Saudská Arábia bude zavádzať nové dane z produktov, ako sú tabak a sladené nápoje. To všetko v snahe zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu a pomôcť tak svojej ekonomike, ktorá čelí prepadom cien ropy.

Kráľovstvo tak predstavilo ďalšie podrobnosti ohľadom svojho ambiciózneho plánu transformácie hospodárstva. Chcú zvýšiť príjmy mimo oblasti ropy a znížiť tak podiel svojho rozpočtu, ktorý sa vynakladá na vládne mzdy.

John Sfakianakis, ktorý je vládnym poradcom a riaditeľom ekonomického výskumu v Gulf Research Center poznamenal: “Zatiaľ čo dane z príjmu a základného tovaru nie sú súčasťou plánu, Saudská Arábia plánuje zaviesť daň z dopravy a nových letiskových poplatkov.”

Saudská Arábia a zvyšok regiónu Perzského zálivu by v roku 2018 však mali čeliť novej 5% dani z obratu.

Súvisiace:
Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!
Saudská Arábia práve odvolala svojho ministra ropného priemyslu

Saudská Arábia sa zúfalo snaží odkloniť od závislosti na rope potom, čo ceny ropy iba za dva roky prepadli na približne 50 dolárov za barel, z viac ako 100 dolárov.

Kráľovstvo sa spolieha na ropu zhruba 80% svojich vládnych príjmov. Výsledkom je, že jej rozpočtový deficit v roku 2015 dosiahol takmer 100 miliárd dolárov.

Saudská Arábia nebude realizovať žiadne prepúšťanie v oblasti vládnych pracovných miest. Ale kráľovstvo chce do roku 2020 znížiť vládne mzdové náklady na úroveň 40% svojho rozpočtu z 45%.

K tomu, že sa snaží zvýšiť príjmy z iných zdrojov a chce vytvoriť 450 000 nových pracovných miest v súkromnom sektore. Väčšina obyvateľov Saudskej Arábie (zhruba 70%) je v súčasnosti zamestnaných vládou.

Táto krajina taktiež plánuje usporiadať svoju vôbec prvú medzinárodnú emisiu predaja dlhopisov, počas tohto leta, v nádeji že získa 15 miliárd dolárov.

Medzinárodný menový fond očakáva, že hospodársky rast spomalí v roku 2016 na 1,2% z 3,4% vlani a varoval, že bez rozsiahlej opravy kráľovstvu dôjdu peniaze v čase kratšom ako päť rokov.

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg

Facebook komentár