Ruské tanky Tanky T-72B3 tankových síl ruského Západného vojenského okruhu

Ruské tanky Tanky T-72B3.

Rusko má k dispozícii zhruba 70 % bojovej sily, o ktorej sa domnieva, že by ju potrebovalo na rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, a k hraniciam so susedom posiela ďalšie práporové taktické skupiny – s týmto vyjadrením prišli dvaja americkí predstavitelia.

Predstavitelia pre agentúru Reuters pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť informácií poznamenali, že za posledné dva týždne sa k piatku, počet taktických skupín práporu v pohraničnom regióne zvýšil na 83 zo 60 a ďalších 14 je v presune.

Predstavitelia uviedli, že čo sa týka načasovania invázie, očakáva sa, že pôda bude kompletne zamrznutou do obdobia okolo 15. februára, čo umožní ruským vojenským jednotkám terénny mechanizovaný tranzit. Takéto podmienky potrvajú do konca marca.

Táto časová os a rastúci počet a schopnosti ruských síl v blízkosti Ukrajiny by mohli naznačovať, že sa okno pre diplomaciu uzatvára.

Americkí predstavitelia neposkytli dôkazy, ktoré by podporili ich odhady čo sa týka síl Ruska.

Keďže Rusko má v blízkosti hraníc viac ako 100 000 vojakov, vyhlásilo, že neplánuje inváziu, ale ak nebudú splnené jeho bezpečnostné požiadavky, môže podniknúť bližšie nešpecifikovanú vojenskú akciu. Medzi ne patrí prísľub, že NATO nikdy neprijme Ukrajinu, čo je požiadavka, ktorú Washington a NATO označili za neprijateľnú.

Predstavitelia uviedli: “Washington sa domnieva, že Rusko si môže vybrať iné možnosti ako kompletnú invázia, vrátane obmedzenej invázie, a neverí, že by prezident Vladimír Putin urobil konečné rozhodnutie.“

Povedali však, že Putin zapája silu, ktorá dokáže realizovať všetky scenáre.

Americkí predstavitelia ďalej poznamenali, že ak by Rusko napadlo hlavné mesto Kyjeva, mohlo by padnúť do niekoľkých dní.

Jeden z predstaviteľov poznamenal, že kompletná invázia by si vyžiadala veľké obete.

Predstaviteľ ďalej uviedol, že Ukrajina by mohla utrpieť 5 000 až 25 000 obetí vojakov, zatiaľ čo straty ruských vojakov by sa mohli pohybovať medzi 3 000 až 10 000 a civilné obete by sa podľa odhadov USA mohli pohybovať od 25 000 do 50 000.

Washington sa domnieva, že úplná invázia by taktiež podnietila útek miliónov utečencov a nastalo by vnútorne vysídlených osôb v Európe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Reuters

Facebook komentár