Vladimír Putin.

Vladimír Putin.

Obavy zo vzájomného ničenia by mali zabrániť celosvetovým silám, aby na seba navzájom útočili a podnecovali svetovú vojnu. S týmto vyjadrením prišiel ruský prezident Vladimír Putin, počas každoročného telefonického rozhovoru.

Putin počas každoročných otázok a odpovedí s ruskými občanmi poznamenal: “Pochopenie, že tretia svetová vojna by mohla byť koncom civilizácie, by nám mala brániť v tom, aby sme na medzinárodnej scéne realizovali extrémne kroky, ktoré sú pre modernú civilizáciu veľmi nebezpečné.”

Dodal: “Hrozba vzájomného ničenia vždy obmedzovala účastníkov medzinárodnej arény, aby zabránila vedúcim vojenským silám v tom, aby robili nepokojné kroky a nútila účastníkov rešpektovať sa navzájom.”

Súvisiace: Ako sa Vladimír Putin stal jedným z najobávanejších vodcov sveta

Štátny vysielateľ Russia Today uviedol, že prezident každoročne reční o otázkach týkajúcich sa širokej škály tém z geopolitického postoja Moskvy, smerom k domácim a regionálnym otázkam. Tohtoročné priamy odpovede na otázky prezidenta bol 16. v rade a čelil viac ako 2 miliónom otázok.

Zodpovedanie týchto otázok prichádza po znovuzvolení Putina do štvrtého funkčného obdobia ako prezidenta a vzkriesení Ruska na svetovej scéne, napriek napätým vzťahom so Západom, čo nie je nič nové.

Rusko stále čelí hospodárskym sankciám uloženým USA, Európskou úniou a niekoľkými ďalšími krajinami po jej pripojení Krymu v roku 2014 a jeho úlohe v proruskom povstaní na východnej Ukrajine v tom istom roku.

Putin uviedol, že sankcie sú kontraproduktívne a poznamenávajú, že “jednostranné sankcie neriešia problémy” a boli spôsobom obmedzenia Ruska – rovnako ako tvrdenia o bezpráví Moskvy.

Tieto udalosti spolu s kremeľskou vojenskou podporou prezidenta Bášara Assada v Sýrii, ako aj údajného zásahu do amerických volieb v roku 2016 a podozreniu z účasti na útoku voči na bývalého ruského špióna v Spojenom kráľovstve, čo viedlo k narušeniu vzťahov medzi Ruskom a medzinárodným spoločenstvom.

Putin uviedol, že západ vidí Rusko ako hrozbu a konkurenciu, ale tento prístup je chybou. “Rusko musí brániť svoje záujmy,” povedal a prisľúbil, že v tom bude pokračovať aj naďalej.

Napriek tomu má veľa priateľov a dobrých vzťahov s veľmocami ako Čína a vzťah ruského vodcu s prezidentom Donaldom Trumpom sa zdá byť docela úzky – Putin na začiatku tohto týždňa poznamenal, že s Trumpom pravidelne komunikuje.

Ruské hospodárstvo

Keď hovoríme o ruskom hospodárstve, povedal, že “smeruje správnym smerom”.

Putin ďalej poznamenal: “Celkovo sa pohybujeme správnym smerom, aký je základ pre to, aby sme to povedali: Začali sme s trajektóriou smerom k silnému ekonomickému rastu v Rusku, tento rast je skromný, ale nie je ani poklesom. V minulom roku sme dosiahli rast na úrovni 1,5%.“

Putin uviedol že rast je dosahovaný za účasti historicky nízkej inflácie, navyšovaniu zahraničných investícií, ako aj rastúcej dĺžky života a príjmov sú znakmi hospodárskeho a spoločenského zlepšenia v Rusku. Uznal však, že “zatiaľ nie všetci to (ekonomické zlepšenia) cítia.”

Vyjadril sa aj na oblasti, ako sú ceny za pohonné hmoty a nadchádzajúci futbalový turnaj Svetového pohára, ktorý sa začne budúci týždeň, rovnako ako ďalších domácich otázok.

Ohľadom rastúcich cien pohonných hmôt o ktorých Ruská federácia rozhodla, s výrobcami ropy z OPEC-u ohľadom obmedzenia ponuky, Putin uviedol, že ide o “neprijateľnú” situáciu.

Poznamenal: “Aktuálna situácia je neprijateľnou, je negatívnou, ale musíme pripustiť, že je to výsledok nepresnej regulácie, ktorá sa nedávno dostala do oblasti energetiky, ako aj energetických zdrojov.”

Dodal: “Na jeseň tohto roka by sa mali zaviesť dodatočné opatrenia, ktoré zastabilizujú situáciu na trhu a opieram sa o to, že vláda bude túto situáciu pozorne sledovať,” a požiadal ruského ministra energetiky Novaka, aby vysvetlil, ako túto situáciu zlepšia.

Súvisiace: Vojenské výdavky Ruska prvýkrát za 20 rokov poklesli

Novak prostredníctvom video odkazu poznamenal: “Na vládnej úrovni boli dosiahnuté dohody so všetkými spoločnosťami, aby sa zvýšila produkcia ropných produktov a dodávok na domácom trhu, na základe čoho nebude dochádzať k nedostatku.“

“Okrem toho sme vypracovali rad opatrení zameraných na stabilizáciu. Mám na mysli možnosť zavedenia vývozných sadzieb ruskou vládou na dodávky ropných produktov určených pre vývoz.”

Ohľadom futbalu Putin uviedol, že národný tím v poslednej dobe “nedosiahol silné výsledky”, ale na turnajoch Svetového pohára, ktorý sa začne 14. júna, ukáže svoje najlepšie vlastnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:

Facebook komentár