné, ak platili svoje účty prostredníctvom inkasa.

Nový dodávateľ energie by by mal byť tiež zodpovedný za prevzatie akýchkoľvek zostatkov, ktoré môže mať zákazník.

Tajomník ministerstva cez víkend rokoval s poskytovateľmi energií a regulátorom Ofgem a v pondelok by mal uskutočniť ďalšie stretnutie s cieľom preskúmať riešenia krízy.

Výrobcovia potravín a supermarkety tiež vyzvali na akciu, pretože kríza má vplyv na dodávky oxidu uhličitého. Používa sa na omračovanie zvierat pred zabitím a aj formu suchého ľadu na uchovanie potravín čerstvých na skladovanie a prepravu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár