Putinova Show

Počas každo-ročného televízneho prejavu 16. apríla, ruský prezident Vladimír Putin sa snažil presvedčiť svojich spoluobčanov ako najlepšie vedel, že to najhoršie z nedávnej hospodárskej krízy sa skončilo. Tvrdil, že posilnenie rubľa a ruského akciového trhu ukázalo, že vláda vykonávanie správnu fiškálnu politiku. Prezident Putin ďalej poznamenal, že ekonomika krajiny by sa mohol vrátiť k rastu už za menej ako dva roky a to napriek ekonomickým sankciám Západu. Optimistický pohľad zdieľa zástupca ministra financií, ktorý uviedol, že ekonomika tejto krajiny by mohla v roku 2016 rásť o 1,5 až 2%, podľa na tlačovej správy agentúry Dow Jones. Iní, ako Svetová Banka a dokonca Ruská centrálna banka sú opatrnejšími. Svetová banka podľa Financial Times predpovedá, že ekonomika krajiny v roku 2016 zaznamená kontrakciu o 0,3% (pozrite graf nižšie).

Ruská centrálna banka podľa Moscow Times očakáva, že ekonomika v roku 2016 poklesne o 1,0 až 1,6%. Ale najvyšší ruskí predstavitelia, vrátane ministra financií – Antona Siluanova a ministra hospodárstva Alexeya Ulyukaeva už vyhlásil, že najhoršie z ekonomickej krízy je za nimi. Ale je prezident Putin a ďalší predstavitelia príliš optimistickí s výhľadom na ekonomiku tejto krajiny? Je len otázkou času, kedy sa na trhy dostane opäť volatilita a bude to mať ďalší vplyv aj na ekonomiku krajiny?

Odrazenie finančných trhov

Časť dôvery pána Putina vychádza z výkonnosti akciových trhov a meny tejto krajiny. Ruský akciový trh v amerických dolároch je od začiatku roka 2015 (v dvoch ETF fondoch) v ziskoch 30% (pozri graf nižšie).

Oba, ako Market Vector Russia ETF Trust (RSX) a SPDR S&P Russia ETF (RBL) prekonali širší akciový index rozvojových trhov s názvom iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM), ktorý od začiatku roka 2015 vzrástol o 8,6%. Ruský rubeľ taktiež zaznamenal dobrý výkon a v súčasnosti sa voči americkému doláru obchoduje na úrovni okolo 50 rubľov, čo je 37,5% zisk z Q4 2014, kedy dosiahol krízové minimá na úrovni 80 rubľov k americkému doláru.

Niektorí by mohli argumentovať, že obnovená sila rubľa nevychádza od rozhodnutí vlády ohľadom hospodárskej politiky, ale z nedávnej relatívnej stability v cene ropy, ktorá je hlavnou exportnou komoditou pre Rusko.

Ropa je v zisku až 25%, z obdobia na začiatku roka, kedy dosiahla svoje minimá; Nižšie uvedený graf ukazuje vysokú koreláciu medzi cenou ropy ahodnotou ruského rubľa voči americkému doláru.

Úrokové sadzby

Ďalším faktorom, ktorý podporuje Putina, sú kroky centrálnej banky Ruska. Banka už začala vykonávať znížovanie úrokových sadzieb z maxím dosiahnutých počas krízy, v 4. štvrťroku 2014. Podľa The Moscow Times, guvernérka centrálnej banky – Elvira Nabiullina 16. apríla poznamenala, že rubeľ našiel svoju rovnováhu a jeho zhodnotenie poskytuje základ pre ďalšie znížovanie úrokových sadzieb. O niekoľko dní skôr, agentúra Bloomberg oznámila, že “všetci mimo 2 z 15 opýtaných ekonómov očakáva, že [ruskej] centrálna banka dnes zníži svoju sadzbu o 100 bázických bodov. Goldman Sachs Group do konca roka predpokladá zníženie úrokových sadzieb Ruska o 600 bázických bodov.”

Takže je prezidentov názor reálnym? Je to najhoršie pre ruskú ekonomiku naozaj za nimi, alebo ešte je vidno na obzore temné mraky, ktoré môžu začať kropiť dážď?

Odchody zahraničných spoločností

Jedným indikátorom o tom, ako sa ekonomika darí, je stav zahraničných investícií. Tento ukazovateľ však v súčasnosti pre Rusko dosahuje naozaj slabé výsledky. V marci roka 2015 automobilka General Motors oznámila svoj ​​zámer, kde na neurčito uzavrie svoj ​​montážny závod v Petrohrade a svoju európsku značku Opel, chce dostať z Ruska. Denník FT uviedol, že generálny riaditeľ GM, Karl-Thomas Neumann pre nemecké noviny povedal: “Došli sme k záveru, že výhľad pre ruský trh nieje vhodný len v krátkodobom horizonte, ale tiež ani v strednodobom, alebo dlhodobom horizonte.”

Výrobcovia automobilov nie sú jediní, kto obmedzuje svoje podnikateľské plány v tejto krajine. Agentúra Bloomberg uvádza, že medzinárodní leteckí prepravcovia taktiež znížili počet letov do Moskvy a zastavili svoje plány pre zvýšenie služieb v ďalším mestách tejto krajiny. Napríklad, britská letecká spoločnosť EasyJet taktiež obmedzila svoje služby (Londýn-Moskva) z dvoch denných letov, len na jeden. Delta Air Lines v polovici apríla oznámila, že počas posledných troch mesiacov roka 2015 v Moskve pozastaví svoje poskytovanie služieb. Cathay Pacific uviedla, že skončí s letmi do Moskva v júni roka 2015 a Air India, Etihad Airways a Qatar Airways taktiež zvažujú obmedzenia.

Ratingová agentúra S&P má stále negatívny výhľad

Dňa 17. apríla Standard and Poor opätovne potvrdila na úvery tejto krajiny svoj ​​negatívny výhľad pre neinvestičný stupeň, a to napriek ekonomickým zlepšeniam, ktoré poznamenal prezident Putin a niektorým zlepšenia v oblasti úverov.

Podľa agentúry S&P, kľúčové úverové faktory pre zachovanie negatívného výhľadu ratingu patrí boj tvorcov politík pre posilnenie rastu, rastúca inflácia ktorá poškodzuje dopyt spotrebiteľov a zvýšené riziká finančného systému v dôsledku nedostatku externého financovania uprostred sankcií. Minimálne dve z týchto obáv stoja za ďalšie preskúmanie; rastúci podiel nesplácaných úverov v bankovom sektore a vysoká miera inflácie.

15. apríla, prognóza agentúry Moody’s poznamenala, že problémové úvery ruských bánk do konca roka 2015 vzrastú na 15% z celkových úverov, z 9,5% na začiatku roka. Vo februári roka 2015 ruský predstaviteľ centrálnej banky Alexey Simanovsky poznamenal, že pomer nesplácaných úverov pri retailových úverov v najuári dosiahol úroveň 6,3% a do konca roka by sa mohol zvýšiť na 8%.

Okrem toho, spotrebiteľská inflácia je taktiež veľkým problémom. Pán Putin sám počas svojho rozhovoru poznamenal, že reálne mzdy v uplynulom roku poklesli a inflácia zostala vysoká. Denník Fiancial Times 17. apríla ohlásil, že ruská anualizovaná miera inflácie v treťom aprílovom týždni vzrástla na 16,8%. Agentúra S&P predpovedá, že inflácia v roku 2015 zostane nad 15% a mohla by “brániť rastovým vyhliadkam Ruska.”

Na záver

Pán Putin chce udržať ilúziu kontroly a mohol by chcieť zachytiť relatívny pokoj na trhoch a poznamenať, že riadia ekonomiku do pokojnejších vôd, ale existuje veľký počet faktorov, ktoré sú v skutočnosti mimo jeho kontroly, ako je napríklad stabilizácia cien ropy. A je tam vidno nedostatky v oblastiach, ako je napríklad znižovanie priamych zahraničných investícií a hroziacá kríza bánk, čo vyvíja tlak na systém, ktorý sa v plnej sile môže ešte len ukázať.

Zdroj: MoneyBeats, Bloomberg

Facebook komentár