Hedžové fondy vsádzajú na to, že Naša ranná šálka kávy zostane lacnejšou, aj keď jej ceny dosahujú šiesty mesačný pokles za sebou.
                              
Tzv. futures kontrakt na Arabicu v roku 2015 prudko poklesol, ako dostatok dažďa zvýšili objem tejto plodiny v Brazílii, ktorá je jej najväčším svetovým výrobcom a vývozcom. To znižuje náklady obrovským spoločnostiam z oblasti predaja kávy ako Starbucks a JM Smucker (značka Folgers). Investičný manažéri vo finančnom svete majú negatívny výhľad pre túto komoditu už 18 týždňov za sebou.

Súvisiace: Aktuálne najväčšie svetové trhy kávy

Vzhľadom k priaznivému počasiu, ktoré zvyšuje výnosy plodín, klesajúce meny v producentských krajinách povzbudzujú poľnohospodárov, aby ich úroda bola vy-exportovaná, keďže na oplátku za ňu získavajú americké doláre. To všetko vedie k razantnému navyšovaniu dodávok a Ministerstvo poľnohospodárstva USA predpovedá, že produkcia prekoná spotrebu šiestym rokom za sebou. Zber v Brazílií je podľa Rabobank International na najlepšej ceste, aby počas budúcej sezóny dosiahol naozaj rozsiahle objemy produkcie.

Sameer Samana, ktorý je analytikom Wells Fargo Investment Institute (dohliada na 1,7 bilióna dolárov) poznamenal: “Dodávky by sa mali aj naďalej zvyšovať,” … “Nie je nič, čo mohlo zníženie produkcie ovplyvniť. Brazílski producenti pre budúcu úrodu urobia maximu, keďže hodnota ich domácej meny prepadá.”

Ceny kávy

Ceny značky Arabica v roku 2016 na ICE Futures US v New Yorku poklesli o 28 percent na $ 1,1915 za libru. Podľa údajov US Commodity Futures Trading komisie vydanej v pondelok, pozície na pokles ceny vzrástli na 16 734 kontraktov (v týždni končiacom 22 decembra). V predchádzajúcom týždni tieto údaje boli na úrovni 11 409 kontraktov.

Milovníci kávy už ťažia z tohtoročného prepadu. Priemerná maloobchodná cena v USA už počas novembra klesla o 4,3 percenta na $ 4,412 za libru, čo je najnižšia úroveň od februára roka 2011. V júli spoločnosť Smucker znížila maloobchodné ceny, čo nasledovalo po znížení cien niektorých veľkých pražiarní.

Scott Maw, ktorý je hlavným finančným riaditeľom spoločnosti Starbucks počas konferenčného hovoru 29. októbra povedal: Spoločnosť Starbucks očakáva, že náklady na strukoviny zostanú v roku 2016 “priaznivé”.

Káva nie je jediná plodina s veľkými zásobami. Ceny potravín v poslednom roku poklesli o 18 percent, keďže poľnohospodári po celom svete vyprodukovali väčšie objemy plodín obilia a dopyt po určitých druhoch mäsa a mliečnych výrobkov spomalil. Subindex poľnohospodárstva od agentúry Bloomberg mieri do tretieho medziročného poklesu, čo je najhorší prepad od roku 2001.

Súvisiace: Tajomstvo toho, prečo ľudia pijú menej kávy

Produkcia Brazílie

V Brazílii, kde sucho zasiahlo túto plodinu v roku 2014, nakoniec výdatné dažde roku pomohli kávovníky zachrániť. Ďalšia úroda krajiny sa môže zvýšiť na 58 miliónov vriec z 48,4 milióna o rok skôr (odhady Rabobank). Ecom Agroindustrial očakáva objemy tejto plodiny v rozsahu 60 miliónov vriec, z ktorých každý váži 60 kilogramov.

Produkcia na iných miestach sveta taktiež rastie. Kolumbijská produkcia by mohla v roku 2015 dosiahnuť 14 miliónov vriec z 12,1 milióna o rok skôr a môže sa zvýšiť na 16 miliónov do roku 2018. Honduras, ktorý je najväčším pestovateľom v Strednej Amerike je pripravený dosiahnuť rekordnú úrodu.

Súvisiace: Starbucks začne doručovať prvotriednu kávu

Lara Magnusen, s investičnej spoločnosti Altegris Investments, ktorá dohliada $ 2,59 miliardy poznamenala: “Stále však existujú hrozby, ktoré by mohli pomôcť zastaviť prepad cien tejto plodiny. Ceny sa na začiatku roka 2014 viac ako zdvojnásobil, keďže v Brazílii bolo v priebehu prvého štvrťroka vidno nedostatok dažďa, čo zasiahlo produkciu. Taktiež El Nino môže spôsobiť určité nepriaznivé podmienky. Do Kolumbie môže priniesť suché počasie, čo povedie k zníženiu kvality zŕn.

Christopher Foster, ktorý je investičný manažérom u Blackheath Management, ktorá dohliada na $25 miliónov dodal: Aj s rizikami ohľadom niektorých dodávok, “je vidno aktuálny trend, ktorý očakáva hlboké straty.” …. “Trend a základy sú docela atraktívne pre pokles cien kávy. Súčasné dažde v Brazílii nakoniec povedú k zlepšeniu produkcie počas budúceho roka. 

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár