Prijmy_Buffettovej_Berkshire_Hathaway_vyskocili_o_87%

Berkshire Hathaway sa zotavuje z náročného začiatku roka, v ktorom bola ťažko zasiahnutá vplyvom koronavírusu. Jej príjmy za druhý štvrťrok, ktoré boli zverejnené cez víkend, sa v porovnaní s minulým rokom zvýšili takmer o 87% a jedná sa o rozsiahly obrat z obrovských strát v priebehu prvého štvrťroku.

Priemyselný a poisťovací konglomerát miliardára Warrena Buffetta sa zvyčajne považuje za priekopníka trhu vzhľadom na rozmanité portfólio podnikov, ktoré vlastní, vrátane skupín Kraft Heinz, Geico, Duracell a ďalších.

Spoločnosť Berkshire dosiahla čistý zisk na úrovni 26,3 miliardy dolárov alebo 16 314 dolárov za ekvivalent akcie triedy A zo 14,1 miliardy dolárov alebo 8 608 dolárov za akciu triedy A v predchádzajúcom štvrťroku.

V prvom štvrťroku skupina Berkshire prišla o 50 miliárd dolárov, čo je najväčšia strata v histórii spoločnosti, pretože v prvých dňoch pandémie čelila obrovskému posunu v správaní spotrebiteľov. Avšak ich oživenie bolo výsledkom obratu v rámci všeobecného akciového trhu. Prevádzkové príjmy oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesli.

Prevádzkový zisk klesol o 10% na 5,52 miliárd dolárov v porovnaní so 6,14 miliardami dolárov v minulom roku.

Firma Berkshire tiež znížil hodnotu svojej činnosti v spoločnosti Precision Castparts o 9,8 miliárd dolárov, čo odráža výzvy, ktorým priemyselné spoločnosti čelili počas pandémie Covid-19. Konglomerát kúpil firmu Precision v roku 2016 za približne 37 miliárd dolárov.

V rámci oznámenia výsledkov uviedli: „Sme presvedčení, že najvýznamnejšie z týchto narušení sa týkajú leteckého a komerčného letectva a podporných odvetví,“ … „Pandemické udalosti okolo COVID-19 sa budú naďalej vyvíjať a účinky na naše podniky sa môžu líšiť od toho, čo v súčasnosti očakávame.“

Až do polovice marca, keď boli podniky v Spojených štátoch z dôvodu pandémie nútené k zatvoreniu, vykazovali mnohé podniky Berkshire v porovnaní s minulým rokom vyššie zisky a príjmy. Avšak podľa Berkshire, pandémia tieto jednotky „negatívne ovplyvnila“, „s doterajšími účinkami od relatívne malých po rozsiahle.“ Tvrdo boli zasiahnuté najmä výrobné, servisné a maloobchodné podniky, ktoré v minulom štvrťroku vykázali čistý zisk na úrovni 1,449 miliardy dolárov, v porovnaní s 2,487 miliardami dolárov vykázaných v minulom roku.

Niektoré firiem, kde má Berkshire podiely bežali bez vplyvu, ale jedná sa skôr o základné podniky s vplyvom na štátnu správu a tie tak pokračovali v činnosti aj počas obmedzení vrátane firiem zo sektora železníc, verejných služieb, poisťovníctva a častí výrobného odvetvia a služieb.

V sobotnej správe Berkshire uviedla, že musí prepracovať počty zamestnancov, znížiť platy ako aj pristúpiť k zníženiu kapitálových výdavkov. Firma Precision v prvej polovici roku 2020 znížila 10 000 pracovných miest, čo predstavuje zhruba 30% pracovnej sily.

Berkshire ďalej uviedla, že hoci sa domnieva, že niektoré z týchto opatrení sú dočasné, niektoré z jej podnikov budú pravdepodobne naďalej pristupovať k obmedzeniam a reštrukturalizácií, aby lepšie vyhovovali očakávanému dopytu zákazníkov. Spoločnosť nemôže predpovedať konečný dátum, kedy sa firmy vrátia k normálu.

Berkshire Hathaway v minulosti zaznamenala veľké straty, ale boli skôr pripočítateľné jej vlastným investíciám, než poklesu v širšej ekonomike.

Napríklad v druhom štvrťroku 2019 spoločnosť zverejnila to, čo bolo až do tohto roku najväčšou stratou spôsobenou ťažkosťami v investíciách spoločnosti Kraft Heinz, kde bol prudko zasiahnutý predaj, pretože zákazníci sa čoraz viac vyhýbajú spracovaným potravinám. Keď firma vykonala zapísanie strát, v štvrtom štvrťroku zaznamenala 2018 čistú stratu na hodnote viac ako 25 miliárd dolárov.

Napriek svojim výzvam z pandémie Covid, skupina Berkshire podľa svojej súvahy drží hotovosť v hodnote 146,6 miliárd dolárov, čo predstavuje obrovskú hromadu finančných prostriedkov, v prípade že by nastalo obdobie vhodné na opätovný nákup spoločností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár