Rozpocet_Saudskej_Arabie_na_rok_2019_zvysi_vydavky

Kráľ Salmán v dnešnom prejave uviedol, že aj napriek klesajúcim cenám ropy, Saudská Arábia bude aj naďalej svojim občanom vyplácať príspevky.

Tento rozpočet tak navýši výdavky aj napriek tomu, že sa Saudská Arábia usiluje o ukončenie svojho rozpočtového deficitu, čo naznačuje, že prioritou Rijádu je stimulovať rast v ekonomike, ktorá aktuálne čelí nižším cenám ropy. Štátne výdavky sa v budúcom roku zvýšia o viac ako 7% na 1,106 bilióna rialov (295 miliárd dolárov) z 1,030 bilióna rialov, čo je v súlade so septembrovým predbežným výkazom rozpočtu od Ministerstva financií Saudskej Arábie.

Analytici sa domnievajú, že pretrvávajúce príspevky na životné náklady, ktoré boli prvýkrát stanovené v januári 2018 a ktoré úradníci odhadujú na viac ako 13 miliárd dolárov, majú za cieľ stimulovať pomalý rast a pomôcť v podpore kráľovskej rodiny a korunného princa Mohammeda bin Salmana, ktorý už niekoľko mesiacov čelí rozsiahlej kritike.

Kráľovské dávky 1000 rialov mesačne (266 dolárov) sa vyplácajú štátnym zamestnancom a vojenskému personálu a ďalšie dávky budú platiť pre dôchodcov a ľudí žijúcich zo sociálneho zabezpečenia. Rijád na nasledujúci fiškálny rok zvýši aj príspevky pre študentov o 10 percent.

Medzinárodný menový fond v minulosti predpovedal, že rozpočtový deficit krajiny sa v budúcom roku zníži na menej ako 2% hrubého domáceho produktu (HDP) v prípade, že by sa dávky vyradili. Rozpočtový deficit na rok 2019 bude tak podľa aktuálneho oznámenia vlády vo výške 4,2% HDP.

Spoločnosti v Saudskej Arábií čelia protivetru

Ekonomika Saudskej Arábie v priebehu minulého roka prvýkrát za takmer desaťročie čelila poklesu, keďže súkromný sektor čelil protivetru. Podnikatelia sa snažili prispôsobiť vyšším cenám elektriny a palív ako aj 5-percentnej dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá bola zavedenou na začiatku roka. Nezamestnanosť, ktorá sa od minulého leta príliš nezmenila a nachádza sa na hodnote nad 12 percentami, je na najvyššej úrovni za desať rokov.

A nové kvóty a poplatky za zahraničných pracovníkov spôsobili, že v posledných dvoch rokoch ich z krajiny odišlo viac ako 900 000. Analytici a manažéri tvrdia, práve to viedlo k tomu, že trh práce sa zmenšil, čím sa na ňom vytvorili medzery, ktoré miestne obyvateľstvo nevie vykryť, čiže chýbajú životne dôležité zručnosti a odborná príprava.

Saudskí úradníci uviedli, že aktuálne prehodnocujú poplatky za zahraničnú pracovnú silu, ktoré účtujú súkromným podnikateľom, v rozsahu od 80 do 107 dolárov mesačne, za každého zahraničného pracovníka.

Predbežné vyhlásenie o rozpočte zo septembra sa zaviazalo zvýšiť domáce ceny energií a zvýšiť výdavky v roku 2019 o viac ako 7%, aby pomohli zastaviť nezamestnanosť a podporiť rast. Ale to bolo v čase vzostupných prognóz cien ropy, ktoré za posledné tri mesiace klesli o 30 percent. A napriek rozhodnutiu o znížení produkcie od organizácie OPEC, v hodnote 1,2 milióna barelov (do januára), ceny zostanú pod tlakom, z dôvodu spomalenia celosvetového dopytu a rastúcej produkcii ropných bridlíc v USA.

Súvisiace:
Do vlády Saudskej Arábie po prvýkrát v histórii zasadla žena
Kde vo svete Saudská Arábia investovala?

Jean-Paul Pigat, ktorý má na starosti výskum v konzultačnej spoločnosti Lighthouse Research založenej v Dubaji a je aj bývalým ekonóm spoločnosti Emmirates NBD, poznamenal: “Pokiaľ ceny ropy zostanú na súčasných úrovniach, stimulácia rastu bude bezprostrednou prioritou.“

Pigat nakoniec dodal: “Slabý rast a vysoká nezamestnanosť sú aktuálnymi prioritami,” … “Iste, že to povedie k zvýšeniu rozpočtového deficitu, ale to je problém, ktorý chcú riešiť už niekoľko rokov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, CNBC

Facebook komentár