Maloobchodnici_v_cine_znizuju_ceny_iPhonov

Najnovšie modely iPhonov od spoločnosti Apple v Číne čelia obrovským zľavám, lebo ich predajcovia sa pokúšajú predávať tieto zariadenia vo väčšom, keďže čelia nízkemu dopytu.

To prichádza v období kedy odborníci uvádzajú, že drahšie smartphony od Apple v Číne noazaj slabým predajov, najmä z dôvodu príliš vysokých cien pre najväčší trh smartfónov na svete a nedostatku inovatívnych funkcií v porovnaní s miestnymi konkurentmi ako je spoločnosť Huawei. Samotný technologický gigant na začiatku tohto roka uznal, že na čínskom trhu očakáva nízke tržby, čo pravdepodobne povie k horším výsledkom za prvý štvrťrok, než sa očakávalo.

Jeden z najnovších znížených nákladov na iPhone v krajine pochádza zo strany veľkého čínskeho predajcu – Suning, ktorý zmenil cenu 128 GB verzie iPhone XR z 6999 jüanov (1 036 dolárov) na 5 799 jüanov (858 dolárov) – zľava 1 200 juanov (178 dolárov).

Ostatní predajcovia tretích strán, na webových stránkach ponúkali zariadenia ešte lacnejšie a ponúkajú bleskový predaj, aby sa pokúsili zbaviť svojich zásob iPhonov. Jeden predajca ponúkal 256 GB verziu iPhone XS Max – prémiového zariadenia spoločnosti Apple, za 9 699 juanov (1 436 dolárov), teda oveľa nižšie ako oficiálna predajná cena americkej firmy pre tento smartphone, vo výške 10 999 juanov (1 628 dolárov).

Napriek tomu je oveľa drahším ako v USA, kde rovnaký telefón sa podľa webovej stránky spoločnosti Apple predáva za 1 249 dolárov.

A to vyplýva len z jednej webovej stránky. Ostatní predajcovia v Číne tiež uvádzajú svoje telefóny iPhone na predaj. Spoločnosť Sunion – predajca zariadení značky Apple, inzeroval 700 juanovú zľavu za 128 GB a 256 GB verzie iPhone XR. Internetový obchod Pinduoduo, ktorý umožňuje tretím stranám predávať produkty ponúkal rozsiahle zľavy vo všetkých najnovších modeloch iPhonov.

Spoločnosť Apple v Číne čelí problémom až z dvoch hlavných faktorov, odborníci a miestni spotrebitelia uvádzajú: “Cena nie je adekvátnou keďže nedokázali predstaviť prvky, ktoré by mohli spotrebitelia rozvíjať na trhu s technologicky orientovanými zariadeniami. Podľa analytikov, konkurenti zaujali väčší trhový podiel v sektore prémiových smartphonov.

Súvisiace: Ovplyvnia negatívne správy Apple celý technologický sektor?

Záležitosť ceny

Vo verejnom liste zverejnenom 2. januára generálny riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook, obvinil spomalenie čínskej ekonomiky a rastúce obchodné napätie so Spojenými štátmi americkými ako jeden z kľúčových dôvodov zníženia odhadov ohľadom predaja za prvý štvrťrok. Odborníci však uviedli, že veľká časť problému okolo iPhonov v Číne pochádza do spoločnosti, ktorá nesprávne nastavuje svoje ceny.

Napríklad najdrahší z nových modelov – Apple 512GB iPhone XS Max v USA stojí 1 499 dolárov. Avšak v najväčšej ekonomike Ázii je ponúkaný za absolútne predraženú cenu 12 799 juanov, čo je takmer 1900 dolárov – viac ako 26% prémia. Ostatné varianty najnovších modelov iPhonov majú v Číne podobné ceny.

Treba poznamenať, že model XR mal byť najlacnejším z nových modelov, ale ukázal sa, že je príliš drahý pre mnohých čínskych spotrebiteľov – ktorí v porovnaní s americkými zákazníkmi boli požiadaní o zaplatenie 28% prémie.

Daniel Ives, ktorý je riaditeľom výskumu akciových spoločnosti v Wedbush Securities, cez e-mail poznamenal: “Obchodná vojna je hlukom na pozadí a jedná sa o neopodstatnené ospravedlnenie skutočných otázok, ktoré sa týkajú dopytu po iPhone XR a nesprávneho ocenenia produktu na konkurenčnom čínskom trhu.“

Dodal: “Je čas, aby sa Cook a Apple pozreli do zrkadla, vyriešili nedostatky okolo cien a posunuli sa vpred na jednom z najväčších spotrebiteľských trhov sveta a tým svoju loď odklonili od tejto temnej kapitoly.”

Apple neposkytla informácie o tom, či zníži ceny vo svojich oficiálnych obchodoch v Číne. Spoločnosť okamžite neodpovedala na žiadosť o pripomienky.

Ďalší súboj

Čínski používatelia smartfónov už uvažujú o budúcnosti svojich zariadení. Kým veľkí výrobcovia ako Huawei a Samsung predstavujú skladacie telefóny so 4 objektívmi a tieto zariadenia podporujú 5G – budúcu generáciu mobilného pripojenia – čo môže byť ďalšou veľkou funkciou, ktorú spotrebitelia naozaj vyžadujú.

Technológia sľubuje super rýchle internetové pripojenie a spoločnosti ako Samsung a Huawei plánujú v priebehu budúceho roka predstaviť smartphony, ktoré budú s ňou kompatibilné. Hlavní poskytovatelia telekomunikačných služieb v Číne, vrátane China Mobile a China Telecom, plánujú začať realizovať 5G siete v roku 2019.

Podľa decembrových správ od agentúry Bloomberg, však Apple pravdepodobne nepríde s vydaním telefónu s kapacitou 5G siete až do roku 2020.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár