Zaplatili_by_ste_dan_z_papierovej_salky_na_kavu

Jednorazové šálky kávy sú pre životné prostredie nočnou morou: väčšina končí na skládkach a ich vloženie do koša na recykláciu papiera zhoršuje situáciu, pretože sa nedajú ľahko spracovať.

K riešeniu tohto problému, skupina britských zákonodarcov požaduje novú daň vo výške 0,25 libry (0,34 dolára) na jednorazové kávové šálky. Dúfajú, že “daň na latte” prinúti spotrebiteľov používať recyklovateľné poháre a znížiť množstvo odpadu.

Vo Veľke Británií sa každoročne používa približne 2,5 miliardy papierových pohárov. Podľa výboru pre kontrolu životného prostredia Dolnej snemovne sa recukluje dokonca menej ako 1 z 400. V USA sa podľa odhadov odvetvia každoročne na skládky posiela až 60 miliárd papierových pohárov.

Súvisiace: V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!

Britskí zákonodarcovia v správe uverejnenej v piatok uviedli: “Väčšina ľudí si mylne myslí, že jednorazové poháre sú široko recyklované,” … “Tento zmätok zo strany spotrebiteľov ukazuje, že maloobchodníci neposkytli spotrebiteľom jasné informácie o šálkach kávy.”

Vláda veľkej Británie uviedla, že odporúčania zákonodarcov zvážia.

Typická šálka kávy je vyrobená z lepenky s tenkou plastovou podšívkou. To udržuje nápoj v teple a zabraňuje tomu, aby sa lepenka stala mokrou.

Avšak recyklácia pohára je taktiež náročná, pretože rozdelenie materiálov je drahé. V Británií ich vedia zrecyklovať len štyri zariadenia na spracovanie odpadu. Mnohí spotrebitelia kávy si toho neuvedomujú a svoje poháre dávajú do koša na recykláciu. Znečisťujú odpad a zvyšujú náklady na jeho recykláciu.

Daň by zvýšila ceny o 10%

Navrhovaná daň by spôsobila, že priemerný šálka kávy bude o 10% drahšia – čo pre Britániu predstavuje veľký nárast, kde už inflácia sa nachádza na úrovni viac ako 3% a životná úroveň sa tým jednoznačne znižuje.

Zákonodarcovia uviedli, že tí, ktorí spôsobujú znečistenie, by mali znášať náklady na ich riadenie. Peniaze získané z dane by smerovali k budovaniu lepších recyklačných zariadení.

Ako odpoveď, spoločnosť Starbucks uviedla, že zákazníkom ktorí používajú recyklovateľný pohár ponúka zľavu 25 pencí – v súčasnosti ju vo Veľkej Británií využuje len 1,8% zákazníkov.

Tiež uviedli, že bude skúšať poplatok vo výške 5 centov za pohár, v približne 20 obchodoch ktoré sa nachádzajú v centrálnom Londýne (počas troch mesiacov od februára). Tieto peniaze sa použijú na financovanie výskumu pre odborníkov na environmentálnu charitu a zmeny správania.

Costa Coffee, ktorá v Británií prevádzkuje viac ako 2 000 predajní uviedla, že vláda by mala zvážiť “kombináciu opatrení na riešenie tejto otázky so zameraním na zlepšenie … odpadovej a recyklačnej infraštruktúry”. Taktiež ponúka zľavu 25 centov pre zákazníkom, ktorí si prinesú svoje vlastné poháre.

Zákonodarcovia tvrdia, že palica je pri zmene správania spotrebiteľov efektívnejšia ako miernejšie riešenia. Uvedenie 5-násobného poplatku za plastové vrecká v supermarketoch, v prvom roku po ich zavedení v Británií, počas roka 2015 znížili ich využitie o viac ako 83%.

Recyklácia alebo zvýšenie nákladov

Výrobcovia papierových pohárov varovali, že daň by poškodila kávové reťaze a uviedla, že vláda by sa mala namiesto toho zamerať na poskytovanie väčších objemov pre oblasť recyklácie.

Súvisiace: Najväčší Starbucks sveta otvorili v Číne

Neil Whittall, ktorý je predsedom skupiny Paper Recovery and Recycling Group, poznamenal: “Ukazuje sa, že zavedenie daní na šálky kávy výrazne odradí zákazníkov, pričom viac ako tretina tvrdí, že by ich to negatívne ovplyvnilo, pri rozsahu ich návštev.”

Zákonodarcovia chcú, aby vláda stanovila cieľ, kde by všetky kávové šálky na jedno použitie mali do roku 2023 recyklovať. Ak to nedosiahnu, chcú aby vláda jednorazové kávové šálky úplne zakázala.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár