• Johnson odhaľuje “najprísnejšie” sankcie
  • Zameriavajú sa na banky, Putinových blízkych a bohatých Rusov
  • Mohlo by to ekonomiku Ruska stáť niekoľkých percentuálnych bodov
Premiér Británie - Boris Johnson a Vladimír Putin.

Premiér Británie – Boris Johnson a Vladimír Putin.

Premiér Boris Johnson dnes večer predstavil doteraz najväčší balík sankcií Británie voči Rusku, ktorý sa zameriava na banky, členov najbližšieho okruhu prezidenta Vladimíra Putina a bohatých Rusov, ktorí si užívajú okázalý životný štýl v Londýne.

Západné štáty koordinujú kroky na uvalenie prísnych sankcií proti Rusku v reakcii na jeho totálnu inváziu voči jeho susednej Ukrajiny, organizovaním raketových útokov na mestá a presunom svojich jednotiek do krajiny.

Johnson vo svojom prejave v parlamente len niekoľko hodín po tom, čo Putin vyhlásil vojnu Ukrajine, povedal, že ruského vodcu odsúdi svet a história za jeho inváziu, ktorá nikdy nebude schopná očistiť „krv Ukrajiny z jeho rúk“.

Súvisiace: Ukrajina: Aké sankcie sú aktuálne uvalené na Rusko?

“Tento ohavný a barbarský krok Vladimíra Putina sa musí skončiť neúspechom,” povedal parlamentu pri oznamovaní nových sankcií, pričom oznámil, že sankcie boli uvalené na viac ako 100 ruských jednotlivcov a subjektov.

“Z našej strany dnes Británia oznamuje najväčší a najprísnejší balík ekonomických sankcií, aké Rusko kedy videlo.”

Po tom, čo bol Západ počas tohto týždňa kritizovaný za skoršie, slabšie sankcie v reakcii na to, že Rusko uznalo dve odštiepenecké republiky na Ukrajine, Johnson povedal, že lídri sa dohodli na spolupráci na „maximalizácii ekonomickej ceny“, ktorú Putin zaplatí.

Vládny predstaviteľ uviedol, že koordinované sankcie zasiahnu ekonomiku Ruska v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch o niekoľko percentuálnych bodov.

V 10-bodovom balíku sankcií britská vláda uviedla, že zavedie zmrazenie aktív niektorých veľkých ruských bánk, vrátane štátnej VTB, ktorá je druhou najväčšou bankou, a zastaví veľké ruské spoločnosti v získavaní financií v Británii.

VTB okamžite nevedela okamžite reagovať na žiadosť o vyjadrenie.

Od pádu Sovietskeho zväzu pred tromi desaťročiami sú práve kapitálové trhy Londýna obľúbenou destináciou pre ruské spoločnosti, ktoré sa snažia získať peniaze mimo Moskvy.

Medzi jednotlivcami, na ktorých sa druhá vlna sankcií zamerala, bol aj Kirill Šamalov, ktorý bol kedysi Putinov zať.

Sankciami podliehal aj predseda spoločnosti Promsvyazbank – Pjotr Fradkov. Ministerstvo financií obvinilo Fradkova, že pracuje v rámci banky, ktorá slúži najmä obrannému priemyslu.

Británia taktiež zakáže vedúcej leteckej spoločnosti Aeroflot pristávať v Británii, pozastaví exportné licencie do Ruska a zakáže vývoz niektorých dôležitých a častí ťažobného priemyslu.

Johnson zašiel ešte ďalej než niektoré iné západné krajiny a vyzval na vylúčenie Ruska zo siete SWIFT, ktorá je chrbtovou kosťou medzinárodných financií – čo je požiadavka Ukrajiny.

(SWIFT – pomocou nej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.)

Súvisiace: Nemecko po krokoch Ruska zastavilo schvaľovanie plynovodu Nord Stream 2

Domáci predstavitelia uviedli, že cieľom sankcií bolo zabrániť bohatým Rusom využívať Londýn, často nazývaný „Londongrad“, ako svoje ihrisko, čím sa znižuje ich schopnosť ukladať veľké množstvo hotovosti v britských bankách.

Diplomatický zdroj uviedol: “Sú to ľudia, ktorí majú okázalí životný štýl po celom svete,” … “Radi nakupujú v obchodnom dome Harrods, bývajú v našich najlepších hoteloch, ako aj posielajú svoje deti do našich najlepších škôl, a to je to, čo sa aktuálne končí.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár