Rusko_pohrozilo_zablokovanim_Facebooku_2017

Rusko uviedlo, že v roku 2018 zakáže Facebook, ak sociálna sieť nebude dodržiavať zákony o miestnom ukladaní údajov.

Alexander Zharov, ktorý je šéfom komunikačného regulátora – Roskomnadzor, podľa oficiálnych médií uviedol, že “zákon je pre všetkých povinným.”

Poznamenal: “Vo všetkých prípadoch sa budeme chcieť ubezpečiť, že zákon bude dodržaný, alebo spoločnosť bude musieť v Ruskej federácii ukončiť svoje aktivity,” … “Neexistujú žiadne výnimky.”

Ruský zákon o ukladaní osobných údajov nadobudol účinnosť v septembri 2015. Od spoločností, ktoré zhromažďujú osobné údaje občanov vyžaduje, aby uchovávali informácie na ruskej pôde.

Zharov uviedol, že jeho agentúra nebola v kontakte s Facebookom, ale dodal, že spoločnosť bude musieť taktiež čoskoro dodržiavať zákon.

Ďalej poznamenal: “V roku 2018 budeme o tom premýšľať a možno to aj prešetríme.”

Zharov štátnym médiám povedal, že spoločnosť Roskomnadzor od spoločnosti Twitter dostala list, kde uviedla že bude dodržiavať zákon o uchovávaní údajov až od roku 2018.

Facebook a Twitter sa odmietli vyjadriť.

Súvisiace:
Graf aktivity na internetu v priebehu jednej minúty
Rusko chce mať kontrolu nad internetovou komunikáciu občanov

Spoločnosť LinkedIn, ktorú v roku 2016 získal technologický gigant Microsoft, už zákon postihol. Keďže tieto nariadenia nedodržiavala, Roskomnadzor ju v novembri 2016 zakázal.

Roskomnadzor počas dnešného dňa neodpovedal na žiadosť o vyjadrenia.

Hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov uviedol, že Facebook je komerčnou spoločnosťou, ktorá zarába v Rusku peniaze a preto musia byť jej aktivity v súlade so zákonom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, CNN

Facebook komentár