Keď označíme, že prezident Vladimír Putin je pri kromidle Ruska už 15 rokov, aj naďalej sa snaží rozširovať dosah jeho ríše, keďže stále míňa niekoľko miliárd na ľadoborce a cesty, ktorý by mali prepojiť dobyté územia jeho vlasti.

Na základe prehľadu dát z oficiálnej stránky tzv. “Portálu nákupov” Kremľa bola vytvorená analýzu ponúk, ktoré vykonala vláda od júna roku 2012 a našlo sa niekoľko výrazných projektov Putina.

Medzi tie najdrahšie patria projekty ciest a mostov, ktoré spájajú Krym s ruskou pevninou a je vidno aj rozsiahle investície do jadrových ľadoborcov.

Začiatkom tohto roka Putin podpísal zmluvu o hodnote 4 miliárd amerických dolárov na stavbu infraštruktúry spájajúcej polostrov Krym, ktorý odpojil od Ukrajiny v marci roka 2013. Ruská spoločnosť Stroigazmontazh bola menovaná za hlavného dodávateľa stavby mosta, ktorý by mal viesť cez úžinu Kerch a mal by byť dokončená v decembri roka 2018. Polovica SGM je vo vlastníctve Arkady Rotenberga, ktorý je dlhoročným kamarátom Putina a jeho sparing-partnerom Putina v džude.

Súvisiace:

Robiť judo s Vladimírom Putinom je zrejme dobrý spôsob ako sa stať miliardárom
15 ohromujúcich faktov o Rusku
Zoznámte sa s Ruským Rupertom Murdochom, ktorého počúva aj Putin

Náklady tejto jednej zmluvy sú takmer tak rozsiahle, koľko vyšli najdrahšie kombinované nákupy letectva a jadrovej sily Kremľa od júna roku 2012. Investície Kremľa do ciest tvoria až jednu tretinu všetkých top 50 najdrahších nákupov, ako je vidno nižšie v uvedenej tabuľke.

Kremeľ taktiež dramaticky investoval aj do jadrových ľadoborcov, keďže podľa stránky od júna roku 2012 sa jednalo o objem v hodnote 2,4 miliardy amerických dolárov. Ľadoborec s jadrovým pohonom je loď, ktorá môže preráraža vodné trasy, ktoré sú pokryté hustým ľadom a v súčasnosti je jedinou krajinou, ktorá na nich pracuje.

Tie sú potrebné na prepravu pozdĺž severného mora, trasách v severných vodách, v blízkosti zamrznutého Sibíru. Rusko v súčasnej dobe vykonáva stavbu minimálne 14 ľadoborcov a plánuje niekoľko ďalších.

Cesty, banky a úvery, komunikácie, armáda, nukleárne zariadenia, bývanie a neosídlené oblasti, vesmír a letectvo, poisťovníctvo, železnice, štadióny, morské prístavy

Zdroj: TheAtlantic, Newrepublic

Facebook komentár