Spoločnosť Samsung je na ceste k tomu, aby nahlásila nižší prevádzkový zisk – prvýkrát za viac ako dva roky, uprostred zvýšenej konkurencie na trhu so smartphonmi.

V Južnej Kórei založená firma Samsung v utorok uviedla, že za posledné tri mesiace roka ohlási prevádzkový zisk vo výške okolo 7,8 miliardy amerických dolárov 18% pokles z predchádzajúceho štvrťroku. Analytici očakávali, že spoločnosť vytvorí zisk bližšie okolo úrovne 9,4 miliardy dolárov.

Tržby za štvrtý štvrťrok boli taktiež nižšie ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, keď mierne klesli na zhruba 55 miliárd dolárov. Údaje sú predbežné očakávania a firma Samsung vydá oficiálnu správu neskôr počas tohto mesiaca.

Akcie spoločnosti Samsung dnešnom obchodovanie ráno v Soule stagnovali (v USA klesajú o 5%), ale jej akcie v tomto roku klesli už o takmer 5%. V priebehu posledných troch mesiacov, akcie klesli takmer o 9%, pretože spoločnosť čelí silnejšej mene – kórejskemu wonu, čo robí produkty Samsung drahšie pre zahraničných kupcov.

Spoločnosť taktiež čelí zvýšenej konkurencii od firmy Apple a to najmä v Číne. Výrobca iPhonov na konci minulého roka  dosiahol dohodu s China Mobile, ktorá sa môže pochváliť 700 miliónov používateľov a je najväčším svetovým telefónnym operátorom podľa počtu preplatiteľov.

Tlak na Samsung je súčasťou všeobecného trendu poháňaného klesajúcimi maržami a rastúcim nasýteným trhom smartphonov. Ešteže firma Samsung sa môžete spoľahnúť aj na predaje z iných častí svojho podnikania, vrátane sektora polovodičov a iných technológií.

V Taiwane založená spoločnosť HTC je taktiež obeťou tohto trendu. Spoločnosť už skôr počas tohto týždňa uviedla, že vo štvrtom štvrťroku bude musieť uhradiť z jej zisku 10 miliónov dolárov, čo je číslo, ktoré bolo výrazne horšie, než očakávali analytici.

Počas tohto týždňa na Consumer Electronics Show v Las Vegas spoločnosť Samsung poukázala na jeho rozmanité produktové rady produktov, vrátane novej rady zakrivených televízorov a počítačových tabletov určených pre obchodné účely.

Zdroj: Business Standard

Facebook komentár