Ropna_kriza_Saudska_Arabia_zrusi_projekty_za_266_miliard_2016_top

Saudskoarabský riadiaci ekonomický orgán s názvom Rada hospodárskych a rozvojových záležitostí (CEDA) zrušila projekty v hodnote až 266,7 miliárd amerických dolárov. S týmto výsledkom prišla Saudská tlačová agentúra a oznámila, že do konca roka bude potreba vysporiadať sa s veľkým časovým oneskorením platieb, zo súkromného sektora.

Medzi zrušené projekty patria tie, ktoré nezrýchľujú rast kráľovstva, alebo iba zlepšujú životnú úroveň svojich obyvateľov.

Tieto zrušenia boli najprv zvažované v septembri, ale v tej dobe sa jednalo projekty v hodnote iba 20 miliárd dolárov.

Veľkosť oneskorených platieb je hlavne kvôli závažným zníženiam príjmov z ropnej činnosti. Jedná sa o oneskorené platby pre stavebné firmy, spoločnostiam z oblasti lekárskych zariadení a taktiež zahraničných konzultantov. Jeden analytik, podľa agentúry Reuters odhaduje, že stavebné firmy čelia neuhradením faktúram o objeme okolo 21 miliárd dolárov.

Rozpočtový deficit pre rok 2016 nebude známy skôr, než na konci decembra, kedy Saudská Arábia oznámi svoj rozpočtový plán pre rok 2017.

Oneskorené platby v kráľovstve nie sú ničím novým. Počas minuloročného októbra, Saudská Arábia čelila oneskoreniam platieb pre dodávateľov. Spoločnosti pracujúce na projektoch v oblasti infraštruktúry, na konci roka 2015 čelili oneskoreniu platieb, ktoré prekročili šesť mesiacov, keďže sa vláda snažila držať hotovosti, ako ceny ropy začali mať negatívny vplyv na celú ekonomiku.

Súvisiace:
Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!
Prepad ropy môže za pokles platov v Saudskej Arábií až o 20%!

Opatrenia Saudskej Arábii z roka 2015 zasiahli devízové rezervy krajiny, čo viedlo k zníženiu výdavkov, odďaľovaniu projektov a predajom dlhopisov. Zdá sa, že po ďalšom roku bolestivých udalostí kráľovstva sa zdá, že opäť musia razantnejšie vykonať uťahovanie opaskov.

Zatiaľ čo sa Saudskej Arábií, ako tak doteraz darilo mať pozitívnu situáciu štátnych financií (počas celého prepadu cien ropy 2015 a 2016), mnoho analytikov očakáva, že rok 2017 so sebou bude prinášať pozitívnejšie vyhliadky, napriek všetkému úsiliu členov OPECu, k stabilizácii trhov s ropou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: IBTimes, OilPrice

Facebook komentár